Włodawa
Młodzież wszechświata

28 października w „Galerii Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie otwarto wystawę „Ziemia z Kosmosu”. Pokazanie zdjęć planety wykonanych z orbity okołoziemskiej przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej było marzeniem członków Szkolnego Koła Astronomicznego Pulsar.

Reklama

Prowadząca spotkanie Urszula Panasiuk, kuratorka wystawy, wyraziła zadowolenie z z faktu, że tak wiele osób zdecydowało się przyjść do włodawskiej biblioteki, „wbrew grawitacji oderwać się od ziemi i wyruszyć w kosmiczną podróż”. Na otwarciu wystawy było wielu znakomitych gości, m.in. prof. Stanisław Hałas z Zakładu Spektrometrii Mas UMCS, dr Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN, dr Jarosław Kapeluszny, wykładowca w Instytucie Matematyki i Informatyki PWSZ w Chełmie, mgr Mieczysław Leszek Paradowski z Kuratorium Oświaty z Lublina, ks dr Jacek Golbiak z Instytutu Filozofii KUL. W wypełnionej bibliotecznej sali konferencyjnej obecni byli także przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, a także ks. dziekan dekanatu włodawskiego Stanisław Dadas oraz licznie zebrana młodzież włodawskich szkół średnich. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jacek Żurawski, pogratulował młodzieży jej zainteresowań, „które sięgają poza naszą planetę”.

W trakcie spotkania odczytany został list od redaktora naczelnego pisma „Urania - Postępy Astronomii”, prof. dr hab. Macieja Mikołajewskiego, który w imieniu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego pogratulował włodawskiej młodzieży dokonań.

O młodzieży skupionej wokół Pulsara opowiedział opiekun Szkolnego Koła Astronomicznego, Mirosław Trociuk. Swoje wystąpienie zatytułował „Pulsar: wczoraj, dziś, zawsze”. Pulsar, koło funkcjonujące od 20 lat przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie, ma za zadanie edukację astronomiczną, a także pomoc młodym ludziom w odkrywaniu ich zainteresowań i pasji. Obierając 20 lat temu nazwę koła, uczniowie upamiętnili osiągnięcie polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana z 1991 r.: odkrycia pierwszych trzech planet nienależących do Układu Słonecznego, a krążących wokół pulsara PSR 1257+12 w gwiazdozbiorze Panny. „Pulsar to przede wszystkim młodzi ludzie, ludzie stąd, z Włodawy i okolic- brzmiała prezentacja w wykonaniu Mirosława Trociuka. - Pulsar to także przyjaciele, którzy nie szczędząc czasu odwiedzali nas, dzieląc się swoją wiedzą, którzy nas wspierali, którzy zapraszali młodych ludzi, aby występowali na konferencjach naukowych. Pulsar to koło, które niejednemu młodemu człowiekowi wyznaczyło ten właściwy wektor życiowy”. Opiekun koła wymienił nazwiska osób, które związane były z młodzieżowym kołem, naukowców i osobistości znane w świecie nauki, a także przywołał wspomnienia uczniów, którzy będąc w centrum wydarzeń Pulsara wypłynęli na szerokie wody nauki, w kraju i poza granicami. Członkowie Pulsara obserwują niebo, konstruują sprzęt obserwacyjny, organizują pokazy dla społeczności lokalnej, wyjeżdżają na warsztaty, pokazy, seminaria, a także z powodzeniem biorą udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Gość specjalny spotkania – dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie zaprezentował wykład pt. „Nie tylko obrazki, czyli co nam dają satelitarne obserwacje Ziemi”, udowadniając tezę, że obrazy satelitarne niosą konkretne informacje; wykazał, jak często nieświadomie wykorzystujemy te informacje w naszym codziennym życiu.

Wystawa „Ziemia z Kosmosu” obejmuje ponad 30 plansz wybranych fotografii wydrukowanych w dużym formacie oraz kilkadziesiąt zdjęć w wersji cyfrowej. Piękne fotografie ukazują niezwykłą urodę Ziemi. Materiał zdjęciowy, udostępniony dzięki NASA, może posłużyć w takich dziedzinach, jak m.in.: nauka o Ziemi, sozologia, technologia, matematyka, nauki związane z Kosmosem, wiedza na temat NASA oraz ISS, czy też „Language Arts”.

Włodawska młodzież uczestniczyła w kilku ostatnich misjach edukacyjnego projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp, sponsorowanego przez NASA. Projekt pozwolił uczniom z całego świata zgłaszać propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wykonane zdjęcia przekazywane są następnie na Ziemię, po czym uczniowie mogą je oglądać, analizować i pobierać poprzez specjalną stronę internetową projektu. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie we włodawskiej bibliotece są również dostępne na stronie internetowej Pulsara (http://pulsar.edu.pl/).

 

JS

 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

__________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl