Wiele miast (380)

O sprawach ludzi młodych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami dyskutowali niezależni eksperci NowoczesnejPL

Proste rozwiązania są najskuteczniejsze – taki wniosek płynie z dzisiejszego kongresu programowego Nowoczesnej, który po raz drugi poświęcony był polityce społecznej.

O sprawach ludzi młodych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami dyskutowali niezależni eksperci Nowoczesnej: 
prof. Mirosław Grewiński, dr Kornelia Wróblewska i Adam Kądziela oraz uczestnicy spotkania. 

Reklama
- W polityce społecznej wystarczą proste rozwiązania, których często nie zauważamy. – powiedział prof. Mirosław Grewiński. - Takim przykładem może być usługa „Złap oddech”, z której mogłyby korzystać osoby opiekujące się na co dzień osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzięki niej miałyby one możliwość wyjechania na urlop, by odetchnąć, 
nabrać energii. A na miejsce opiekuna angażowany byłby wolontariusz, osoba ze środowiska
lub instytucji pomocy społecznej.

Polityka społeczna oparta o usługi, a nie tylko o świadczenia finansowe, traktowanie tych działań jako inwestycji i ciągłe poszukiwanie innowacji to cele, jakie powinny przyświecać aktywnej, nowoczesnej polityce społecznej. Potrzebujemy obywatelskich i wielosektorowych inicjatyw z udziałem organizacji pozarządowych i rynkowych podmiotów, by skończyć z biurokracją i nieefektywnością państwowych instytucji.
   
 
O barierach, jakie napotykają w Polsce osoby z niepełnosprawnościami mówiła dr Kornelia Wróblewska: - Nowoczesna Polska to państwo, w którym niepełnosprawność nie może definiować człowieka. Musimy usuwać bariery. Gdy ludzie są traktowani inaczej, czują się wykluczeni, albo uprzywilejowani, rodzą się patologie. Twórzmy społeczeństwo oparte na zasadzie włączania, czyli wszyscy w równym stopniu uczestniczą w życiu społecznym: od edukacji po pracę zawodowa.
 
Zdaniem ekspertów, bez mądrej polityki senioralnej i na rzecz młodzieży grozi nam konflikt międzygeneracyjny.
 
- Problemów ludzi młodych nie rozwiążemy bez rzetelnego dialogu z młodymi. – mówił Adam Kądziela. – Stwórzmy Sekretariat Młodzieży, który będzie reprezentował ich sprawy w kraju i za granicą. Powołajmy też Międzyresortowy Zespół ds. Młodzieży, który wypracuje rozwiązania skutecznie wspierające młodych na etapie usamodzielniania i wchodzenia na rynek pracy.

Reklama____________________________________________________________________________________________________


Polska Giełda Samochodowa
www.tuTOauto.pl

Osobowe, dostawcze, ciężarowe, skutery,
motocykle, maszyny rolnicze i budowlane

   
___________________________________________________________________________________________________________

 
Stabilna i obywatelska polityka społeczna to jeden z siedmiu kierunków programowych stowarzyszenia Nowoczesna. W jego ramach stowarzyszenie proponuje:
 
Odpowiedzialna i stabilna polityka zatrudnienia
Sprawiedliwy system emerytalny
Programy „Start Młodych” i „Potencjał Seniora”
Obywatelska pomoc społeczna
 
Eksperci biorący udział w debacie programowej Nowoczesnej:
 
Prof. Mirosław Grewiński - polityk społeczny, profesor nadzwyczajny i prorektor w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Członek Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ds. Stopni Zawodowych Pracowników Socjalnych przy MPiPS. Członek Polskiego Oddziału Klubu Rzymskiego i Polskiego Oddziału Stowarzyszenia ESPAnet.  Redaktor naczelny czasopisma „Empowerment”. Autor, współautor lub redaktor ponad 200 publikacji naukowych, w tym 35 książek na tematy związane z polityką społeczną. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych są głównie: przeobrażenia welfare states, usługi społeczne, system pomocy i integracji społecznej, rynek pracy i zatrudnienie, wielosektorowa polityka społeczna, polityka spójności UE. Współpracował jako ekspert z wieloma instytucjami centralnymi, regionalnymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.
 
Dr Kornelia Wróblewska - dziennikarka, teolog, wolontariusz. Współpracowała z różnymi stacjami telewizyjnymi, w tym Polsat News, TTV, TVP, Superstacja, Fokus TV, zajmując się tematyką naukową, wykluczeniem, osobami z niepełnosprawnościami i przemocą domową. Robiła badania nad mediami tabloidowymi zakończone doktoratem. Wykładała produkcję tv na UW. Owocem tej współpracy był program telewizyjny „Teleobiektyw”, w którym poruszane były uniwersalne i ponadczasowe tematy dotyczące to samości narodowej, kultury, tradycji i nowych trendów społecznych.
 
Adam Kądziela - przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan. Inicjator współpracy jedenastu organizacji młodzieżowych w ramach Rady ds. Gwarancji dla Młodzieży. Student Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Działając w sektorze społecznym promuje przedsiębiorczość, dialog usystematyzowany i aktywność społeczną ludzi młodych. Koordynator projektów w Forum Młodych Lewiatan, Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, stypendysta programu stypendialnego „Sur-place” Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.
 
(ac)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl