Wiele miast (25)

Miniprzedsiębiorstwo z wielkimi ambicjami

Graniteria, czyli młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo założone przez pięć uczennic z Zespołu Szkół w Strzegomiu odnosi sukces za sukcesem. Po wygranej ogólnokrajowego projektu Akademia Młodego Przedsiębiorcy, czas na otwarcie własnej pracowni, w której uczennice będą realizować swój projekt.

Reklama
Otwarcie pracowni odbyło się w obecności dyrektora Zespołu Szkół - Roberta Wójtowicza, zastępcy dyrektora - Doroty Sozańskiej, a także opiekunek merytorycznych przedsiębiorstwa - Agnieszki Oleszko i Ilony Dobrochowskiej, nauczycielek z Zespołu Szkół.
 
A jak do tego doszło? Dziewczyny, które stworzyły Graniterię, wpadły na pomysł, aby wykorzystać jedno z pomieszczeń w szkole na pracownie, w której tworzyły by swoją biżuterię. Po uzyskaniu zgody dyrekcji, uczennice za część wygranej kwoty, wyremontowały wskazane pomieszczenie, a następnie wyposażyły w niezbędne narzędzia do pracy. Stworzyły miejsce, w którym przyjemnie będą spędzać czas i zdobywać wiedzę.
 
Po uroczystym otwarciu młode inwestorki, ubrane w obowiązujący w firmie strój biznesowy, od razu zabrały się za tworzenie nowych naszyjników, pierścionków i kolczyków z naszego rodzimego granitu. Pomimo tego, że dziewczyny są bardzo dumne ze swojego sukcesu, promowania szkoły i miasta, to i tak nauka jest teraz dla nich najważniejsza. Spytane o eleganckie, czarne sukienki, jakie mają na sobie odpowiadają: – Chciałyśmy wyglądać tak samo i prezentować się elegancko, jak poważne, dorosłe kobiety.
 
Daria Ekiert, Kamila Kowanetz, Karolina Gap, Paulina Zielepuza i Sandra Osoba, to dziewczyny które zasłynęły w Gminie Strzegom tym, że w styczniu bieżącego roku wygrały konkurs Akademia Młodego Przedsiębiorcy zorganizowany przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula. Projekt uzdolnionych uczennic z 2 klasy Technikum Górnictwa Odkrywkowego, polega na projektowaniu i sprzedaży biżuterii wykonanej z granitu.
 
Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo jest prowadzone na wzór spółki jawnej. Założycielki Graniterii, prowadzą prawdziwe przedsiębiorstwo, dlatego musiały stworzyć biznesplan, prowadzić działania marketingowe, które miały za zadanie wypromować tworzony produkt.
 
Zorganizować proces produkcji i sprzedaży, a także zgromadzić kapitał, którym okazała się wygrana w konkursie. Uczennice promują zarówno swój produkt a zarazem kierunek kształcenia, jakim jest Technik Górnictwa Odkrywkowego.
 
W tym roku udział w konkursie wzięło 6 zespołów z technikum w Strzegomiu. Aż z cztery z nich zakwalifikowało się do finału, podczas którego zespoły zaprezentowały swoje projekty.
 
Jury zdecydowało, że zespół Graniteria zdobył pierwsze miejsce, a trzecie przypadło także projektowi ze Strzegomia – Przyjaźni.pl.
 
Oba zespoły dostały nagrodę pieniężną i nagrody rzeczowe w postaci tabletów i książek. Oprócz tego, zdobywczynie pierwszego miejsca otrzymały indeksy na studia, na wybrany przez siebie kierunek.
 
Uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu, co roku biorą udział w konkursie na mini przedsiębiorstwa. Dzięki projektowi uczniowie mają okazję sprawdzić czy posiadają zdolności do prowadzenia własnej inwestycji, ale również nabywają umiejętności, które przydadzą im się w zdobytym zawodzie.

Nasi uczniowie, którzy biorą udział w tych przedsięwzięciach, później świetnie sobie radzą na rynku pracy – informuje pani Agnieszka Oleszko.
 
Izabela Krawczyszyn
Praktykantka UM w Strzegomiu
stat4u PortalPOLSKA.pl