Wiele miast (351)

Kto ma nowe pomysły na zastosowania dronów?

Wrocławska spółka Sky Tronic zwyciężyła przed kilkoma tygodniami w polskiej edycji międzynarodowego konkursu New Economy Heroes 2017 na najbardziej innowacyjne start-upy nowych technologii. Naukowcy Sky Tronic opracowali innowacyjną technologię sterowania i stabilizacji lotu dla bezzałogowych statków powietrznych, popularnie nazywanych dronami, z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji, logiki rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controllers).

Reklama
Technologiczny start-up Sky Tronic utworzyli w ubiegłym roku naukowcy i absolwenci Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego, wraz z należącym do Politechniki Wrocławskiej Instytutem Transferu Technologii. Nagroda przyznana w konkursie New Economy Heroes 2017 zwiększyła zainteresowanie wieloma praktycznymi zastosowaniami dronów, zgłaszane są do Sky Tronic różne propozycje współpracy.
 
Jury międzynarodowego konkursu New Economy Heroes 2017, wybrało system sterujący Sky Controller FLC dla bezzałogowych statków powietrznych opracowany przez spółkę Sky Tronic jako najbardziej innowacyjny produkt roku w kategorii "Internet Rzeczy". - Nasze urządzenie zostało docenione za zaawansowanie technologiczne, funkcjonalność i wpływ na bezpieczeństwo lotów oraz precyzję sterowania - wyjaśnia dr inż. Michał Lower, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w Sky Tronic www.SkyTronic.com.pl  - Technologia FLC wyznacza nowy trend w sterowaniu

Od lewej: Justyna Gudaszewska, Michał Lower, Beata Jarosz, Morten Lund, Grzegorz Koprowski, Dominik Ciurko, Jakub Jońca
    lotem i znacząco wyprzedza urządzenia konkurencyjne, nasz zespół zastosował serię innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Dzięki nowej technologii sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie bardziej precyzyjne i bezpieczne w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych i terenowych. 

- Nagroda New Economy Heroes 2017 stanowi dla nas potwierdzenie, że opracowany przez nas stabilizowany 
kontroler lotu bazowany na wnioskowaniu rozmytym jest bardzo nowatorski i unikalny w skali  światowej. Zwycięstwo w tak prestiżowym konkursie
oznacza dla nas nie tylko promocję naszej technologii na arenie międzynarodowej, lecz otwiera nam drogę do szybkiej komercjalizacji  wynalazku - dodaje Michał Lower.
 
Konkurs New Economy Heroes 2017 organizowały wspólnie CodersTrust Polska, Business Link, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Ośrodek Dialogu i Analiz ThinkTank. Jury konkursowe składało się z doświadczonych biznesmenów, w tym m.in. znanego duńskiego przedsiębiorcy Mortena Lunda, który w ostatnich kilkunastu latach założył lub zainwestował w ponad setkę start-upów  wykorzystujących zaawansowane technologie, w tym choćby w Skype'a. Do udziału w konkursie mogły zgłaszać się start-upy, które w swojej działalności wykorzystują Internet Rzeczy (Internet of Things), a zatem – w dużym uproszczeniu – rozwiązania, które pozwalają urządzeniom komunikować się ze sobą, gromadzić informacje, przetwarzać je, tworzyć na ich podstawie prognozy i wyciągać wnioski.
 
Ta przełomowa technologia sterowania dla dronów opracowana wrocławskich naukowców, zdobyła również zaufanie jury międzynarodowej konferencji Wolves Summit, która odbyła się w Warszawie pod koniec marca 2017r., które zakwalifikowało spółkę Sky Tronic do ścisłego grona 350 najbardziej innowacyjnych start-upów na świecie. - Doceniamy to, że Sky Tronic znalazł się w gronie najlepszych i najbardziej obiecujących start-upów z segmentu nowych technologii z całego świata. To dla nas ogromne wyróżnienie, dzięki czemu mogliśmy po raz kolejny zaprezentować naszą technologię podczas kilkudziesięciu owocnych spotkań z przedstawicielami korporacji, partnerami branżowymi, menadżerami wyższego  szczebla oraz inwestorami. Udział w Wolves Summit był dla nas doskonałą okazją do nawiązania współpracy i partnerstwa z dużymi korporacjami i globalnymi gigantami - wyjaśnia dr inż. Michał Lower.
 

