Wiele miast (351)

Michał Paca o alternatywach wobec spalarni śmieci

 
Spalarnie zmieszanych odpadów komunalnych to rozwiązanie mało efektywne, kosztowne i zanieczyszczające środowisko.

Wśród bardziej skutecznych i jednocześnie wymagających mniejszego nakładu finansowego technologii wymienia się: sterylizację śmieci, rozdzielanie frakcji organicznej i suchej oraz budowę elektrociepłowni.

Reklama
Nieskuteczne i kosztowne spalarnie śmieci

Spalarnie śmieci utylizują odpady komunalne i śmieci przemysłowe. Niektóre zakłady zajmują się również termicznym przetworzeniem odpadów medycznych i osadów ściekowych. Zgodnie z ogłoszonym przez Unię Europejską dokumentem „Ekonomia w obiegu zamkniętym” spalarnie są kosztowne (budowa spalarni to wydatek sięgający 1,135 mld zł) i nieefektywne. 

Według wymogów UE do 2030 roku wszystkie kraje członkowskie 
będą zobligowane ponownie wykorzystać 65 procent odpadków. Spalarnie nie są jednak w stanie wypełnić tych celów. Potwierdza to Michał Paca, ekolog i ekspert branży gospodarki odpadami. Według Pacy spalarnie są technologią przestarzałą, a projekty ich budowy w Polsce powinny zostać wstrzymane.
 

Co zamiast spalarni?

Zdaniem Michała Pacy utylizację śmieci w spalarniach można zastąpić tańszymi, mniej szkodliwymi dla środowiska i bardziej efektywnymi metodami. Będą to między innymi:
 
- segregacja. W polskich koszach przeważają odpady mokre – o poziomie wilgotności 45-60 procent. Większość odpadów jest trudna do spalenia lub całkowicie niepalna (np. gruz). Wyodrębniając z odpadów frakcję organiczną i suchą można zredukować ilość surowców, które trzeba spalić lub składować na wysypiskach śmieci.
 
- inwestowanie w nowe elektrociepłownie. Takie zakłady przemysłowe mogłyby być zasilane paliwem uzyskanym z odpadów. Do przygotowania paliwa, należałoby usunąć ze śmieci niebezpieczne i plastikowe elementy, a następnie rozdrobnić i ujednolicić materiał, by przypominał granulat.
 
- sterylizacja odpadów. Ta innowacyjna technologia polega na podgrzewaniu odpadków w temperaturze około 160°C i poddawaniu ich działaniu wysokiego ciśnienia przez kilka godzin. Procesy te prowadzą do powstania bezwonnej masy, z której łatwo można odzyskać surowce.
 
- spalanie śmieci w cementowniach. Umieszczane w piecu klinkierowym odpadki są wypalane w temperaturze 2000°C, a otrzymywany z nich klinkier służy do produkcji cementu.

(a)


 
stat4u PortalPOLSKA.pl