Nowy Sącz
Najlepsze niezależne filmy w sądeckim Sokole

Już w sobotę, 25 stycznia o godz. 18:45 w sali studyjnej MCK Sokół odbędzie się specjalny pokaz sześciu wybranych filmów, które zostały nagrodzone podczas 7. GRAND OFF – festiwalu, którego celem jest zaprezentowanie najlepszych niezależnych produkcji krótko i pełnometrażowych z Polski i całego świata oraz nagrodzenie ich twórców.

Reklama
CHOMIK (NAJLEPSZA REŻYSERIA)
 
Reżyseria: Bartek Ignaciuk
Czas trwania: 30’
Kraj pochodzenia: Polska
 
Pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków – Pani Marii i Pana Wacława. Roztrzęsiona para znajduje Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Oznaki życia są bardzo mizerne. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa – dziewięcioletni Krzyś. Jego rodzice zostawili go u dziadków na weekend
 
KIKI Z MONTPARNASSE (NAJLEPSZA ANIMACJA)
 
Reżyseria: Amelie Harrault
Czas trwania: 14’
Kraj pochodzenia: Francja
 
„Kiki z Montparnasse” była niestrudzoną muzą największych awangardowych malarzy początku XX wieku. Była legendą ekstrawaganckiego Montparnasse, gdyż wyzwoliła się od wizerunku prostej modelki i zamieniła w Królową Nocy: malarkę, autorkę satyrycznych rysunków dla prasy, pisarkę i piosenkarkę kabaretową.
 
JEZIORO (NAJLEPSZE ZDJĘCIA)
 
Reżyseria: Jacek Piotr Bławut
Czas trwania: 28′
Kraj pochodzenia: Polska
 
„Cudza dusza – ciemny las” to kluczowa sentencja dla tego filmu. „Jezioro” opowiada historię mężczyzny, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią tajemnicę. To opowieść o zawikłanych relacjach międzyludzkich oraz o próbie odzyskania czasu straconego. Tytułowe jezioro oczarowuje swoim pięknem, ale nie dla każdego jest przyjazne. Potrzeba odnalezienia w sobie wygasłych emocji oraz nieopanowana chęć odkrycia tajemnicy jeziora, prowadzą głównego bohatera coraz głębiej w jego otchłań.
 
SUNNY (NAJLEPSZY AKTOR)
 
Reżyseria: Barbara Ott
Czas trwania: 30’
Kraj pochodzenia: Niemcy
 
Hajo niewiele myśli zanim spierze kogoś na kwaśne jabłko. Ma 19 lat i cechuje go agresja. Pół roku temu został ojcem. Musi się opiekować się synem zamiast, jak do tej pory włóczyć się z kolegami i dobrze się bawić. Ale Hajo nie ma zamiaru zmieniać pieluch i bawić się w mamkę. Chce pracować i zarabiać pieniądze. Hajo knuje plan, który, jeśli się powiedzie, stawia jego syna w niebezpieczeństwie.
Piętnastoletnia Leonore próbuje wieść normalne życie pomimo alkoholowego nałogu jej matki…
 
DÉSOLÉE POUR HIER SOIR (NAJLEPSZA AKTORKA)
 
Reżyseria: Hortense Gélinet
Czas trwania: 16’
Kraj pochodzenia: Francja
 
Piętnastoletnia Leonore próbuje wieść normalne życie pomimo alkoholowego nałogu jej matki…
 
GRANDPA AND ME AND A HELICOPTER TO HEAVEN (NAJLEPSZY DOKUMENT)
 
Reżyseria: Åsa Blanck
Czas trwania: 14′
Kraj pochodzenia: Szewcja
 
Świat z całym jego humorem, ciepłem i miłością: głęboka przyjaźń pomiędzy chłopcem a obłożnie chorym dziadkiem. Starszy mężczyzna ma sekret, którym chce się podzielić z wnukiem; razem wyruszają w las na ich ostatnią wspólną przygodę.
 
 
7. GRAND OFF - najlepsze niezależne filmy świata
Nowy Sącz – 25. 01. 2014 – MCK SOKÓŁ, ul. Długosza 3  
start: 18:45 (sala studyjna)
czas trwania: 132 minuty
cena biletów: 9 zł
 
*****
 
Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce . To także jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń kulturalnych dotyczących kina niezależnego na świecie. Misją Grand OFFu jest pokazać i wyróżnić najlepsze niezależne filmy świata oraz nagrodzić ich twórców. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji przez członków Kapituły Grand OFF, reprezentantów środowisk filmowych z 24 krajów świata. Zwieńczeniem tej procedury jest uroczysta ceremonia rozdania nagród, która od 2006 roku odbywa się w Warszawie i każdorazowo gromadzi 400 wybitnych postaci świata kina. Tydzień później nagrodzone filmy prezentowane są w ponad 50 miastach Polski.
 
Początkowo filmy z Europy nominowane były w 9 kategoriach: fabuła, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, dokument, animacja i od 2012 roku za scenografię i kostiumy. W roku 2008 powstała dodatkowa kategoria – najlepszy film pozaeuropejski. Ze względu na ogromne powodzenie jakim cieszyła się nowa kategoria, a także bardzo ciepłe przyjęcie przez członków kapituły Grand OFF oraz polską widownię, organizatorzy postanowili otworzyć podwoje honorowych nagród Grand OFF na filmy nadsyłane z całego świata. W ten sposób, Grand OFF, Europejskie Nagrody Filmów Niezależnych stały się Grand OFF, Światowymi Nagrodami Filmów Niezależnych, a później Grand OFF, Najlepszymi Niezależnymi Filmami Świata.
 
W 2009 roku Kapituła przyznała po raz pierwszy w historii nagrodę specjalną za Całokształt Twórczości wybitnemu polskiemu dokumentaliście Marcelowi Łozińskiemu, który przez całe życie wiernie realizował ideę kina ambitnego, wrażliwego na człowieka i traktującego go z niespotykanym już dzisiaj szacunkiem. W 2010 roku nagrodą specjalna wyróżniony został Krzysztof Zanussi, którego twórcza droga jest dla innych twórców jasną wytyczną kierunku, w jakim należy podążać. Laureatem takiej nagrody w roku 2011 został wybitny polski scenarzysta, Cezary Harasimowicz.
 
W 2012 roku nagrodę otrzymał Allan Starski – jeden z wybitniejszych twórców dzisiejszego kina pochodzenia polskiego, laureat licznych nagród, twórca nie bojący się wyzwań, w swojej karierze mający styczność z reżyserami najwyższej klasy. Podczas ostatniej, siódmej edycji festiwalu nagroda specjalna została przyznana czeskiemu reżyserowi Jiří Menzelowi
 
(oprac. Bartosz Szarek)
Źródło: MCK Sokół / grandoff.eu
Fot. materiały promocyjne
stat4u PortalPOLSKA.pl