To już VI edycja Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” i IV certyfikat przyznany dla Miasta Legionowa.
W ramach Programu „Samorządowy Lider Edukacji” Legionowo uzyskało certyfikat po raz czwarty. Pierwszy laur Miasto Legionowo otrzymało w 2011, 2012 i 2015 roku wraz z „Wyróżnieniem Primus”. Podstawą do przyznania certyfikatów dla Jednostek Samorządu Terytorialnego jest postępowanie ewaluacyjne prowadzone przez Komisję Ekspertów reprezentowaną przez środowiska akademickie. Gmina Legionowo startowała w kategorii „gmina od 50 do 100 tysięcy mieszkańców”. Komisja certyfikacyjna brała pod uwagę m.in. rozwój szkolnictwa na terenie gmin, inwestycje w oświatę, wspieranie rozwoju kultury lokalnej, w tym szczególnie twórczości dzieci i młodzieży, projekty edukacyjne i naukowe oraz szczególne osiągnięcia. Pod lupą znalazły się raporty jednostek kontrolowanych, analizy sprawozdań Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej odnoszących się do wyników nauczania w szkołach, metody zarządzania, regulaminy i statuty, sprawozdania z realizacji zadań oświatowych, analizy informacji pozyskanych od instytucji nadzoru i kontroli, od środowisk lokalnych i przekazy medialne.
Według kontrolujących miasto Legionowo po raz kolejny udowodniło, że systemowe zarządzanie gminną oświatą realizuje w sposób rzetelny, odpowiedzialny i transparentny. W ocenie recenzentów w krótkiej co 12-miesięcznej perspektywie realizuje ambitne zadania w sferze oświaty, które mają permanentnie podnosić jej poziom. Cele oświatowe były analizowane w odniesieniu m.in. do Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego.
Legionowo wyróżniło się wśród innych podmiotów m.in. doskonaleniem jakości nauczania w szkołach i przedszkolach, uatrakcyjnianiem jakości procesu nauczania poprzez wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, podnoszeniem kwalifikacji kadry czy wymianą doświadczeń sprzyjającą upowszechnianiu dobrych praktyk stosowanych w pracy nauczycieli i kadry kierowniczej w szkołach i przedszkolach.
Recenzenci docenili również szybkie i bezproblemowe dopasowanie struktury gminnej oświaty do zapisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty. W porównaniu do innych gmin w Legionowie udało się zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolach wszystkich chętnych dzieciom 4,5 i 6-letnim. Całkowita liczba oddziałów przedszkolnych wzrosła o dwa, natomiast w wyniku rekrutacji przyjęto także dzieci 3-letnie. Dodatkowo komisja zwróciła uwagę na dobrą organizację pracę, nowoczesne działania marketingowe i promocję rekrutacji do klas pierwszych, realizowaną poprzez organizowanie dni otwartych oraz publikację broszury informacyjnej.
Podnoszenie ciągłej jakości uczenia, projekty „Nowe kompetencje – nowe perspektywy” i „Edukacja zawodowa w szkołach trampoliną do zrównoważonego rozwoju kadry na legionowskim rynku pracy”, wprowadzenie 45 innowacji pedagogicznych w 63 oddziałach szkół, inne programy edukacyjne oraz stypendia i system nagradzania uczniów są przykładem dbałości o jakość nauczania. Docenione zostały projekty prowadzone przez inne jednostki organizacyjne takie jak Muzeum Historyczne, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejską Bibliotekę Publiczną oraz działalność szkół czyli wycieczki, debaty, spacery edukacyjne i gry terenowe. Nie bez znaczenia dla otrzymania certyfikatu pozostała ocena działań gminy w sferze aktywności sportowej dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania patologiom. Zajęcia sportowe, mistrzostwa, warsztaty to tylko nieliczne z przykładów jakie można wymienić.
Reklama______________________________________________________________
|
Zadzwoń pod numer
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl |
|
|
__________________________________________________________________
Według komisji wyznacznikiem efektywności prowadzonej polityki oświatowej były bezsprzecznie indywidualne i grupowe osiągnięcia uczniów, uzyskane przez placówki oświatowe certyfikaty oraz wysokie wyniki staninowe legionowskich szkół. - Analizując poszczególne osiągnięcia Komisja wyraża zachwyt nad aktywnością legionowskich dzieci i młodzieży, która jest autentyczną wizytówką JST oraz świetnym przykładem efektywnej inwestycji w kapitał ludzki (…) - czytamy w opracowaniu komisji.
Dobrą opinię miasto Legionowo uzyskało w ocenie utrzymania szkolnej i przedszkolnej infrastruktury oraz inwestowanie w rozbudowę i remonty placówek, czy modernizację Stadionu Miejskiego, inwestycje we wspólną obsługę informatyczną szkół, stworzenie światłowodowej sieci komputerowej łączącej wszystkie placówki oświatowe oraz wyposażenie 12 pracowni komputerowych,wymiana 400 komputerów z oprogramowaniem i zakup dla uczniów dotykowych monitorów multimedialnych. - Recenzenci są zgodni, iż Gmina Miejska Legionowo jest prymusem wśród gmin województwa mazowieckiego w dbaniu i inwestowaniu w posiadaną bazę infrastrukturalną co w znaczący sposób przyczyniło się do przyznania tegorocznego laur „Samorządowego Lidera Edukacji, edycja szósta” - czytamy w podsumowaniu oceny Legionowa w VI edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw.