Wiele miast (351)

Kotły klasa 5 - ich zalety i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Stopień zanieczyszczenia środowiska w Polsce jest obecnie bardzo duży. Temat stale jest nagłaśniany, wprowadzane są pewne restrykcje ograniczające zanieczyszczenia oraz odbywają się wydarzenia kulturowe mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Codzienna prognoza pogody w telewizji uległa zmianie, pod koniec programu pokazywana jest mapa przedstawiająca stopień natężenia smogu w powietrzu.

Reklama
Problem jest naprawdę duży i stale rosnący, dlatego narodziła się potrzeba zmiany. Jedną z możliwości jest wprowadzenie do gospodarstw domowych - ekologicznych kotłów klasy 5.  
 
Państwo prowadzi politykę antysmogową i na rynku budowlanym oraz instalacyjnym można znaleźć coraz więcej kotłów spełniających wymagania 5 klasy. Innowacyjne i funkcjonalne kotły klasy 5 oferuje między innymi polski producent – moderator. Kotły tego typu muszą spełniać
    wymagania, które szczegółowo opisuje norma PN-EN 303-5: 2012.

Odnoszą się one do granicznej emisji tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz określają minimalną sprawność takiego kotła, pracującego na pełnej mocy oraz dla mocy zredukowanej do 30 procent.

Kocioł klasy 5 musi spełniać wszystkie powyższe wymagania, jeżeli nie zgadza się, chociaż z jednym z nich – deklasuje kocioł na niższą klasę. Normy emisji spalin wyróżniają trzy klasy kotłów: 3, 4 i 5. Im wyższa klasa, tym dużo lepsza sprawność i czystsze spalanie.

 

Co warto wiedzieć o kotłach klasy 5 przed zakupem?

Kotły klasy 5 dość mocno różnią się od istniejących kotłów na paliwo stałe. Głównie zyskują wysoką sprawność, więc zużywają mniej paliwa niż odpowiedniki o gorszych parametrach. Dzięki temu pozwalają zaoszczędzić i efektownie wypalają pobrane paliwo.
 
Oprócz tego większa sprawność kotła klasy 5 przekłada się na mniejszą temperaturę spalin wylotowych, przy mocy kotła zredukowanej do 30 % temperatura spalin wylotowych wynosi ok. 70°C. Tak wysoka temperatura może być przyczyną korozji komina, dlatego też kotły klasy 5 wymagają instalacji izolowanego systemu kominowego – odpornego na działanie kondensatu.

Nowy system kominowy to jedna z większych wad związanych z instalacją kotła klasy 5. Instalacja kotła bez odpowiedniego izolowanego systemu kominowego może powodować przenikanie wilgotnych spalin do wewnątrz budynku. Po za tym brak izolacji cieplnej komina będzie powodował wychładzanie spalin, a one osłabią ciąg kominowy – dojdzie do wykraplania spalin oraz spływania ich z powrotem do kotła.

 
 
Wybór paliwa do kotła klasy 5

Wysoką sprawność kotłów klasy 5 gwarantuje odpowiednie paliwo. Dobrym paliwem do kotłów klasy 5 może być pellet lub węgiel typu groszek, w zależności od urządzenia – musi cechować się wysoką wartością opałową. Podczas zakupu paliwa warto zwrócić uwagę na to czy:
 
- wartość opałowa jest potwierdzona certyfikatem;
- paliwo ma niską wilgotność;

jeżeli spełnione są te dwie cechy to dane paliwo jest idealnym produktem dla naszego kotła. Właściwa wilgotność dobrego pelletu czy ekogroszku nie powinna przekroczyć 10 %, jeżeli zakupimy paliwo mające większą wilgotność to powinniśmy je dosuszyć we własnym zakresie, np. poprzez stałą wentylację paliwa.

Natomiast mokre paliwo wsypywane do podajnika, z biegiem czasu będzie przyczyniać się do korozji oraz powstawania ognisk rdzy na różnych elementach kotła. Dodatkowo wilgotne paliwo będzie produkować mało energii i zwiększy się zużycie opału. Spora część energii zmarnowana zostanie na odprowadzenie nadmiernej ilości wody zawartej w węglu.
 
Ważna cechą paliwa jest jego kaloryczność w przypadku dobrej jakości ekogorszku kaloryczność nie powinna być mniejsza niż 25 MJ/kg, natomiast pelletu kaloryczność nie powinna być mniejsza niż 18 MJ/kg. Zazwyczaj jakość paliwa można samemu ocenić wzrokowo, np. jeżeli pellety łatwo się rozpadają, to może to oznaczać, że zawierają dużo wody lub prasowano je przy zbyt niskim ciśnieniu.
 
Kotły klasy 5 – najważniejsze zalety

Kotły klasy 5 mają bardzo dużo zalet związanych z ich obsługą oraz ekologicznością. Wszystkie modele są zautomatyzowane i posiadają w zależności od rodzaju urządzenia podajniki przeznaczone do spalania:
 
- pelletów z biomasy;
- ekogroszku.
 
Kotły klasy 5 emitują około 50% mniej niepożądanych w powietrzu substancji niż w przypadku kotłów z klasy 4, które jedynie ograniczają wytwarzanie tlenku węgla, pyłów i gazowych zanieczyszczeń organicznych.
 
Kotły klasy 5 przestrzegają najbardziej rygorystyczne normy PN-EN 303-5:2012. Emitują minimalną ilość zanieczyszczeń, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i odpowiedniej jakości paliwa. Posiadają elektroniczne i innowacyjne systemy dozowania powietrza oraz paliwa do paleniska.
 
Komory palenisk w kotłach klasy 5 są szczelne i zazwyczaj powstają z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło. Zastosowany materiał akumulacyjny pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz dużą ilość paliwa. Dodatkowo akumulacja ciepła w palenisku powoduje szybkie uzyskanie wysokiej temperatury potrzebnej do spalania substancji powstających z paliwa.

Więcej: www.moderator.com.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl