Wiele miast (380)

Organizacja kabin sanitarnych w miejscach użytku publicznego?

W dobie nowoczesności dbałość o klienta jest jednym z podstawowych kryteriów, którym kierują się sprzedawcy wszelakich usług.

Niestety w Polsce ciągle brakuje toalet publicznych, chociaż obserwujemy wyraźną poprawę. Nie tylko duże miasta, ale też mniejsze gminy podejmują kroki, aby sytuacja uległa poprawie. Gonimy europejskie standardy, chociaż przed nami jeszcze długa droga.

Reklama
W miastach najczęściej spotkamy wolnostojące, samoobsługowe kabiny. Zdarza się, że wyróżniają się nie tylko czystością i funkcjonalnością, ale również niepowtarzalnym designem. Ważną zaletą miejskich toalet publicznych jest ich powszechna dostępność oraz fakt, że w większości przypadku otwarte są całodobowo i dostosowane do potrzeb zróżnicowanego odbiorcy np. higieniczne i bezpieczne przewijaki oraz, specjalnie do tego celu przystosowane, kabiny dla osób niepełnosprawnych.
 
Coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii również w tej dziedzinie. Nie tylko krany, ale też muszle toaletowe czy pisuary działają bez naszej pomocy. Nowoczesne systemy pozwalają na zachowanie maksymalnej czystości oraz higieny również na podłodze czy innych miejscach, z którymi mamy styczność. I chociaż zautomatyzowane systemy, instalowane w szaletach miejskich, to ciągle nowe i rzadko spotykane w Polsce rozwiązanie, istnieją państwa w których są one niemal standardem. Dobrym przykładem może być Japonia. W kraju kwitnącej wiśni i nowoczesnej technologii również toalety wyposażono w system inteligentnej obsługi. I chociaż do takiego postępu nam jeszcze daleko, to prawdopodobnie już niedługo zagości i u nas.
 
Warto wspomnieć, że toaleta publiczna to nie tylko ta w miejskim szalecie. To również ubikacje i systemy sanitarne znajdujące się w szkołach, przedszkolach, szpitalach czy np. galeriach handlowych. I chociaż mogłoby się wydawać, że właścicielom takich placówek pozostawiono wolną rękę w kwestii ich zaprojektowania i wyposażenia, nic bardziej mylnego. Warunki techniczne pomieszczeń higieniczno-sanitarnych ściśle określają przepisy Prawa budowlanego z 1994 r. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r.
 
Ale publiczna toaleta to nie tylko umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki papieru czy suszarki. Nie zapominajmy o kabinach - czyli ograniczonej, małej przestrzeni, zapewniającej nam maksimum komfortu w sytuacji intymnej. Również elementy konstrukcyjne kabin muszą spełniać określone warunki, bardzo często zależne są od ukształtowania przestrzeni, w której się znajdują. Na rynku istnieją firmy np. Sanipol, zajmujące się projektowaniem kabin na podstawie indywidualnych wymagań klienta, między innymi w przypadku, gdy pomieszczenie przeznaczone na toaletę posiada niestandardowe wymiary lub skosy. Toaleta publiczna wymaga wykorzystania materiałów higienicznych, łatwych do utrzymania w czystości oraz odpornych na uszkodzenia mechaniczne - dlatego też chętnie stosowanym rozwiązaniem jest płyta wiórowa obustronnie melaminowana. Jak podkreślają eksperci z Sanipol -  taka powierzchnia to bardzo higieniczne rozwiązanie.
 
Mimo, że ubikacjami publicznymi nie zawracamy sobie głowy, warto zapoznać się z ich rozmieszczeniem oraz standardem, nie tylko w swoim miejscu zamieszkania, ale przede wszystkim, gdy wybieramy się na wycieczkę i nie możemy skorzystać z komfortu domowej toalety.

(ac)


Publikacja serwisu Sanipol.pl

 
stat4u PortalPOLSKA.pl