Lublin
Lublin: na drodze do Smart City 3.0

Wdrażanie technologii to zaledwie pierwszy etap budowania Smart Cities. Kolejne to lepsze zarządzanie w urzędach oraz sprawniejsze włączanie w decyzje mieszkańców miasta. To wnioski z debaty"Miasto świadome. Miasto komunikujące się" zorganizowanej przez The KeryxGroup, działającej w obszarze Inteligentnych Miast polskiej firmy doradczej, w której brał udział Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent ds. Inwestycji i Rozwoju.

Reklama

Druga debata z cyklu "Miasto Świadome" pt. "Miasto Świadome. Miasto komunikujące się" odbyła się w Urzędzie Miasta Lublin z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin Artura Szymczyka, dyrektorów departamentów oraz pracowników Urzędu Miasta, a także zaproszonych ekspertów ds. Smart Cities. Debata jest częścią szerszego programu "Miasto Świadome" działającej w obszarze Inteligentnych Miast polskiej firmy doradczej The Keryx Group. Honorowymi patronami programu są Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Miast Polskich, a patronami badania: Polski Komitet Normalizacyjny oraz Szkoła Główna Handlowa.

 

Debata miała na celu omówienie możliwości, jakie przed komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną urzędów stawiają nowoczesne technologie. W trakcie dyskusji poruszono również tematykę "inteligentnego" i proekologicznego podejścia do transportu publicznego. Debatujący zwrócili uwagę, że kluczowe w usprawnianiu procesów zarządczych i komunikacyjnych jest myślenie o urzędzie miejskim w kontekście usług oferowanych mieszkańcom. Eksperci opisywali także rozwiązania, które dają możliwość śledzenia na bieżąca (online), jak geograficznie zmieniają się w mieście różne parametry rozwoju miasta: dotyczące przykładowo wykorzystania energii, wody, gospodarowania odpadami, czy wręcz śledzenia jak zmienia się poziom przestępczości, czy partycypacji społecznej.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

 

_______________________________________________________________________________________
 

Technologie są bardzo istotne, bo są podwaliną myślenia o nowoczesnym, sprawnie funkcjonującym mieście. Jednak z punktu widzenia naszego Urzędu Miasta najważniejsze jest budowanie wizerunku urzędu z ludzką twarzą. Dopiero kiedy postawimy na kapitał społeczny, czyli zwiększanie zaufania mieszkańców do urzędu, będziemy mogli w pełni wykorzystywać dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą nowa technologia.- powiedział Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju

 

Jak wykazała dyskusja, sposobem na takie podejście do obywatela są między innymi aktywne działania Biura Obsługi Mieszkańców, w których tworzy się więcej punktów kontaktu z urzędnikami (np. na osiedlach), a także sprawnie, na bieżąco, przekazuje korespondencje e-mailową do odpowiedniego odbiorcy w Urzędzie Miasta.

 

Eksperci przedstawili model ewolucji myślenia o Smart Cities, w którym pierwszy etap możemy nazwać Smart City 1.0, w którym tworzymy infrastrukturę ICT, wdrażamy nowoczesne środki komunikacji, kładziemy "twardą strukturę". W etapie Smart City 2.0, wdrażamy lepsze metody zarządzania w urzędach, aby sprawniej korzystać z potencjału, jaki niesie technologia. W najwyższym, Smart City 3.0, włączamy w cały proces budowania Smart City mieszkańców. Mamy zatem technologię, umiejętności zarządzania, i teraz wynikające z tego faktu możliwości wykorzystujemy do lepszej współpracy z obywatelami.

 

W trakcie debaty zaprezentowano wyniki badania "Miasto Świadome" zrealizowanego przez The Keryx Group, na reprezentatywnej dla polskich miast próbie 110 urzędów miejskich. W badaniu pytano decydentów, czy monitorują różne parametry jakości życia mieszkańców oraz rozwoju organizmów miejskich. Sprawdzono też, czy planują podnosić komfort życia mieszkańców za pomocą nowych technologii, a jeśli tak, to w jaki sposób.
 


 

Z badania wynika między innymi, że co czwarte polskie miasto chciałoby otworzyć w najbliższej przyszłości swoje dane dla obywateli. Dziś robi to jedynie 4% polskich miast. Cieszy, że coraz więcej urzędów dostrzega potrzebę dzielenia się z mieszkańcami, biznesem, organizacjami swoimi zasobami.- powiedział Kazimierz Żurek, konsultant z The Keryx Group

Debata jest elementem programu "Miasto Świadome", podsumowującego osiągnięcia i oczekiwania urzędów miejskich w zakresie wdrożeń Inteligentnych Miast. Na program składa się ogólnopolskie badanie, cykl debat w miastach, oraz publikacja podsumowująca.

 

The Keryx Group to działająca w obszarze innowacyjnej gospodarki i inteligentnych miast polska grupa doradcza. The Keryx Group to firma założycielska Polskiego Klastra Internetu Rzeczy koordynowanego przez Lubelski Park Technologiczno-Naukowy oraz zwycięzca konkursu na doradztwo strategiczne dla m. st. Warszawy w obszarze projektu "Virtualna Warszawa" w październiku 2015 r.

Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl