Wiele miast (380)

Odlewnictwo – technologia, bez której nie wyobrażamy sobie współczesnego świata

Jedną z najstarszych sztuk wytwarzania broni, przedmiotów codziennego użytku jak i biżuterii jest odlewnictwo. Odlewnictwo samo w sobie jest technologią wytwarzania wyrobów o wymaganym kształcie i właściwościach z metali i nie tylko. Technologia ta polega na zalewaniu ciekłym stopem metali, gipsem, woskiem, tworzywami sztucznymi etc., wcześniej przygotowanej formy odzwierciedlającej kształt danego wyrobu. Biorąc pod uwagę rodzaj technologicznego procesu odlewania można wyróżnić odlewanie ciśnieniowe, odśrodkowe, kokilowe, ciągłe i półciągłe, skorupowe, oraz grawitacyjne.

Reklama

Śmiało można stwierdzić, ze jest jedna z najstarszych dziedzin wiedzy. Na podstawie badań archeologicznych wiemy, że pierwsze próby odlewania ciekłego metalu prowadzone były już 6000 lat temu na terenach dzisiejszej Syrii i Iranu. Pierwsze formy odlewnicze prawdopodobne wykonywane były w ziemi (ciekły metal wlewano do otworów w ziemi), następnie pojawiły się formy gliniane lub kamienne.

Zapotrzebowanie na broń: groty strzał, dzid itp.(narzędzia z otworami, wgłębieniami ) sprawiło że na świecie rozpowszechniła się metoda wytapiania modeli. Szybsze tempo rozwoju odlewnictwa na terenie Europy datowane jest na wczesne średniowiecze. W okresie tym pojawiły się ludwisarnie, w których odlewano dzwony i armaty. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania społeczeństwa na broń, biżuterie, pomniki oraz przedmioty codziennego użytku odlewnictwo zyskiwało coraz większe zainteresowanie.


W dzisiejszych czasach technologie odlewnicze są na bardzo wysokim poziomie i w pewnych dziedzinach gospodarki odlewnictwo jest niezastąpione, gdyż stanowi ono jedną z najbardziej wydajnych a zarazem najtańszych technik precyzyjnego wytwarzania wyrobów gotowych jak i elementów składowych artykułów produkowanych przez inne gałęzie przemysłu.

Obecnie branża odlewnicza produkuje najwięcej wyrobów gotowych jak i półfabrykatów dla większości dziedzin gospodarki całego świata. Największymi odbiorcami odlewów jest branża samochodowa oraz przemysł maszynowy. Tysiące gotowych odlewów z różnych stopów oraz tworzyw niemetalicznych trafia również miedzy innymi do przemysłu zbrojeniowego, produkcji sprzętu RTV i AGD, budownictwa, energetyki, rolnictwa a także do gospodarki komunalnej. 
Odlewnictwo wykorzystywane jest również na szeroką skalę w jubilerstwie, protetyce dentystycznej oraz medycznej.

Współcześnie wytwarzając modele odlewnicze na masowa skalę sięga się po metody RAPID PROTOTYPING, służące do szybkiego i powtarzalnego wykonywania całych bądź poszczególnych elementów modeli z dużą precyzją. Prototypy zamierzonych przedmiotów wykonuje się nie tylko metodą wytapiania modeli (metoda wosku traconego) ale również coraz częściej wykorzystuje się wydruki 3D oraz modelowanie komputerowe, co ułatwia i przyspiesza tworzenie np. indywidualnych endoprotez. Dzięki obecnemu wykorzystywaniu owych nowoczesnych metod odlewniczych wspomaganych komputerowo, śmiało można stwierdzić, iż w przyszłości można się będzie spodziewać powiększenia procentowego udziału odlewów w przemyśle i gospodarstwie domowym.

Autorem artykułu jest ViroCast - Odlewnia Ciśnieniowa - najnowsze technologie.


 

Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl