Legionowo
Nie bądź obojętny. Pomóż!

Zima to szczególnie trudny czas dla zwierzaków, wiele z nich cierpi. Nawet najaktywniejsi wolontariusze, a w naszym mieście działają oni bardzo prężnie i z poświęceniem wspierani przez Urząd Miasta w Legionowie w ramach Programu zapobiegania bezdomności zwierząt, nie są w stanie zapewnić wszystkim pomocy. Radna Małgorzata Luzak z Legionowa apeluje - Okażmy żyjącym wśród nas stworzeniom trochę serca. Potrzeba tak niewiele: ciepły kąt chroniący przed zimnem, uchylone okienko w blokowej piwnicy (tylko na czas zimy), pokarm (szczególnie ważny, gdy jest mroźno) i przyjazna ludzka dłoń!

Reklama
Jak mówi miłośniczka zwierząt, radna Rady Miasta Legionowo Małgorzata Luzak, koty nie są przystosowane do znoszenia niskich temperatur, trudno im przetrwać zimę bez ludzkiej pomocy - pozbawione schronienia umierają z zimna. Jedno okienko lub otwór nie spowoduje wyziębienia piwnic, za to zapewni potrzebną wentylację, która zapobiegnie gnieżdżeniu się w zbyt ciepłych piwnicach prusaków, mrówek faraona itp. Nie zapominajmy też, że koty są doskonałym zabezpieczeniem przed plagą gryzoni.

Reklama_____________________________________________________________________

       Na wigilijny stół
pierogi, krokiety, kopytka
z Pracowni 54 Pierogi
    
Tel. 502 - 112 - 935, 
510 - 143 - 909, 500 - 348- 537
 
___________________________________________________________________________
 
O czym należy pamiętać, rozpoczynając dokarmianie? O systematyczności, gdyż decydując się na regularne dokarmianie kotów trzeba wiedzieć, że koty każdego dnia będą czekały na miskę jedzenia i nie możemy ich zawieść. One, tak jak my, potrzebują jedzenia i wody codziennie, szczególnie zimą. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na codzienne karmienie z powodu braku czasu lub ograniczeń finansowych, możemy znaleźć kogoś do spółki i podzielić się obowiązkami. Możemy również pomagać karmicielom- wolontariuszom już działającym w miejscu naszego zamieszkania. Na pewno przyda im się każda, nawet najmniejsza pomoc. Pamiętajmy też o utrzymaniu czystości, miejsce dokarmiania kotów powinno być czyste i schludne. Resztki jedzenia powinny być na bieżąco usuwane, a miseczki czyste. Nie zostawiajmy resztek rozkładającego się jedzenia (szczególnie mięsa), gdyż jest to najczęstszy powód niezadowolenia lokatorów. I trudno im się dziwić. Woda do picia powinna być zawsze czysta i świeża. Nieestetycznie wyglądają także poniewierające się tacki rozwiewane wokół bloku przez wiatr. Nie zostawiajmy pustych puszek i opakowań. Czym karmić? Jedzenie powinno być przeznaczone dla zwierząt, głównie puszki i sucha karma (bardzo dobra zimą, ponieważ nie zamarza). Możemy dawać różne surowe i gotowane mięso, ale unikajmy kości, ości z ryb oraz przypraw. Wbrew obiegowym opiniom krowie mleko również nie jest wskazane, gdyż często wywołuje u kotów biegunkę. Zimą można do karmy dodawać ciepły ryż lub makaron. W mroźne dni dawajmy kotom do picia ciepłą wodę (nie zamarznie tak szybko)
 
- Ważne jest też mądre dokarmienie żyjących w mieście ptaków. Kilkakrotne dostarczenie pożywienia wystarczy, by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania jest nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Karmiąc, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny. Czym karmić ptaki? Przede wszystkim ziarnami, dobra jest też niesolona słonina lub smalec. Mogą być także kruchy pieczywa, lecz nie powinny być głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich pokarmów podawanych przez nas. Tylko tyle i aż tyle, by uchronić potrzebujące pomocy stworzenia przed cierpieniem i śmiercią - dodaje pani Małgorzata.

 
stat4u PortalPOLSKA.pl