Wiele miast (31)
Nagroda dla Tczewa za najlepsze partnerstwo 2013

Projekt Bank czasu - Bankiem życzliwości realizowany od 2007 roku przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie otrzymał nagrodę główną w kategorii Najlepsze Partnerstwo Społeczno-Publiczne 2013 Roku. 

Reklama
Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych partnerstw: społeczno - prywatnego i społeczno - publicznego, które przyczyniają się do powstania i rozwoju przedsięwzięć społecznych przy wykorzystaniu potencjału społecznej odpowiedzialności biznesu oraz promocja tychże partnerstw. Projekt realizowany w partnerstwie z 10 podmiotami sektora publicznego i społecznego realizuje cel Programu, czyli promuje zaangażowanie wielu podmiotów w tworzenie trwałych i stabilnych przedsięwzięć społecznych.

Uzasadnienie jury: inicjatywa adresowana przede wszystkim  do osób starszych, cenna w obliczu wyzwań demograficznych. Jej realizacja nie jest uzależniona od posiadania wysokich środków finansowych, ponieważ wykorzystuje ideę ruchu sąsiedzkiego. Akcentując ważkość relacji z drugim człowiekiem, może być łatwo replikowana w różnym wymiarze.
Organizatorem Konkursu o Nagrodę Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju na Najlepsze Partnerstwo Społeczne, jest Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Biuro Projektowe w Polsce (UNDP) oraz Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego (Krajowy Ośrodek EFS), którego działalność jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji o konkursie: http://partnerstwo.roefs.pl/konkurs-edycja-2013/kandydatury/
 
Bank czasu jako forma ruchu samopomocy przyczynił się m.in. do poprawy funkcjonowania osób starszych i niepełnosprawnych w środowisku lokalnym, wspólnie z parterami realizuje działania międzypokoleniowe, m.in. współtworzy program animacyjnych zajęć dla grup sąsiedzkich na obszarze Starego Miasta. Oferta banku czasu skierowana jest do osób starszych i niepełnosprawnych, które chcą skorzystać ze swoich umiejętności, wiedzy, pomysłów, aby wspierać inne osoby potrzebujące oraz korzystać z nieodpłatnej pomocy innych osób. Uczestnicy wymieniają się pomocą w trudnych dla siebie czynnościach, każdy może dawać i brać pomoc. Każda godzina pracy ma taką samą wartość. Osoby zainteresowane zapraszamy na spotkania w Forum Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaziennej 5 w środy o godz. 09.00.
Więcej o działalności bank czasu http://www.bankczasu.mops.tczew.pl/index.html
stat4u PortalPOLSKA.pl