Lublin
Kulinarna Wyspa Wisła

Wielkimi krokami zbliża się termin szesnastej ogólnopolskiej edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" (NKD). Etap regionalny razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego (Departamentem Rolnictwa i Środowiska) oraz Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego przygotowuje w tym roku Wyspa Wisła w Stężycy w powiecie ryckim. To właśnie w malowniczych nadwiślańskich plenerach 17 lipca br. (w niedzielę) będziemy wybierać najlepsze smaki regionu, zgłoszone przez naszych wytwórców. Nabór na konkursowe menu właśnie się rozpoczął!

Reklama

Do aktywnego uczestnictwa zachęcamy wszystkich miłośników lubelskiej kuchni, którzy zgłoszą, a następnie zdobędą się na wysiłek przygotowania swojego ulubionego tradycyjnego smakołyku. Mają to być produkty wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami i wywodzące się z kultywowanych miejscowo zwyczajów. Oprócz wyrobów (posegregowanych w cztery konkursowe kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje regionalne i tzw. produkty inne), będziemy także wybierać najlepszą regionalną potrawę z oferty placówek gastronomicznych, gospodarstw agroturystycznych i kół gospodyń wiejskich. Zmagania w Stężycy będą pierwszym etapem tego ogólnopolskiego konkursu, rozgrywanego także w pozostałych piętnastu województwach.

Reklama________________________________________________________________________________

 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 577-991-447

WDomowychCenach.pl

_______________________________________________________________________________________

- Udział w konkursie jest bezpłatny. Staramy się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu naszych finalistów, dla których zapewnimy też namiot oraz stoły do przygotowania i prezentacji wyrobów - mówi Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska (DRiŚ). - Kwestie organizacyjne to spore wyzwanie, ale moi pracownicy mają już na tym polu spore doświadczenie. Są dyspozycyjni zarówno na etapie przygotowań do finału - za biurkiem, jak też na miejscu podczas trwania imprezy.
 

Dyrektor Struski zwraca też uwagę na tegoroczne miejsce finału → Wyspę Wisłę w Stężycy.

- To już tradycja, że kolejne finały tego smacznego konkursu organizujemy "w terenie". Dzięki temu większa liczba mieszkańców naszego województwa może poznać prawdziwe perełki lubelskiej kuchni tradycyjnej. Tym razem wybór padł na Stężycę. Właściciele Wyspy Wisły zaoferowali nam warunki, które z pewnością zadowolą tak wystawców, jak i publiczność - dodaje szef rolniczego departamentu.

 

Liczymy, że na tegoroczny finał ściągnął tłumy łasuchów, którzy zapewnią odpowiedni obrót wszystkim naszym producentom. Startującym w konkursie zapewniamy dodatkowo szereg atrakcyjnych nagród rzeczowych. Jury przyzna po jednej nagrodzie głównej w każdej podkategorii oraz wyróżni po dwa produkty w każdej kategorii produktów. Z kolei spośród uczestników kategorii gastronomicznej zostaną wybrani laureaci 1., 2. i 3. Miejsca, na których również czekają nagrody rzeczowe. Oddzielnie będą przyznawane kwalifikacje do ogólnopolskiego etapu konkursu, czyli nominacje do prestiżowej nagrody „Perła 2016". O tym, kto w tym roku zdobędzie te wyjątkowe statuetki dowiemy się podczas poznańskich targów spożywczych Smaki Regionów 24-27 września br. Dodajmy, że wszyscy laureaci „Pereł" - ze wszystkich edycji konkursu - otrzymają propozycję udziału w ekspozycji swoich produktów wraz z możliwością ich sprzedaży w czasie trwania targów, na specjalnie wydzielonych stoiskach w ramach pawilonu "Smaki Regionów".

 

W Stężycy zostaną wręczone "Laury Promocyjne", a więc wyjątkowej wagi grawerowane dyplomy, będące wyrazem uznania za zarejestrowanie na Liście Produktów Tradycyjnych kolejnych lubelskich smakołyków. Takich pamiątek przygotowaliśmy ponad 30! Podobną liczbę pucharów wręczymy osobom, które w ostatnim czasie wniosły szczególny wkład w kulinarną promocję naszego regionu.
 

PAMIĘTAJ!

 

Nasze finały to szczególna okazja do pochwalenia się tym, 

co najlepsze w kuchni tradycyjnej regionu lubelskiego, 

ale także do promocji własnej działalności.

 

- Dzięki uczestnictwu w konkursie zyskują Państwo - nasi wspaniali Wytwórcy, dodatkową szansę na  upowszechnienie swojej produkcji czy zaistnienie na kulinarnej mapie województwa, a my, Samorząd Województwa - okazję do poszerzania wiedzy i gromadzenia bazy danych o oryginalnych regionalnych specjałach wytwarzanych w lubelskich gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników. Najlepsze z nich mają szansę stać się kulinarną wizytówką regionu, na wzór cebularza lubelskiego, który sławi nas w całej Unii Europejskiej - przekonuje marszałek województwa Sławomir Sosnowski, honorowy patron imprezy. - Zachęcam wszystkich pasjonatów lubelskiej kuchni tradycyjnej do wzięcia udziału w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", nie tylko tych większych, którzy pierwsze kroki w branży rolno-spożywczej mają już za sobą. Liczę na nowo powstające koła gospodyń wiejskich, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, którzy zechcą pochwalić się swoimi dokonaniami kulinarnymi, i samych rolników, dla których może to być dobry moment na rozpoczęcie dodatkowej działalności wytwórczej, a tym samym nowe źródło zarobków.
 

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 czerwca 2016 r. Dodatkowe informacje o konkursie uzyskają Państwo, telefonując pod nr (81) 44 16 538. Osobami do kontaktu w tej sprawie są pracownicy DRiŚ: Rafał Serej (rafal.serej@lubelskie.pl) i Bartosz Domański (bartosz.domanski@lubelskie.pl).

 

stat4u PortalPOLSKA.pl