Lublin
Lublin miasto młode - perspektywiczne

W Lublinie na 9 uczelniach wyższych kształci się ponad 70 tysięcy studentów. Znaczna większość z nich - na kierunkach pożądanych przez pracodawców z sektora BSS. To jeden z czynników, dzięki którym Lublin staje się ważnym ośrodkiem lokalizacji firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) w Polsce.

Reklama

Według raportu „10 lat sektora BSS w Polsce” przygotowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz Hays Poland, 11 polskich miast może pochwalić się liczbą centrów BSS przekraczającą 10 podmiotów. Wśród nich są: Kraków, Warszawa, Wrocław, Łódź, Aglomeracja Górnośląska, Trójmiasto, Poznań, Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów oraz Szczecin. 

 

Jednym z największych atutów Lublina jest młoda, wykształcona kadra. Lublin jest jednym z 8 głównych centrów akademickich w kraju (obok Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Aglomeracji Górnośląskiej, Trójmiasta oraz Łodzi). W mieście działa 9 uczelni wyższych, na których studiuje łącznie 70 tysięcy osób. Większość wybiera kierunki, dzięki którym po studiach może znaleźć pracę w centrach nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Biznes i administrację studiuje tu prawie 10 tysięcy osób, a kierunki inżynieryjno – techniczne ponad 6,5 tysiąca młodych ludzi. 

 

- Lublin, jako lokalizacja dla firm z sektora nowoczesnych usług, zyskał uznanie w oczach inwestorów stosunkowo niedawno. Pierwsze centrum usług w tym mieście – contact center banku PKO BP - powstało, co prawda w 2000 roku, jednak na prawdziwy urodzaj inwestycji w sektorze rozpoczął się od 2010 roku – mówi Iwona Chojnowska–Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ. 

 

Dotychczas Lublin najchętniej był wybierany przez firmy polskie. Aktualnie działają tu 24 centra usług wspólnych, z czego połowę stanowią firmy właśnie z kapitałem polskim. Generują one 38% (1725 miejsc pracy) zatrudnienia w sektorze BSS w tym mieście. Jednak w regionie działalność prowadzą również centra usług z kapitałem francuskim, amerykańskim, brytyjskim, fińskim, indyjskim oraz włoskim. - Inwestorzy wysoko cenią ofertę Lublina – dynamicznego i prężnie rozwijającego się miasta akademickiego - ze względu możliwość pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Miasto wydaje się też być doskonałym przyczółkiem do obsługi klientów na rynkach wschodnich, nie tylko ze względu na ich bliskość, ale też powszechną znajomość m.in. języka rosyjskiego wśród mieszkańców. Ta ostatnia przewaga w szczególności może okazać się niezwykle istotna dla dalszego kierunku rozwoju BSS w Lublinie – ocenia dyrektor Chojnowska–Haponik. 

 

W odniesieniu do profilu działalności, w Lublinie ulokowało się relatywnie dużo centrów IT. (40% wszystkich centrów IT w Polsce) oraz Centrów Usług Wspólnych (SSC). Jak zauważa Tamara Morales, Team Manager w Hays Talent Solutions, Lublin to miasto ludzi młodych, wykształconych, dobrze znających języki obce i gotowych na podjęcie wyzwań stawianych przez pracodawców z sektora BSS i ICT. - Co roku ponad 20 tys. absolwentów, z doskonałymi i zróżnicowanymi umiejętnościami, wchodzi na rynek pracy – mówi Tamara Morales. 

 

Wsparcie rozwoju branży informatycznej w Lublinie przejawia się m.in. poprzez projekt „Lubelska Wyżyna IT”, realizowany przez Urząd Miasta Lublin, który opiera się na tzw. zasadzie potrójnej helisy: współpracy władz publicznych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu w celu podniesienia konkurencyjności każdego z tych podmiotów. - Realizując ten projekt chcemy pokazać potencjał informatyczny Lublina i stworzyć sprzyjający klimatu dla rozwoju branży w mieście. W trakcie ostatnich trzech lat w Lublinie swoją działalność rozpoczęło prawie 30 nowych firm informatycznych. Zarówno polskich firm z oddziałem w Lublinie, międzynarodowych, które mają w Lublinie swoje oddziały, a także globalnych, które wybrały Lublin jako pierwsze miejsce dla swojej lokacji w Polsce – tak jak np. Trimetis.– przekonuje Mariusz Sagan Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. 

 

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

 

Firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych (BSS) dzielą się pod względem świadczonych przez nie usług na cztery kategorie: 

BPO (Business Process Outsourcing) jest rozwiązaniem polegającym na zleceniu wykonania procesów biznesowych podmiotom zewnętrznym. Do oferty dostawców takich usług w Polsce należą m.in. działania w ramach obsługi klienta lub obsługa kadrowo-płacowa. Pojedyncze centrum tego typu zatrudnia w Polsce średnio aż 328 pracowników. 

Drugim rodzajem firm są SSC (Shared Services Centre) - centra usług wspólnych tworzone w ramach jednej korporacji będące jednocześnie największym pracodawcą w sektorze. W skali kraju, tego typu centra dają zatrudnienie ponad 57,5 tys. osób. 

Pozostałe firmy z sektora usług biznesowych oferują usługi z obszaru szeroko rozumianego IT i generują 23% zatrudnienia w sektorze. 

Ostatnią kategorią są centra badawczo-rozwojowe (B+R), które koncentrują się m.in. na rozwoju produktów, aplikacji i oprogramowania. W centra B+R, które stanowią 11% wszystkich centrów usług biznesowych w Polsce, zainwestowali między innymi tacy światowi giganci korporacyjni jak Samsung (m.in. Warszawa), Mentor Graphics (m.in. Katowice), Nokia Networks (Wrocław) czy Motorola (Kraków). 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

 

Beata Jeż, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ):

M: +48 668315719

E: beata.jez@paiz.gov.pl

 

Piotr Kaczmarski, Hays Poland:

M: +48 661 610 554

E: kaczmarski@hays.pl, media@hays.pl

 

Mariusz Sagan, Urząd Miasta Lublin

M: +48 781 590 055

stat4u PortalPOLSKA.pl