Lublin
Modernizacja infrastruktury w Parkach Krajobrazowych

Parki krajobrazowe to obszary utworzone w celu ochrony przyrody, a zarazem jej udostępniania wszystkim zainteresowanym. Zadanie to realizowane jest za pomocą różnych narzędzi, wśród nich są m.in. tablice informacyjne oraz terenowe punkty edukacji ekologicznej. W bieżącym roku trzy lubelskie parki krajobrazowe wzbogaciły się właśnie o takie elementy małej infrastruktury turystyczno-edukacyjnej.   

Reklama

Na podstawie złożonych wniosków i przyznanych dotacji część planów i  inwestycji, które zostały opracowane na początku 2015 roku przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych udało się zrealizować. Zaplanowane były działania związane z budową infrastruktury, rewitalizacją ścieżek dydaktycznych, wymianą tablic informacyjnych.

 

Środki finansowe przekazane przez Radę Gminy Janów Podlaski i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zostały wykorzystane na działania „proekologiczne" w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu".  Na działce Zespołu utworzono zakątek edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Odnowiono wiatę ogniskową, która dzięki nowemu pokryciu dachowemu, pełni funkcję - ochrony uczestników spotkań edukacyjnych i ognisk przed deszczem, upalnym słońcem i wiatrem. Fundusze wykorzystano również na zakup stołów i ławek zamocowanych na stałe na działce -  liczniejsze grupy mogą z powodzeniem usiąść i wysłuchać prelekcji, odpocząć, czy zjeść upieczoną na odnowionym miejscu ogniskowym kiełbaskę. Wśród wierzb postawiono  nową, drewnianą toaletę. Wyburzono budynek znajdujący się na działce Zespołu odsłaniając tym samym piękny widok na staw znajdujący się na parkowej działce.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

_______________________________________________________________________________________

 

Kilka lat temu rozpoczęliśmy akcję systematycznej wymiany starych tablic informacyjnych na nowe. Tablice stawiane są także w nowych miejscach często odwiedzanych przez turystów. Dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Nadbużańskie Łęgi" „dostała drugie życie". Na nowo zaprojektowano i wymieniono tablice na całej ścieżce. W październiku zakończono ostatnie montaże. W Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu" postawiono cztery.  W tym sezonie dostawiono również dwie nowe tablice w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym przy kwaterze myśliwskiej  w Starym Tartaku oraz przy sklepie w Dąbrowce. Przede wszystkim jednak nowe tablice zyskał Kazimierski Park Krajobrazowy. W tym najpopularniejszym dla naszego regionu postawionych zostało 8 tablic: dwie w Kazimierzu, przy Muzeum Przyrodniczym i  Schronisku PTTK, w Janowcu, w Wąwolnicy, przy wyciągu narciarskim w Rąblowie, oraz w Podgórzu i Wilkowie.

 

Nowy nadchodzący 2016 rok stawia przed Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych  nowe wyzwania związane z projektami inwestycyjnymi, które wspierają promocje walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych obszarów chronionych.

stat4u PortalPOLSKA.pl