Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój i AGH podpisały porozumienie o współpracy

4 listopada 2015 r. Krynica-Zdrój podpisała porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą.

W ramach zawartej umowy miasto i uczelnia będą wspólnie prowadzić prace badawczo-rozwojowe z obszaru zainteresowań Krynicy-Zdroju i AGH (w szczególności z zakresu energetyki i ochrony środowiska), aplikować o środki zewnętrzne, zarówno krajowe jak i zagraniczne na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Reklama

Zawsze zależy nam, aby umowa, którą podpisujemy, nie była martwa, Pan Burmistrz poruszył kwestie miasta przyjaznego dla środowiska i mieszkańców(smart city), mamy już takie doświadczenie, które chcemy przenieść na Krynicę-Zdrój – powiedział profesor Tomasz Szmuc Prorektor ds. Współpracy AGH

Nasza umowa nie przypadkowo zbiega się ze staraniem Krynicy-Zdroju o czyste powietrze, szukamy wspólnie rozwiązań dla poprawy jakości powietrza w Krynicy. Już kilka lat temu we wszystkich budynkach użyteczności publicznej oraz szkołach wymieniono stare kotłownie węglowe na gazowe. Podobnie jest w przypadku kamienic i bloków należących do miejscowych spółdzielni mieszkaniowych. Niemal wszystkie hotele i pensjonaty są ogrzewane gazem – powiedział Dariusz Reśko Burmistrz Krynicy-Zdroju.

Strony porozumienia zgodnie stwierdziły, że Krynica-Zdrój ma wyjątkowe położenie dolinowe, rzadko występują tutaj wiatry, ale wiąże się to ze słabszym „przewietrzaniem” niż gdzie indziej. Wspólnie będą starać się ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i szukać rozwiązań, aby zminimalizować wpływ przywiewanego powietrza.

Rozwiązania dotyczące ekologii i energetyki stosowane przez miasta technologicznie zatrzymały się na XX wieku, chcemy wspólnie z Krynicą podnieść jakość życia społeczeństwa przez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, przede wszystkim redukcja niskiej emisji – powiedział profesor Tadeusz Wójcik Kierownik Katedry Maszyn Cieplnych i Przepływowych.

Dodatkowo kilka lat temu władze Krynicy-Zdroju wprowadziły ograniczenia w ogrzewaniu budynków w strefie uzdrowiskowej, ponad obejmującej 100 hektarów powierzchni w centrum Krynicy, obrzeży miasta i Park Zdrojowy. Powstające obiekty na tym terenie nie mogą być wyposażone w kotłownie węglowe.

Ze strony miasta umowę podpisał Dariusz Reśko Burmistrz Krynicy-Zdroju, AGH reprezentowali Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc oraz Kierownik Katedry Maszyn Cieplnych i Przepływowych WEiP AGH, dr hab. inż. Tadeusz Michał Wójcik, prof. AGH

stat4u PortalPOLSKA.pl