Logika rozmyta, ale stabilizuje lot
 
Sky Tronic to firma technologiczna z sektora zaawansowanych technologii, tzw. "high-tech" z branży bezzałogowego lotnictwa, zawiązana przez pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytut Transferu Technologii Sp. z o.o. - spółki celowej zarządzającej prawami własności intelektualnej i przemysłowej Politechniki Wrocławskiej. Firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz wdrożeniu na rynek bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w  innowacyjne układy sterowania i stabilizacji lotu oparte na algorytmach wykorzystujących logikę rozmytą dla służb ratownictwa górskiego, instytucji bezpieczeństwa publicznego np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, straży leśnej oraz zarządców zorganizowanych terenów narciarskich, tras narciarskich i górskich kolejek linowych. Działalność spółki opiera się wykorzystaniu autorskich rozwiązań w zakresie sterowania lotem UAV do zastosowań w branży bezzałogowego lotnictwa cywilnego i wojskowego.
 
Inicjatorami i pomysłodawcami start-up Sky Tronic są naukowcy Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Bogusław Szlachetko oraz dr inż. Michał Lower, którzy są jednocześnie twórcami innowacyjnych, autorskich algorytmów sterowania i stabilizacji lotu bezzałogowym statkiem powietrznym z wykorzystaniem wnioskowania rozmytego FLC (ang. Fuzzy Logic Controller).

- W opracowanej przez nas technologii zastosowano niespotykane dotychczas rozwiązanie, które nie wymaga linearyzacji modelu BSP a do sterowania i osiągania stabilności lotu wykorzystuje rozmyty system sterujący, który sam monitoruje, ocenia i steruje obiektem zewnętrznym

w sposób analogiczny, jak to robi człowiek (ludzki mózg). Daje to znaczną przewagę nad obecnie dostępnymi na rynku rozwiązaniami i znacząco wyprzedza rozwiązania konkurencyjne - komentuje
dr inż. Bogusław Szlachetko, dyrektor Badań i Rozwoju w Sky Tronic. 
- Regulator oparty o logikę rozmytą FLC ma dużo większe możliwości od tradycyjnych regulatorów PID, pod względem wyższej precyzji sterowania i stabilizacji lotu, odporności na zmiany parametrów lotu lub trudne warunki pogodowe i środowiskowe. Jest bardziej efektywny w warunkach z dynamicznymi zakłóceniami (np. zmiana masy, opuszczanie ładunku, 
   

Dr inż. Bogusław Szlachetko, dr inż. Michał Lower

podmuchy wiatru) w porównaniu do tradycyjnych systemów kontroli lotu opartych na regulatorze PID. Ponadto zapewnia szybsze dojście do wartości zadanych, potrzebnych do osiągnięcia pełnej stabilizacji lotu i zapewnia wyższą zdolność manewrowania platformą podczas wykonywania skomplikowanych misji operacyjnych. 
 

Teraz droga otwarta do praktycznych, powszechnych zastosowań dronów
 
Te prace wrocławskich naukowców, konstruktorów, specjalistów i menadżerów otwierają drogę do praktycznych zastosowań dronów w wielu dziedzinach, w których dotąd jeszcze nieśmiało były testowane. Partnerem spółki jest także Grupa Karkonoska GOPR, w której drony będą wykorzystywane do poszukiwania i identyfikacji osób potrzebujących pomocy w górach oraz dostarczać mogą te urządzenia bardzo szybko nagle potrzebne środki opatrunkowe i farmakologiczne, zanim dotrą do rannych osób ratownicy poruszający się pieszo, na quadach lub skuterach śnieżnych, często w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych.
 
Zakresy zastosowań dronów ciągle się zwiększają, okazuje się, że mogą one wykonywać różne nowe zadania, nieraz w zaskakujących dziedzinach. Propozycje i pomysły ciągle napływają do Sky Tronic. Każda propozycja jest analizowana przez zespoły specjalistów i jeśli zostaje oceniona jako perspektywiczna, opracowywane są kolejne warianty wykorzystania tych urządzeń, które być może dosłownie za chwilę zaczną nam towarzyszyć w codziennym życiu. Kto ma nowe pomysły na zastosowania takich urządzeń?

 
Informacje o Sky Tronic
 
Sky Tronic to innowacyjna firma z branży bezzałogowego lotnictwa, specjalizująca się  w tworzeniu i rozwijaniu nowych technologii dla bezzałogowego lotnictwa cywilnego i wojskowego. Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytut Transferu Technologii. Firma nad swoimi technologiami pracuje w nowoczesnych laboratoriach Wrocławskiego Parku Technologicznego.
 
Więcej informacji na stronie: www.SkyTronic.com.pl

 
stat4u PortalPOLSKA.pl