Zielona Góra
Nie ukrywajmy przemocy domowej

27 maja zielonogórscy policjanci zatrzymali, w jednej z podzielonogórskich miejscowości, mężczyznę, który brutalnie pobił swoją żonę. 4 czerwca zatrzymany usłyszał zarzut znęcania się nad żoną, a prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Ponadto nakazał sprawcy przemocy opuszczenie miejsca zamieszkania.

Reklama
Dyżurny KMP w Zielonej Górze, dnia 27 maja wieczorem, odebrał telefon alarmowy z informacją, iż w jednej z podzielonogórskich miejscowości, pijany mąż wrócił do domu i pobił brutalnie swoją żonę. Policjanci, którzy zostali wezwani na miejsce zdarzenia, zastali tam agresywnego, nietrzeźwego mężczyznę oraz kobietę, która była tak mocno pobita, iż wymagała medycznej pomocy. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyzny.

Jeszcze tego samego wieczora w Komisariacie Policji I w Zielonej Górze, zostało przyjęte zawiadomienie o przestępstwie znęcania się. Policjanci ustalili, iż mężczyzna znęcał się nad swoją żoną od wielu lat. Zastraszona kobieta nie informowała jednak o tym nikogo i nigdy wcześniej nie wzywała policji na interwencję. Bała się swego męża, który groził jej pozostawieniem bez środków do życia i zniszczeniem mieszkania.

4 czerwca zatrzymany usłyszał zarzut znęcania się nad żoną, a prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Ponadto nakazał sprawcy przemocy opuszczenie miejsca zamieszkania. Za znęcanie się nad rodziną grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przemoc  domowa jest jednym ze zjawisk społecznych, z którymi policjanci stykają się w swojej codziennej pracy każdego dnia. Bardzo wiele interwencji wzywanych poprzez numer alarmowy 997 dotyczy właśnie awantur i incydentów przemocowych w domach i mieszkaniach. Najczęściej interwencja taka kończy się sporządzeniem Niebieskiej Karty. W ub.r. zielonogórscy policjanci sporządzili ponad 400 Niebieskich Kart, które następnie zostały przesłane do zespołów interdyscyplinarnych działających w każdej gminie powiatu. Od wielu lat również coraz częściej i coraz więcej mówi się o tym zjawisku. Wiele instytucji i organizacji pomaga osobom pokrzywdzonym przemocą. Warto o tym rozmawiać i nie odwracać głowy od tego problemu. Więcej informacji na temat zjawiska oraz procedur pomocowych można uzyskać na stronach internetowych: Niebieska Tarcza i Niebieska Linia. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl