Wiele miast (25)
Najwyższy kapłan Voodoo zatańczy podczas 10. Brave Festival. Zostań Brave wolontariuszem

Ciemnoskóry mężczyzna w białej marynarce i spodniach stoi na pustej scenie, hipnotyzując publiczność swoją obecnością. To Koffi Kôkô, który zaraz pokaże „Mroczne piękno”. Ten niezwykły spektakl po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć w lipcu podczas 10. Brave Festival.

Reklama
Koffi Kôkô jest kapłanem Voodoo, a jednocześnie mistrzem współczesnego tańca, którego korzeni należałoby szukać w Afryce. Jak to możliwe? Jedno wynika z drugiego. Koffi Kôkô najpierw został wprowadzony w animistyczne rytuały, później zaś zaczął przekształcać je na język tańca. Tak powstała oryginalna technika.

Artysta pochodzi z Beninu, a swoje spektakle pokazuje na całym świecie. Technika Koffi Kôkô jest zakorzeniona w obrzędach, które mają na celu nawiązanie kontaktu z bóstwami i naturą. Ale to nie jest zwykły taniec. Podczas przedstawienia czuje się atmosferę rytuału. Wydaje się, że Koffi Kôkô z ciałem potrafi zrobić wszystko.

- Artysta mówi, że w czasie tańca wprowadza je w stan nadświadomości, jakby był w posiadaniu jakiejś energii. Gdy wpada w trans, wydaje się, jakby na scenie opowiadał pierwotną historię walki dobra ze złem – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival. – To niesamowite wizualnie, mimo że oszczędne w środkach, przedstawienie będzie można zobaczyć już w lipcu.

Koffi Kôkô przyjedzie do Wrocławia z jednym ze swoich najnowszych spektakli – „La beaute du diable”, czyli „Mroczne Piękno”. Wystąpi podczas 10. edycji Brave Festival. To jedyna okazja, żeby zobaczyć ten niezwykły spektakl w Polsce.

Nowa forma

Tegoroczny Brave Festival będzie tradycyjny i nowoczesny. Program skupi się na ludzkim ciele: od cielesności rozumianej w sposób dosłowny po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. Nowością podczas Brave Festival będą konfrontacje, w czasie których artyści z różnych kultur będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości, (w jednym z nich wystąpi Koffi Kôkô) lub być może nawet coś wspólnie zaimprowizują. Dodatkowo widzowie tegorocznej edycji będą mogli uczestniczyć w różnych warsztatach prowadzonych przez artystów.

10. edycja Brave Festivalu odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r.

Zostań Brave wolontariuszem!

10. edycja Brave Festival to wyjątkowe wydarzenie. Chcesz je współtworzyć? Pracować z artystami, organizatorami, uczestnikami festiwalu? Zdobywać doświadczenie w przyszłym zawodzie? Zgłoś się do wolontariatu! Właśnie ruszyły zapisy.

Każdy, kto jest zainteresowany udziałem w międzynarodowym wydarzeniu, skupiającym ludzi pielęgnujących tradycje, pragnących poszerzać swoje horyzonty, może już dziś zgłosić się do wolontariatu Brave Festival. – Zapisy potrwają do 16 czerwca. Festiwal rozpoczyna się 4 lipca, jednak w zależności od działu, w który wolontariusz będzie zaangażowany, czas pracy przy wydarzeniu może rozpocząć się nawet kilka tygodni wcześniej – mówi Karolina Nowak, koordynatorka wolontariatu Brave Festival. Do tej pory w organizację poprzednich edycji festiwalu zaangażowało się około 700 wolontariuszy. W tym roku przewidywany jest nabór około setki osób chętnych do współtworzenia festiwalu.

Jakie są korzyści bycia Brave wolontariuszem? Przede wszystkim możliwość uczestnictwa w festiwalu i wszystkich wydarzeniach z nim związanych. – Nasi wolontariusze dzięki temu doświadczeniu mogą odkrywać swoje pasje. Niektórzy na stałe wiążą swoją przyszłość z Brave Festival, inni uświadamiają sobie, w czym są najlepsi i ta przygoda staje się początkiem ich drogi do wymarzonego zawodu – mówi Karolina Nowak.

W co dokładnie można się zaangażować? - Nasz wolontariat podzieliliśmy na kilka działów, do których kandydaci będą przydzielani według predyspozycji. Osoby dobrze czujące się w centrum wydarzeń mogą pracować w kinie, w obsłudze centrum festiwalowego, artystów, widowni - dodaje koordynator wolontariuszy Brave Festival.  Zainteresowani wolontariatem będą mogli także rozwijać się i doskonalić swoje umiejętności w takich dziedzinach jak logistyka, technika, PR czy marketing.

Zapisy do wolontariatu potrwają do 16 czerwca. Proces rekrutacji jest prosty. Wystarczy wypełnić formularz dostępny pod adresem:
http://2014.bravefestival.pl/#pages/volunteering.

Organizatorem Brave Festivalu jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA. www.bravefestival.pl

Więcej informacji

Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne, przekazując w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiając, że przez chwilę będzie ono żyło u nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni z jeszcze jednego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi, niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd, bo nigdy jeszcze nie oddalili się ze swojej wioski. Wyjęci z kontekstu tamtego otoczenia trafiają do Wrocławia, aby pokazać swoje dziedzictwo.
 
Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie. Brave Festivalu to także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festivalu jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA. www.bravefestival.pl

Aleksandra Palus, PR EXPERT
stat4u PortalPOLSKA.pl