Wiele miast (25)

Nagrody za rozwój szkolnictwa zawodowego

Podczas wczorajszej konferencji w Bolesławcu za dobrą współpracę doceniono przedsiębiorców oraz szkoły zawodowe. Otrzymali oni dyplomy oraz statuetki przekazane przez Ministerstwo Gospodarki. Nauczycieli i uczniów placówek finansowo wyróżniły natomiast trzy specjalne strefy ekonomiczne, w tym kamiennogórska.

Reklama
To dla nas święto. Podkreślamy szczególne osiągnięcia pracodawców i szkół ponadgimnazjalnych w promowaniu, a także realizacji szkolnictwa zawodowego. Doceniamy wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie uczniów podczas praktyk zawodowych oraz szczególnie wysoką motywację do zdobywania wiedzy. Dziękujemy za wsparcie rzeczowe, jak i finansowe szkół i uczniów – mówi członek zarządu kamiennogórskiej strefy, Wojciech Smoliński


 
Jak zaznaczyła obecna na konferencji „Mądrzej, Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki" minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska, szkolnictwo zawodowe ma sens wtedy, kiedy odpowiada na potrzeby rynku pracy. Coraz więcej gimnazjalistów chce uczęszczać do szkoły zawodowej. W poprzednim roku licea ogólnokształcące wybrało 51 proc. gimnazjalistów, a w tym roku już tylko 45 proc. Na technika zdecydowało się 37 proc., o trzy procent więcej niż w roku poprzednim, a na szkołę zawodową 17 proc. Szefowa MEN przypomniała, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 w budżetach marszałków województw znajdzie się w sumie 900 mln euro na szkolnictwo zawodowe, a resort rocznie będzie „płacił" pracodawcy 5 tys. zł. za każdego praktykanta. Takie rozwiązanie to dla uczniów sytuacja niezwykle korzystna. Pozwala znaleźć pracę w miejscu praktyki po zakończeniu edukacji.
 
W trakcie konferencji w Bolesławieckim Ośrodku Kultury, w której udział wzięła także wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, został powołany kolejny, po kamiennogórskim, tym razem skupiony wokół wałbrzyskiej strefy ekonomicznej klaster edukacyjny. 
 
- Klaster będzie skupiał firmy, szkoły, a także inne podmioty zainteresowane rozwojem kształcenia zawodowego tak, aby uczniowie zdobywali niezbędne na rynku pracy umiejętności na rzeczywistych stanowiskach w innowacyjnych przedsiębiorstwach -powiedziała wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik. 
 
Wiceminister gospodarki mocno podkreśliła rolę prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej, Iwony Krawczyk, w rozwoju szkolnictwa zawodowego. Kamiennogórska strefa jest twórcą pierwszego w Polsce Strefowego Klastra Edukacyjnego, a już od 2009 roku realizuje działania na rzecz, m.in.: kształcenia dualnego, realizacji praktyk i staży zawodowych, 5– letnich stypendiów na studiach kierunkowych, konkursów zawodoznawczych, programu pilotażowego „Absolwent w strefie szans”, otwiera klasy pod patronatem.
 
SSEMP S.A. Kamienna Góra. Nagrodzeni.
 
Za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolnictwa zawodowego, efektywną współpracę z pracodawcami w procesie kształcenia młodzieży na rzecz lokalnego rynku pracy.
 
Jednostki edukacyjne:
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących  w Kamiennej Górze
Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Lubaniu
Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni
 
Za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolnictwa zawodowego, efektywną współpracę ze szkołami ponagimnazjalnymi oraz wsparcie rzeczowe jak i finansowe zarówno szkół jak i uczniów.
 
Przedsiębiorcy:
Dofama Thies Sp. z o.o.
SOPP Polska Sp. z o.o.
Effect-System S.A.
Dr. Schneider Automotive Polska   Sp. z o.o.
WEBER HYDRAULIKA Sp. z o.o.
 
 
Za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolnictwa zawodowego, efektywną współpracę z pracodawcami w procesie kształcenia i wychowania młodzieży.
 
Nauczyciele:
Mariola Drozda – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
Andrzej Mrzygód – Zespół Szkół Zawodowych i ogólnokształcących w Kamiennej Górze
Krystian Żochowski – Zespół Szkół Technicznych  „Mechanik” w Jeleniej Górze
Krzysztof Dudek -  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu
Tadeusz Sudoł – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Lubaniu
Krzysztof Janowski – Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni
 
Za osiąganie wysokich wyników w nauce, zarówno teoretycznej jak i praktycznej, wzorowe zachowanie podczas praktyk zawodowych u pracodawców oraz szczególnie wysoką motywację do zdobywania wiedzy.
 
Uczniowie:
Karol Cieślar – operator obrabiarek skrawających – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
Tomasz Turski – ślusarz – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
Paweł Zmarzlik – technik mechanik - Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze
Jakub Sromek - technik mechatronik - Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze
Mateusz Minkiewicz – technik informatyk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu
Patryk Piwowarski– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Lubaniu
Mateusz Szakiel – technik energetyk – Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni
 
Oprac.: ”Mo-Ja” Multimedia
stat4u PortalPOLSKA.pl