Nowy Sącz
O uczuciach współcześnie

Ponieważ obchodzimy dzisiaj święto zakochanych, chciałabym poruszyć wciąż aktualny temat uczuć.
Uczucie miłości można powiedzieć, że kryje się gdzieś głęboko w ludzkiej duszy, jednakże jego istnienie lub brak widoczny jest każdego dnia.


''Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma do innych, ale także za te, które w innych budzi.''

kard. Stefan Wyszyński

Reklama
Walentynki - Święto Zakochanych
 

Walentynki, czyli święto powszechne zwane Świętem Zakochanych obchodzone 14 lutego bardziej wśród młodzieży niż dorosłych, ma swoich przeciwników i wielbicieli. Walentynki są dla jednych świętem wyłączenie komercyjnym, niosącym za sobą widok sztucznych serc dla zdrowych ludzi. Dla drugich walentynki niosą zupełnie inne serca przepełnione niezmiernie ważną wartością, bowiem skłaniającą do refleksji nad wymiarem miłości.
 

W moim odczuciu walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także święto wszystkich kochających. Zatem jest to święto miłości okazywanej każdemu człowiekowi, którego spotykamy na swojej życiowej drodze. Przypuszczam, że ktoś mógłby zadać pytanie z czego wynika moje podejście do tej kwestii? Otóż, pozwolę sobie przypomnieć przykazanie miłości - "kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Bliźni, to każdy, a nie tylko jeden, konkretny i określony człowiek, który zasługuje na miłość i przyjaźń. Chociaż istnieje przekonanie, że miłość i przyjaźń nie idą w parze, to pragnę zauważyć, że miłość bardzo silnie powiązana jest z przyjaźnią, co więcej jedno wynika z drugiego.


Miłość a przyjaźń
 

Język grecki posiada trzy pojęcia wyjaśniające miłość: eros - powiązane z pożądaniem cielesnym, niejako freudowskim popędem seksualnym; philia - wolna od miłości eros, przyjacielska i jednocześnie bezinteresowna oraz agape - czyli miłość płynąca z głębi serca, związana z poczuciem duchowej jedności z drugą osobą.
 

Jaki jest związek miłości i przyjaźni? Bardzo ważny, zawiera bowiem w sobie dwa ostatnie rodzaje miłości.
 

Przyjaźń to przecież nic innego jak poczucie więzi z drugim człowiekiem, opartej na zaufaniu, życzliwości i szczerości. Te trzy cechy są podstawą, a raczej powinny być podstawą każdego związku emocjonalnego i duchowego. Chociaż przyjaźń zazwyczaj postrzegana jest jako poleganie na sobie w każdej sytuacji oraz dzielenie się ze sobą radościami i smutkami, to w moim odczuciu przyjaźń podobnie jak miłość jest mostem łączącym dwa brzegi, oddzielone od siebie przez przepływającą rzekę. Uczucia te dojrzewają każdego dnia i trzeba o nie wyjątkowo dbać.


Miłość a rodzina
 

Rodzina jest pierwszym środowiskiem, w którym jako dzieci uczymy się miłości. Co prawda, rodziców sobie nie wybieramy, ale poniekąd sami decydujemy o tym, czy przyjmujemy tę miłość i czy chcemy taką samą miłością, kochać w dorosłym życiu.


Przykazanie Miłości

To właśnie przykazanie miłości może być uznawane za najważniejsze, bo to ono na zawsze zmieniło relacje międzyludzkie, zwracając się ku dobroczynności, miłosierdziu i pozytywnym spojrzeniu na innego człowieka.


Miłość współcześnie
 

Współczesna miłość, niestety, daleka jest od miłości braterskiej, której cechą jest trwałość. Powodem takiego stanu rzeczy jest kultura, poglądy lansowane przez media oraz przemijające z czasem pożądanie.

Współcześnie, w dobie całkowitej komputeryzacji świata i umysłów, łatwiej jest skorzystać z internetowych, często darmowych portali randkowych i tam szukać swojego przeznaczenia, niż spojrzeć oczami miłości na drugiego człowieka, aby doznać oświecenia, czego wszystkim, czekającym na miłość, z całego serca życzę.

 

Katarzyna Oberda, studentka  psychologii WSB-NLU w Nowym Sączu

stat4u PortalPOLSKA.pl