Lublin
Na wakacje do muzeum!

Lubelski Skansen, malowniczo położony w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych muzeów na otwartym powietrzu w Polsce. Prezentuje on kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

Reklama

Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory oddające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie i Polesie Lubelskie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

 

Z życiem na dawnej wsi Goście Muzeum zetkną się, odwiedzając Wyżynę Lubelską (m.in. z Muzeum Wsi Lubelskiej. (fot. Muzeum Wsi Lubelskiej)wiatrakiem z Zygmuntowa - pierwszym obiektem przeniesionym do Skansenu) oraz Roztocze. Na terenie drugiego z wymienionych sektorów znajduje się ponadto zabytkowa cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna. Centralnym obiektem sektora dworskiego jest położony niemal w sercu muzealnej ekspozycji XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna (z wnętrzem poświęconym średniozamożnemu ziemiaństwu), jednak uwagę przyciągają również otaczające go: park oraz ogród. Do odbycia Muzeum Wsi Lubelskiej. (fot. Muzeum Wsi Lubelskiej)spaceru zachęca zwiedzających niezwykle malowniczy pejzaż sektora Powiśle. Cała muzealna przyroda tworzy harmonijny krajobraz i jest istotnym elementem wzbogacającym ekspozycję.

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

Niewątpliwą atrakcją Skansenu jest sektor miasteczkowy, będący modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Pierwsza część projektu została zrealizowana w latach 2010-2013 [w ramach projektu pod nazwą „Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie"] i obejmuje plac rynkowy oraz zabudowę na północ od niego. Odwiedzający miasteczko mają okazję zobaczyć ekspozycje m.in. zakładuMuzeum Wsi Lubelskiej. (fot. Muzeum Wsi Lubelskiej) fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów - kołodzieja, szewca i cholewkarza. Częścią wspomnianego sektora jest także rzymskokatolicki zespół sakralny (m.in. z kościołem z Matczyna oraz plebanią z Żeszczynki). 

Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza (które dzięki temu często zyskują niepowtarzalny, indywidualny charakter). Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Skansenie staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego - wręcz namacalnego - spotkania z przeszłością.

 

Muzeum Wsi Lubelskiej. (fot. Muzeum Wsi Lubelskiej)Muzeum Wsi Lubelskiej obok ekspozycji stałej zaprasza na organizowane: wystawy czasowe, wydarzenia nawiązujące do roku gospodarsko-obrzędowego na wsi, rekonstrukcje historyczne, zajęcia edukacyjne i inne wydarzenia kulturalne. 

stat4u PortalPOLSKA.pl