Wiele miast (351)

Logistyka magazynowa

 
Logistyka magazynowa to ogół działań, które pozwalają przedsiębiorstwu w efektywny sposób składować i przechowywać towar w magazynie, a także zarządzać nim.

W skład magazynowania wchodzą procesy takie jak załadunek i rozładunek, przepakowywanie i identyfikacja oraz kompletacja towaru.

Reklama
Załadunek i rozładunek towaru w magazynie
 
Do załadunku towarów na regały magazynowe wykorzystywane są najczęściej podnośniowe wózki magazynowe. Za ich pomocą przenosi się ułożony na paletach towar z samochodu transportowego do hali magazynowej. Sposób składowania, a także późniejszego rozładunku zależy od rodzaju stosowanych w magazynie regałów.

Towar na regałach przepływowych składowany jest na przykład z jednej strony. Następnie po rolkach zamocowanych na półkach przesuwa się od na sam koniec regału. Ta paleta, która jako pierwsza została umieszczona na regale, też opuszcza go jako pierwsza.

Regały wjezdne natomiast umożliwiają wjazd wózka widłowego w głąb regału i załadowanie towaru na dowolną półkę w dowolnym miejscu oraz zabranie go z niej.
   

Przepakowywanie i identyfikacja towarów w logistyce
 
Przed przesłaniem towaru do klienta musi on zostać opakowany tak, aby podczas transportu nie uległ zniszczeniu i uszkodzeniu. Towar powinien być ponadto tak zapakowany i oznakowany, aby można było w łatwy i bezpieczny sposób ułożyć go w stosy oraz przetransportować do samochodu dostawczego. Opakowania często wykorzystywane są ponownie lub poddawane recyklingowi jako surowce wtórne.
 
Na opakowaniu umieszcza się oznaczenia, które pozwalają w łatwy sposób zidentyfikować towar, który się w nim znajduje i skierować go w magazynie na właściwe miejsce. Oznakowanie powinno  informować o takich właściwościach towaru, jak jego waga i wymiary. Jeśli towar może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, np. jest łatwopalny, samozapalny, trujący, żrący, promieniotwórczy, musi znaleźć się na nim informujący o tym symbol. Osobna kategoria znaków, znaki manipulacyjne, są umieszczane na towarach, z którymi trzeba obchodzić się w szczególny sposób, ponieważ np. są kruche, podatne na wstrząsy lub mogą zniszczyć się pod wpływem gorąca.
 
Kompletacja towaru
 
Kompletacja polega na zgromadzeniu poszczególnych elementów zamówienia złożonego przez klienta. Towar najczęściej zdejmowany jest z różnych regałów i pakowany do pudeł, które następnie transportowane są do zamawiającego. Przy kompletacji często wykorzystywane są urządzenia transportu wewnątrzmagazynowego, np. taśmociągi. Po etapie kompletacji każda paczka kontrolowana jest pod kątem tego, czy spełnia wymagania klienta określone w zamówieniu. Jeżeli wszystko się zgadza, towar opuszcza magazyn i zostaje wysłany do zamawiającego.

(ac)


Publikacja promocyjna www.Still.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl