Wiele miast (351)

Kredyt na samochód. Jakie oprocentowanie oferują banki?

 
Znaczna część osób kupuje samochody na kredyt.
Opcji jest kilka: kredyt gotówkowy, leasing i kredyt samochodowy.

Co się opłaca i czy taki kredyt jest drogi?

Reklama
Nowy, bezawaryjny samochód to marzenie wielu osób. Jednak nie każdy może sobie pozwolić
na zakup nowego auta za gotówkę. Nie oznacza to jednak, że nie ma innego rozwiązania. 
 

Kredyt samochodowy, a kredyt gotówkowy

Kredyt na samochód to co innego niż kredyt gotówkowy z deklaracją, że zostanie wydany na zakup nowego samochodu. W obu wypadkach kwoty kredytu są dowolne i zależą od wysokości dochodów kredytobiorcy, czyli wyliczonej przez bank zdolności kredytowej.
 
Najczęściej maksymalny okres spłaty to 10 lat. Przy kredycie samochodowym może być konieczne dodatkowe zabezpieczenie np. zestaw rejestrowany, przewłaszczenie, cesja polisy
AC, ale nie zawsze. Głównie tyczy się to kredytobiorców, którzy mają niższą zdolność kredytową, a bank chce zmniejszyć ryzyko udzielenia im kredytu przez dodatkowe zabezpieczeni. Przy kredycie gotówkowym takim zabezpieczeniem jest ustanowienie żyranta.

 
Jednakże główna różnica między kredytem samochodowym, a kredytem gotówkowym to koszty. Biorąc kredyt na samochód można liczyć na o wiele niższe oprocentowanie niż przy kredycie gotówkowym.
 

Jakie oprocentowanie oferują banki?

O tym czy kredyt jest opłacalny decyduje kilka czynników. Pod uwagę bierze się wiek samochodu, okres spłaty kredytu, wysokość wkładu własnego, jeśli występuje lub spadek wartości nowego samochodu przez okres kredytowania w stosunku do ceny zakupu. Bank chce mieć pewność, że taki kredyt im też się opłaca.
 
Dla kredytobiorcy najważniejsze są jednak: wysokość kredytu i jego koszty. A oprocentowanie to nie jedyny koszt. Dochodzi jeszcze prowizja banku czy opłaty dodatkowe jak ubezpieczeni. Dlatego koszt każdego kredytu należy porównywać po wysokości RRSO - wskaźnika, który zawiera wszystkie koszty kredytu w ujęciu procentowym.
 
Który bank jest obecnie najlepszy? Dla przykładu weźmy kredyt na 30 000 złotych spłacany w 60 ratach.
 
mBank oferuje kredyt oprocentowany na 5,39% przy prowizji 0% i RRSO 5,53%, co oznacza, że do spłaty będzie 34290,78 zł. Z kolei BGŻ BNP Paribas oferuje oprocentowanie na poziomie 7,09% przy prowizji 4,0% co daje RRSO w wysokości 9,11%, czyli spłacimy 37147,38 zł. Jak widać są to dwie najtańsze oferty, ale w jednej płacimy prowizję, a w drugiej nie, dlatego wyznacznikiem tego, która oferta jest lepsza będzie RRSO.
 

Ogólna oferta kredytów samochodowych

Kredytów samochodowych udzielają także T-Mobile usługi bankowe w kwocie do 200 tysięcy złotych i stałym oprocentowaniem 9,99%. Także PKO BP ma taki kredyt z oprocentowaniem do 9,99%, ale tutaj może być ono zmienne. Niższe oprocentowanie oferuje GetIn Bank - na poziomie od 5,49 do 8,76%, ale tylko do 40 tysięcy złotych pożyczymy bez zabezpieczenia.
 
Kredytów na samochód jest więc bardzo dużo, ale mogą się one znacznie różnić oprocentowaniem czy kosztami prowizji. Warto więc przed podjęciem decyzji sprawdzić kilka ofert.
 
Informacje na temat zakupu nowego samochodu na raty znajdują się również na stronie:
https://www.mazda.pl/serwis-i-akcesoria/kredyt-ratalny/




 
stat4u PortalPOLSKA.pl