Kultura Edukacja
Oceniono bezpieczeństwo w Ponaniu i powiecie poznańskim w minionym roku
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu podziękował poznańskim policjantom za pracę na rzecz bezpieczeństwa w 2013 roku. W Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu odbyła się odprawa służbowa podsumowująca efekty służby policjantów w Poznaniu i powiecie poznańskim. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu Poznania i Powiatu Poznańskiego.
Zebrani goście, naczelnicy wydziałów KMP w Poznaniu oraz komendanci komisariatów wysłuchali informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Poznaniu oraz powiecie poznańskim. Na podstawie analizy danych o sprawach, którymi zajmowali się funkcjonariusze można stwierdzić, że stan bezpieczeństwa w 2013 roku kształtował się na podobnym poziomie niż rok wcześniej.
Ogółem w 2013 roku policjanci wszczęli 31 023 postępowania przygotowawcze, a ich ogólna wykrywalność wyniosła 55,2 %. Na uwagę zasługuje fakt, że w kategorii przestępstw gospodarczych wszczęto 2813 postępowań. Było ich więcej o prawie 800 niż w okresie wcześniejszym. Oznacza to, że policjanci wykazali się dużą aktywnością w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, której eliminowanie było jednym z priorytetów.
Bardzo istotna dla mieszkańców jest skuteczność Policji w obszarze przeciwdziałania przestępczości kryminalnej, która jest najbardziej dotkliwa dla ludzi i znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa. W 2013 roku policjanci w Poznaniu i podległych jednostkach na terenie powiatu poznańskiego wszczęli
23 978 postępowań karnych. Jest to liczba porównywalna z danymi za rok 2012. Wykrywalność przestępstw kryminalnych wyniosła 47,6 %.
Omówiono także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W minionym roku zmniejszyła się liczba wypadków w porównaniu do okresu wcześniejszego i było ich 559. W wypadkach obrażenia odniosło 645 osób i było ich także mniej niż w 2012 roku. Liczba osób zabitych wyniosła 41 (o jedną ofiarę więcej niż w roku wcześniejszym). Funkcjonariusze poznańskiej drogówki z dużą aktywnością prowadzili kontrole stanu trzeźwości kierujących. W minionym roku przeprowadzili ich aż 133 500 (o 45 500 więcej niż w 2012), podczas których ujawnili 849 nietrzeźwych kierujących.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców aglomeracji poznańskiej czuwało także wielu funkcjonariuszy pionu prewencji. Łącznie przepracowali oni 117 701 ośmiogodzinnych służb. Podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez, w tym meczów piłkarskich policjanci przepracowali ponad 10 600 służb.
Mieszkańcy oczekujący pomocy Policji kontaktują się z operatorami telefonu 112 i 997. W ciągu całego roku policjanci pełniący służbę na tych stanowiskach odebrali 318 000 telefonicznych połączeń. Policjanci pełniący służbę patrolową przeprowadzili 133 100 interwencji.
Zastępca Prezydenta Poznania Tomasz Kayser oraz Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Mieczysław Ferenc w swoich wystąpieniach podkreślali rolę samorządów angażujących się w różne formy poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Było to widoczne w formie wsparcia działań Policji poprzez przekazanie pieniędzy na różne projekty. Najważniejsze z nich to program ponadnormatywnych patroli, remonty i modernizacje jednostek policyjnych oraz zakup radiowozów. Za to zaangażowanie i deklaracje dalszej współpracy podziękowali szefowie wielkopolskiej i poznańskiej Policji.
Na zakończenie odprawy insp. Rafał Batkowski podziękował wszystkim policjantom za wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego dla mieszkańców poznańskiej aglomeracji. Dziękował także pracownikom cywilnym policji za wspieranie działań policjantów. Szef wielkopolskiej Policji podkreślił, że należy cięgle dążyć do ograniczania liczby przestępstw i wykroczeń oraz ich wykrywania. Ważne jest również szybkie reagowania na zgłoszenia i profesjonalizmu podczas interwencji. Takie są wymogi dobrej służby oraz społeczne oczekiwania. Istotne są także skuteczne działania w zakresie ograniczania przemocy domowej i w innych ważnych dla bezpieczeństwa obszarach. Dla skutecznego przeciwdziałania zachowaniom o charakterze przemocy posłuży wdrożenie Narzędzia Szacowania Ryzyka. Zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to kolejne kluczowe zadanie na najbliższy rok. Szef wielkopolskich policjantów wskazał na potrzebę troski o dobrą atmosferę w pracy policjantów, która silnie wpływa na zaangażowanie w służbie każdego funkcjonariusza. Z uznaniem odniósł się do zaangażowania mieszkańców i policjantów w realizację debat społecznych.
Z badań "Jakość Życia w Mieście", jakie w 2013 roku przeprowadzili naukowcy z UAM 82,7% Poznaniaków uważa, że Poznań jest bezpieczny i spokojny.
AM fot. KWP
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..