Wiele miast (351)

Numizmatyka dla początkujących


Wielu początkujących kolekcjonerów zastanawia się nad tym, jak rozpocząć swoją przygodę w numizmatycznym świecie.

Wbrew pozorom, nie wystarczy gromadzić monety okolicznościowe, czy stricte kolekcjonerskie, aby utworzyć wartościową kolekcję. Jak zatem zabrać się do tego?

Reklama
Nieograniczone możliwości
 
Rynek numizmatyczny zarówno w Polsce, jak i na świecie, dostarcza kolekcjonerom szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór monet o różnej tematyce, pochodzących z odmiennych kolekcji. Nie tylko koszty gromadzenia zbiorów stają się dla wielu początkujących zbieraczy barierą niemożliwą do pokonania, ale też wybór monet pod względem tematyki, regionu świata lub epoki. Jak widać, wybór jest ogromny. Można gromadzić z resztą nie tylko stricte monety, ale również numizmaty w postaci złotych sztabek, np. z oferty Mennicy Papieskiej, które pochodzą z konkretnych kolekcji numizmatycznych.
 
Podział monet
 
Numizmaty można podzielić na co najmniej kilka kategorii, wśród których najbardziej podstawowe to monety obiegowe, np. Nordic Gold o nominale 2 zł, jak i monety okolicznościowe, np. Złota Kolekcja Kanonizacyjna, którą wybiła Mennica Papieska oraz monety kolekcjonerskie,
np. kolekcja Kwiaty Polskie z tej samej mennicy. Najprościej i chyba najtaniej będzie gromadzić monety obiegowe w kolekcji początkującego numizmatyka, ponieważ są to monety wybijane w wielomilionowych nakładach, które znajdują się w naszych portfelach.

Bardzo popularne w Polsce było zbieranie monet 2-złotowych, które miały taką samą wartość obiegową. Dziś niektóre z nich są warte kilkaset złotych.
   
 
Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie to dwie grupy monet, które traktowane są jako numizmaty cenne w kolekcjach zbieraczy. Najczęściej monety okolicznościowe są wydawane z okazji rocznicy, jubileuszu i tym podobnych wydarzeń, a ich nakład wynosi kilka tysięcy sztuk. Typowymi monetami okolicznościowymi będą monety z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Monety kolekcjonerskie na ogół są wybijane w srebrze lub w złocie, a ich nakład wynosi od kilkuset do kilkunastu tysięcy sztuk. W Polsce występują srebrne i złote monety kolekcjonerskie, ale w kolekcjach numizmatyków mogą znaleźć się cenne monety zagraniczne, które nakłady są nieporównywalnie niższe od naszych. Wiele z nich jest łatwo dostępnych w naszym kraju. Takie monety mogą być nie tylko elementem kolekcji, ale bezpieczną i dochodową lokatą posiadanego przez inwestora kapitału.
 
Niepowtarzalne produkty i świetne ceny – Mennica Papieska

 
stat4u PortalPOLSKA.pl