Wiele miast (380)

Osiowanie wałów - na czym polega?

Wiele maszyn wirujących jest podatnych na błędne osiowania. Dzięki prawidłowemu wyważeniu, a także regularnym kontrolom maszyn, można znacznie zaoszczędzić na kosztach konserwacji oraz napraw.

Chociaż proces osiowania wałów jest niemalże niezbędny do sprawnego funkcjonowania maszyn to jednak pamiętać trzeba, że jest to proces bardzo czasochłonny, a dodatkowo osoba wykonująca ten zabieg powinna mieć odpowiednie doświadczenie.

Reklama
Jak mówią specjaliści z firmy scanwir.pl, do osiowania wałów najlepiej wykorzystać najwyższej jakości laserowe urządzenia pomiarowe. Laser bowiem zapewnia najwyższą dokładność i prostą obsługę podczas osiowania.
 
Osiowanie wałów polega na ustawieniu linii wału i doprowadzeniu do takiej sytuacji, gdy osie wałów dwóch lub więcej maszyn znajdują się w jednej prostej linii. Podczas osiowania do urządzenia wprowadza się parametry zespołu, co gwarantuje ustawienie maszyn zgodnie z normami dla danej wielkości i prędkości, można wprowadzić również jej nazwę i miejsce pracy.

Po osiowaniu wyniki zwykle są drukowane i poddawane dokładnej analizie w celu weryfikacji skuteczności procesu. 
Chociaż jeszcze do niedawna ustawianie wałów było procesem bardzo skomplikowanym, to dzięki systemom laserowym osiowanie stało się znacznie prostsze i skuteczniejsze.

Systemy laserowe opierają się na bezdotykowych pomiarach za pomocą nieszkodliwego promienia laserowego. Nie jest potrzebne mechaniczne połączenie między punktami pomiarowymi na obu wałach. Punkty te „łączy” promień lasera, co eliminuje możliwość powstania błędów spowodowanych zwisem prętów pomiarowych, zacinaniem się czujników mechanicznych lub pomyłkami w obsłudze.
   

Współczesne pomagające przy ustawianiu wałów składają się z modułu zawierającego nadajnik oraz detektor promieniowania laserowego, pryzmat załamujący i odbijający promień laserowy, a także z detektora promieniowania laserowego.
 
Nadajnik oraz pryzmat mocuje się do wałów maszyn i łączy przewodem z mikroprocesorem. W trakcie obrotu wału wykazującego kątowe i równoległe przesunięcia odbity promień lasera zmienia swój kierunek, a zatem i miejsce trafienia w detektorze. Na podstawie danych przekazywanych automatycznie mikroprocesor oblicza poziome i pionowe wartości korekcji, które są wyświetlane na ciekłokrystalicznym ekranie z dokładnością do 1/100 mm. Pozwala to na dokładne osiowanie wałów.
 
Maszyny, których wały zostaną poddane odpowiedniej kontroli, pracują znacznie wydajniej, a co za tym idzie w przedsiębiorstwie zostaną zauważone spore oszczędności kwotowe. Poprawnie funkcjonujący sprzęt pobiera znacznie mniej prądu. Ponadto w wyosiowanym wale łożyska, sprzęgło, a także sam wał zużywają się znacznie wolniej. Co więcej, łożyska i sprzęgła nie nagrzewają się do wysokich temperatur, powodują także zmniejszone drgania wałów oaz śrub fundamentowych, co również przyczynia się do ich mniejszych uszkodzeń. 
 
Fachowcy z scanwir.pl podkreślają, że osiowanie wałów gwarantuje mniej przestojów całej maszyny, przez co zwiększa się ich dostępność, a to znacznie wpływa na wydajność i produktywność całego zakładu. Pod uwagę należy wziąć również zmniejszone koszty energii oraz eksploatacji. 

(ac)


Publikacja promocyjna scanwir.pl
 
 
stat4u PortalPOLSKA.pl