Wiele miast (36)

Mobilny przewodnik po Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami

Temat dostępności turystyki dla osób z niepełnosprawnościami poruszany jest przez wiele jednostek samorządowych i organizacji, ważne jest także, aby potrzeby i problemy dostrzegane były przez władze wyższego szczebla - sygnał i wzór idący z góry jest najlepszym sposobem na to, aby z zagadnieniami dotrzeć jak najgłębiej.

Zwraca się między innymi uwagę na to, aby rozwiązywać kwestie informacyjne: niewiele jest miejsc, w których osoba z niepełnosprawnością może uzyskać kompleksowe wskazówki na temat dostępności konkretnych obiektów i udogodnień.

Reklama
Naprzeciw tym potrzebom wyszedł Urząd Miasta Krakowa, którego Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, wraz z firmą Amistad, przygotowało aplikację mobilną "Kraków. Przewodnik dla turysty z niepełnosprawnością". Wraz z przewodnikiem drukowanym stanowi ona spójną całość i jest ciekawą propozycją dla osób szukających informacji o mieście i jego ofercie.
 
Aplikacja i przewodnik opracowane zostały z myślą o turystach, co nie oznacza jednak, że korzystać z nich nie mogą osoby z Krakowa, w tym także osoby bez dysfunkcji: są to kompleksowe realizacje, znajduje się tu kilkaset obiektów podzielonych na kategorie – zabytki, muzea, restauracje, hotele czy miejsca użyteczności publicznej. Każdy z nich posiada dane o dostępności i udogodnieniach, dzięki czemu informacje te są szczególnie wartościowe dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno przewodnik został zaktualizowany, o jego treści w ciepłych słowach wypowiada się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski: - Mam nadzieję, że lektura nowego, uaktualnionego wydania przewodnika zachęci Państwa do zwiedzania naszego miasta, przekona, że warto bliżej poznać Kraków, warto się z nim zaprzyjaźnić. W naszej publikacji znajdziecie Państwo wszelkie niezbędne informacje o Krakowie, jego historii i licznych atrakcjach. Serdecznie zapraszam do Krakowa!
 
Warto sięgnąć jednak nie tylko po przewodnik drukowany, ale też po aplikację, z ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi: jednym z nich są nagrania lektora, który przez audioprzewodnik oprowadzi użytkowników po ciekawych propozycjach tras turystycznych i opowie o atrakcjach. Znajduje się tu również mapa obiektów, wraz z możliwością wyznaczenia trasy oraz informacje, aktualności i legendy. Najbardziej interesujące dla użytkownika miejsca i trasy można dodać do planera – specjalnego schowka, który ułatwi ich późniejsze znalezienie.
 
Stworzenie tego typu aplikacji jest dużym krokiem naprzód – pokazuje, w jaki sposób można współpracować z osobami z niepełnosprawnościami, wychodzić naprzeciw ich potrzebom i dostarczać im ciekawych rozwiązań. Proces uaktualniania aplikacji również ciągle trwa, do polskiej i angielskiej wersji językowej zostały dodane kolejne – rosyjska i francuska, dzięki czemu z mobilnego przewodnika korzystać mogą osoby z zagranicy.
 
Dostępność turystyki wciąż się rozwija, dlatego ważne jest, aby jeszcze mocniej akcentować niektóre jej aspekty, promować cenne inicjatywy i wspierać działania mające na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy do pobrania i korzystania z aplikacji: 
wersja iOS
wersja Android
wersja Windows Phone


 
stat4u PortalPOLSKA.pl