Wiele miast (351)

Miasto na miarę XXI wieku – najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni miejskiej

Na przestrzeni lat wygląd miast znacząco się zmieniał. Włodarze musieli dostosowywać przestrzeń do potrzeb mieszkańców, którzy zaczęli podróżować samochodami, a wytchnienia od zgiełku miasta szukali w parkach czy na zielonych skwerach.

Czy trendy w aranżacji przestrzeni miejskiej to tylko moda, a może odzwierciedlenie zmian społecznych?
Na pewno zauważalne są pewne tendencje, które wpływają na estetykę i funkcje miejskich przestrzeni.

Opowiemy o tym w naszym artykule. 

Reklama
Kosze uliczne do segregacji śmieci – ważny element aranżacji przestrzeni

Przestrzeń miasta musi być zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Niezbędnym elementem tak zwanej małej architektury są kosze uliczne do segregacji śmieci. Na przykładzie koszy można zaobserwować zmiany, zachodzące zarówno w tkance miasta, jak też w świadomości społeczeństwa.

Segregacja

Bardzo ważnym aspektem gospodarowania odpadami (także w przestrzeni miasta) stała się segregacja śmieci. Nowoczesne kosze uliczne są dziś wyposażone w systemy umożliwiające podział odpadów na różne frakcje. Ta tendencja z pewnością się utrzyma.
 
Materiały

Kolejna kwestia to materiały, z jakich producent koszy wykonuje te elementy małej architektury. Dużą uwagę przywiązuje się dziś do zastosowania zrównoważonych materiałów, takich jak beton, drewno, plastik biodegradowalny czy surowce pochodzące z recyklingu. Kosz uliczny musi być funkcjonalny i wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne (przede wszystkim promieniowanie UV), a przy tym wygodny w użytkowaniu.
 
Design 

Bardzo ważny jest design takich komponentów jak kosze na śmieci, donice uliczne, ławki itp. Są to elementy, które muszą idealnie wpasować się w charakter otoczenia. Inne rodzaje i modele koszy na śmieci staną przecież obok przystanku autobusowego, inne zaś przy placach zabaw, a jeszcze inaczej będą wyglądać kosze parkowe.
 
Uliczne kosze muszą być estetyczne, a jednoczenie harmonijnie wpisywać się w krajobraz otoczenia. Dla przykładu: kosze na śmieci kamienne doskonale odnajdą się w historycznej części miasta, ale też w parkach, gdyż jest to dość uniwersalne rozwiązanie. Z kolei kolorowe, plastikowe kosze będą dopełnieniem placu zabaw czy skateparku.

 
Uliczne kosze na śmieci, ławki parkowe, donice – najnowsze trendy

Elementy małej architektury – choć wydają się niepozorne – tak naprawdę kształtują przestrzeń miejską. Wpływają na jej funkcjonalność i odbiór estetyczny. Projektanci przywiązują coraz większą wagę do aranżacji wspólnej przestrzeni, która ma służyć całemu społeczeństwu. Jakie tendencje panują w tej dziedzinie?
 
Jak już wspomnieliśmy, obecnie stawia się na zrównoważoną produkcję (z certyfikowanych materiałów, nawiązujących do natury, z drewna czy betonu architektonicznego). Równie ważne jest wkomponowanie tych elementów w otoczenie oraz integracja z naturą (ławki z donicami na kwiaty itp.). Ponadto ich wygląd może nawiązywać do lokalnej historii czy legend, związanych z powstaniem miasta.
 
Uwzględnienie tych trendów pozwoli zaprojektować nowoczesne przestrzenie miejskie, które zaspokoją potrzeby mieszkańców. Staną się także integralną częścią przyrody i kultury, a także podkreślą indywidualny charakter miasta.






Materiał zewnętrzny.
stat4u PortalPOLSKA.pl