Lublin
Odtworzenie międzynarodowej drogi wodnej E-40

„Żegluga śródlądowa to niewątpliwie jedna z najbardziej przyjaznych środowisku gałęzi transportu (...), mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery, ale też mniejsze zagrożenie hałasem, a także niższe koszty i większe bezpieczeństwo to dla ministerstwa środowiska najważniejsza sprawa" - zadeklarowała wiceminister środowiska RP, Dorota Niedziela, inaugurując swoim wystąpieniem spotkanie w sali kolumnowej Sejmu RP w dniu 29 lipca 2015 r.

Reklama

Debata z udziałem przedstawicieli ministerstw właściwych ds. ochrony środowiska, a także infrastruktury i transportu z trzech państw: Polski, Białorusi i Ukrainy podjęta została w związku z wdrażaniem projektu unijnego, którego celem jest zbadanie możliwości rewitalizacji drogi wodnej E-40, łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. W spotkaniu udział wzięła delegacja z województwa lubelskiego, której przewodniczył członek zarządu województwa Paweł Nakonieczny.

 

„Inicjatywa ta jest konsekwencją wieloletniej współpracy polsko-białoruskiej (...) w zakresie ustanowienia połączenia śródlądowego z Brześcia do Wisły" - zaznaczyła wiceminister ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w resorcie infrastruktury i rozwoju, Dorota Pyć.

 

Jednym z głównych rezultatów projektu jest nawiązanie dialogu międzynarodowego wokół odtworzenia szlaku transportowego, z którego mogłyby korzystać wszystkie trzy kraje. Do tego celu powstaje konieczna dokumentacja techniczna (obejmująca analizę rynkową, ekonomikę transportu, ocenę społeczną i środowiskową), przygotowywana przez międzynarodowe konsorcjum z Instytutem Morskim w Gdańsku na czele.

 

Rezultaty analiz technicznych znane będą pod koniec 2015 r. Wówczas dokument poddany zostanie konsultacjom społecznym i ocenie Komisji ds. Rozwoju Szlaku Wodnego E-40 na odcinku Dniepr-Wisła. Szczególnie ważne z punktu widzenia społecznego jest podjęcie dyskusji z organizacjami ekologicznymi. Uwagi i propozycje można będzie zgłaszać na Forum Ekologicznym dot. E-40, zaplanowanym w dniach 4-5 listopada 2015 r. w Lublinie.

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

Prace nad możliwością rewitalizacji drogi wodnej E-40 łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym prowadzone są przy współfinansowaniu z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. Uzyskały wsparcie pięciu województw: Lubelskiego, Mazowieckiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego wyrażone w „Liście intencyjnym w sprawie woli współpracy przy aktywizacji gospodarczej obszarów nadwodnych, gospodarczego wykorzystania rzek i Zalewu Wiślanego oraz reaktywowania potencjalnej Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40", z dnia 29 października 2014 r. Województwo Lubelskie jest partnerem koordynującym projekt po stronie polskiej. 

Cenny wkład merytoryczny w prace związane z projektem wnosi Związek Pracodawców „Lewiatan". Pani Bożena Lisowska, Radna Województwa Lubelskiego, a także przedstawiciel „Lewiatana", podkreśliła na spotkaniu w Warszawie, iż najważniejszym celem tego projektu jest czystość i jakość wody, zbalansowane gospodarowanie zasobami powierzchniowymi i podziemnymi, korzystanie z zasobów zarówno dla celów gospodarczych, jak i zintegrowanie celów przeciwpowodziowych oraz przeciwdziałania procesom stepowienia terenów rolnych.

 

Wymienione spotkanie w Sejmie RP odbyło się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury Stanisława Żmijana i Przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisława Żelichowskiego. Patronat medialny LAJF Magazyn Lubelski oraz Radio Lublin.

stat4u PortalPOLSKA.pl