Wiele miast (380)

Modyfikacja parku przemysłowego w firmie

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne przez wiele lat budowały swoje parki maszynowe. Niestety część z tych maszyn swoje najlepsze lata ma już za sobą przez co wydajność produkcji może się obniżać.

Wiele z nich zastępowanych jest nowymi automatami nie sposób jednak wszystkiego wymienić w tym samym czasie. Koszt zakupu nowych urządzeń jest dość wysoki, a sprzedaż dotychczasowych nie przynosi dużego zysku. Jednak z drugiej strony pozostawienie sprawy w tym samym miejscu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Reklama
Poza tym nie każda firma dysponuje tak dużym budżetem, aby wymienić choć część dotychczasowego parku. Coraz bardziej popularne staje się zatem modyfikowanie posiadanych urządzeń o podzespoły wykorzystywane w nowszych konstrukcjach.

Czy jest to jednak opłacalne?

Kilkunastoletni automat podatny jest na przeróżne awarie. Zazwyczaj są one niespodziewane i doprowadzają do sytuacji, w której produkcja konkretnego wyrobu jest zatrzymana. Doskonale wiadomo, że taki przestój generuje straty i duże opóźnienia, których nie będziemy już w stanie nadgonić. Jeśli awaria jest niegroźna to można wyeliminować ją od ręki. Gorzej jeżeli wymaga ona pozyskania części zamiennej. O nie niestety jest coraz trudniej gdyż, właściwie wszystkie z nich nie są już od dawna produkowane. Niezwykle trudno jest znaleźć na rynku wtórnym nowe części więc zazwyczaj podejmuje się próby regeneracji tych dostępnych. 
 
Oczywiście ich wytrzymałość jest znacznie mniejsza stąd nie mamy tak naprawdę do końca pewności ile czasu będą działać. Zatem w każdym momencie istnieje ryzyko, że sytuacja może się powtórzyć. Dlatego też coraz częściej modyfikuje się zarówno stare automaty jak i nowe części w taki sposób, aby pasowały one do siebie. Dzięki temu otrzymujemy możliwość wykorzystania elementów, które są ogólnodostępne i co najważniejsze nowe. Takie rozwiązanie jest znaczne bardziej opłacalne niż wymiana urządzeń na nowe jednak nie można do końca przeprowadzić modernizacji tak, aby starsze maszyny były zgodne z nowymi technologiami. Dużo tak naprawdę zależy od rodzaju automatu oraz zaawansowania przebudowy.
 
Nie zawsze jest możliwość zmodernizowania automatu w taki sposób jaki chcemy. Zdarza się także, że w ogóle nie można tego zrobić, bądź też z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne. Wówczas pozostaje zakup nowego urządzenia bądź też używanego, którego będziemy w stanie przebudować. Należy jednak pamiętać, że taka modernizacja ma jedynie na celu czasowe rozwiązanie problemu. Kiepskim pomysłem jest decydowanie się na to w każdym możliwym przypadku zamiast sukcesywnie wymieniać maszyny na nowe. Jedynie zakup nowoczesnych konstrukcji daje pewność, że będą one przez długi czas kompatybilne z dostępnymi technologiami. Świat idzie do przodu i nie należy o tym zapominać. Rozwój przedsiębiorstwa przez zwiększenie wydajności jest możliwe jedynie wtedy kiedy będziemy dokonywać nowych inwestycji. Automatyzacja produkcji czy też zakup maszyn CNC z perspektywy czasu wydają się nieuniknione, a modernizacja starych urządzeń jest jedynie fazą przejściową.
 
Autorem artykułu jest firma Automatik - Automatyka Przemysłowa na najwyższym poziomie.

 
stat4u PortalPOLSKA.pl