Kultura Edukacja
Limanowska pływalnia nie przynosi zysków, jak większość podobnych obiektów
Maksymalne oszczędnościw eksploatacji, większa współpraca z samorządami gmin, zakup nowych urządzeń basenowych, sprzętu ratowniczego oraz planowane uruchomienie groty solnej z tężnią solankową, a także akcje promocyjne dla użytkowników, w tym ulgi dla uczniów okolicznych szkół - to pomysły władz powiatu w uzgodnieniu z władzami miasta Limanowa na poprawę rentowności pływalni limanowskiej.
możliwość zwrotu podatku VAT dla powiatu i miasta, w kwocie 3 milionów złotych, naliczonego na etapie budowy inwestycji. Większości funkcjonujących pływalni generuje straty finansowe, które wynikają z wysokich kosztów eksploatacji obiektu. Niemniej jednak, zdając sobie sprawę z braku zdolności do samofinansowania obiektu, podjęte zostały przez powiat limanowski, działania w celu zminimalizowania kosztów jego utrzymania. Trwają rozmowy dotyczące umowy zawartej |
- Naszym zadaniem jest znalezienie maksymalnych oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej, gazu, wody i ścieków, które mogą w przyszłości zmniejszyć te straty. Dzięki odpowiedniemu doborowi taryfy, już udało nam się obniżyć o 30% koszty energii elektrycznej, podobnie jest w wyniku negocjacji kosztów gazu - mówi Jan Puchała, starosta limanowski. - W przypadku wody, ścieków oraz podatku od nieruchomości wystąpiliśmy do Urzędu Miasta Limanowa z prośbą o zastosowanie zniżki dla wspólnie zarządzanego obiektu. Liczymy na przychylność władz miasta i zmniejszenie podatku od nieruchomości i obniżenie cen za wodę i ścieki. Do dnia dzisiejszego nie mamy odpowiedzi. Niemniej jednak oszczędności te, nie mogą przekroczyć granicy, która spowodowałaby brak komfortu korzystania z obiektu przez klientów lub zagrażałyby jakości czystości wody, ściśle określonej w odpowiednich normach i przepisach.
Mając pełną świadomość, że zwiększenie ilości osób odwiedzających pływalnię, jest zasadniczym elementem poprawy rentowności funkcjonowania obiektu, Powiat Limanowski poszukuje kolejnych możliwości jego dofinansowania. W planach jest m.in. budowa groty solnej wraz z tężnią solankową, zakup urządzeń basenowych dla najmłodszych oraz sprzęt ratowniczy dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Trwają konsultacje z Urzędem Miasta Limanowa w kwestii przeznaczenia ze swoich budżetów na lata 2016 i 2017, po co najmniej 150 tys złotych na zakup biletów dla korzystających z pływalni dzieci i młodzieży szkolnej, w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz zajęć pozaszkolnych.
Gospodarze pływalni nieustannie dysponują bogatą ofertą dla mieszkańców i turystów w różnym wieku. Dla odwiedzających, przygotowane są liczne ulgi, w tym m.in. tańsze bilety na poranne pływanie od 6.00 do 8.00, bilety Karty Dużej Rodziny, jednorazowe rodzinne wejścia, promocje urodzinowe, a także oferty i wydarzenia, takie jak chociażby zbliżający się Dzień Kobiet, w programie którego znajdą się m.in. seans zapachowy w saunach, wodny aqua aerobik i gwóźdź programu, czyli pokaz barmański z owocowymi drinkami. W styczniu br., zadbano także o bezpośrednie bezpieczeństwo uczestników pływania, dlatego też Powiat Limanowski zakupił własny defibrylator.
- Dzięki stronie internetowej plywalnia.limanowska.pl na bieżąco informujemy o wydarzeniach i akcjach promocyjnych, które w tym roku swoim efektownym programem, powinny zachęcić klientów do korzystania z oferty pływalni – mówi Janusz Ruchała, dyrektor pływalni.
Tylko w styczniu 2016 roku, odbyła się barwna i taneczna impreza z piratami, była muzyka, kolorowe światła, taniec oraz gry i zabawy w wodzie. Dużą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych był Wodny Tor Przeszkód WIBIT. Podczas ferii zimowych w limanowskiej pływalni, swoją wiedzę i doświadczenie przekazywali ratownicy sądeckiego WOPR-u oraz instruktorzy i trenerzy Szkoły Pływania ”Aligator”. Aktywnie także działa Klub Sportowy "Limanowa - Swim".
Od połowy marca, dzięki współpracy pływalni z samorządami i szkołami, będzie realizowana wiosenna edycja programu "Już pływam". Projekt Województwa Małopolskiego – realizowany przez większość gmin powiatu limanowskiego - ma na celu aktywne zagospodarowanie czasu wolnego po zakończeniu zajęć lekcyjnych dla uczniów szkół podstawowych.
- Zapraszamy wszystkich wójtów i burmistrzów z terenu Powiatu Limanowskiego do włączenia się w organizację dodatkowych zajęć w ramach wychowania fizycznego. Warto zadbać o regularne uprawianie sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży –mówi Jan Puchała, starosta limanowski. - Cieszymy się niezmiernie, że w nasze dotychczasowe działania czynnie chce włączyć się miasto Limanowa. Obecnie wspólnie pracujemy nad formą zmniejszenia kosztów utrzymania pływalni, co będzie zawarte w nowym aneksie do umowy.
Władze powiatu prowadzą systematyczne działania, które zmierzają do wypracowania najkorzystniejszych efektów, aby obiekt maksymalnie został wykorzystany i służył jak najlepiej mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasz region. Obecnie pływalnia limanowska nie przynosi zysku, ale też nie jest obciążona ani jedną złotówką długu, bo nie zalega z żadnymi płatnościami.
(ac)
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi
-
Bezpieczny parking przy lotnisku..