Mysłowice
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto ku czci bohaterskich żołnierzy konspiracji niepodległościowej, którzy po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną nie złożyli broni i gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości.

Reklama
Data 1 marca nie jest przypadkowa, gdyż w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
 
Chęć upamiętnienia tragicznych wydarzeń oraz ocalenia od zapomnienia jednego z bohaterów niepodległościowego podziemia sprawiły, że w 2016 r. Mysłowice oddały hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, nadając jednemu z mysłowickich rond jego imię.

Reklama__________________________________________________________________________________________

Zakupy w Mysłowicach
 
 
Tel. (w godz. 6-22) 530 - 639 - 395
 
 
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
___________________________________________________________________________________________________
  Pomagamy dzieciom, Ty także przekaż
obowiązkowy 1 proc. z rozliczenia PIT

Cel: Fundacja Uśmiech Puchatka Radom 8140 
  KRS 0000270261
___________________________________________________________________________________________________
 
Z okazji tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 2 wykłady w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach. 1 marca, o godz. 12:00, w Filii nr 11 na ul. Mikołowskiej 40 wykład pt. „Kilka różnych gryzoni reakcyjnych. Podziemie na Górnym Śląsku”. wygłosi dr Mateusz Sobeczko. Ponadto 14 marca, o godz 10:00 w Czytelni Głównej na ul. Strumieńskiego 4 będzie miał miejsce wykład dr Kornelii Banaś pt. „Józef Franczak Laluś - ostatni partyzant, żołnierz polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego”.
 
Żołnierze Wyklęci za swoją walkę o Polskę niepodległą zapłacili cenę najwyższą, dlatego pamiętajmy o złożonej przez nich ofierze. Niech pamięć o żołnierzach podziemia powojennego będzie aktem uhonorowania tej ofiary. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl