Wiele miast (351)

Lokata jako najbezpieczniejsza forma inwestycji

Lokaty to bez wątpienia najbardziej popularne produkty oszczędnościowe. Bierze się to zapewne stąd, iż są one bardzo bezpieczne i niemal zawsze gwarantują zysk. Jedynie w sytuacji przedwczesnego zerwania umowy możemy nie otrzymać zebranych odsetek. Dowiedzmy się zatem, jak znaleźć najlepszą lokatę i zyskać jak najwięcej.
 
Oprocentowanie to najważniejszy parametr każdej lokaty bankowej. Jego wysokość świadczy o opłacalności produktu.

Reklama
Wysokość oprocentowania

Znane są dwa rodzaje oprocentowania: stałe i zmienne. Najczęściej spotykanym jest oprocentowanie stałe. Jego wysokość nie zmienia się przez cały okres trwania lokaty, dzięki czemu zysk możemy obliczyć już w momencie podpisywania umowy. W przypadku oprocentowania zmiennego, nie mamy już tego komfortu, albowiem jest ono uzależnione od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. 

Nigdy nie wiadomo, jak takie oprocentowanie będzie się zachowywało podczas trwania depozytu. Najlepiej sprawdza się ono w przypadku lokat długoterminowych, ponieważ ewentualne spadki, mogą zostać nadgonione w późniejszym czasie. Wybierając oprocentowanie
pamiętajmy, że zawsze jest ono podawane w skali roku.

Zatem jeśli wybraliśmy lokatę sześciomiesięczną z oprocentowaniem równym 4%, to po tym okresie zysk będzie wynosił jakieś 2%. W obliczeniach należy również uwzględnić podatek Belki wynoszący 19% - podatek od dochodów kapitałowych.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek
 
Kapitalizacja odsetek określa częstotliwość, z jaką odsetki będą dopisywane do naszego kapitału.
   
Istnieją dwa zasadnicze sposoby kapitalizacji: sukcesywny, podczas trwania lokaty (np. co miesiąc) lub na koniec umowy. Wiadomo, im częściej kapitalizacja się odbywa, tym większy zysk dla nas. Dzieje się tak, ponieważ po doliczeniu odsetek do kapitału, na kolejną kapitalizację pracuje już nie tylko początkowa kwota, ale również naliczone odsetki. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy lepiej jest wybrać lokatę z niższym oprocentowaniem, a częstszą kapitalizacją, ponieważ w ostatecznym rachunku można zyskać więcej.
 
Pamiętajmy również o bezpieczeństwie naszych finansów ulokowanych na depozytach bankowych. Są one objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który nawet w przypadku bankructwa banku, zobowiązany jest do wypłaty naszych oszczędności wraz z naliczonymi odsetkami do równowartości kwoty 100 tys. euro.
 
Więcej na temat bezpiecznego oszczędzania w bankach w serwisie: PolskaBankowosc.com.pl

 
stat4u PortalPOLSKA.pl