Wiele miast (31)
Kopalnia Krupiński: drugie życie zakładu przeróbczego

Zakład przeróbczy kopalni Krupiński przeżywa drugą młodość. Przed nim modernizacja kilku ciągów technologicznych. Jednym z nich jest proces wzbogacania w osadzarkach urobku wychodzącego z dołu. W tym roku rozpoczyna się  wymiana dwukorytowych osadzarek ziarnowych na nowego typu osadzarki jednokorytowe. Dzięki nim poprawią się parametry procesu wzbogacania, zmniejszą straty węgla w odpadach, a tym samym  wzrośnie produkcja węgla netto. Obecny układ technologiczny nie pozwala na uzyskanie  zadowalających parametrów wzbogacania węgla.  Pierwotne założenia projektowe budowy kopalni oraz zakładu przeróbczego przewidywały znacznie niższy udział przerostów węglowych kierowanych do wzbogacania.

Reklama
W ubiegłym roku, kopalnia Krupiński wchodząca w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, obchodziła 30 – lecie swego istnienia. Wybudowana na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku według, jak się wówczas wydawało, najnowocześniejszych osiągnięć technicznych, miała produkować węgiel koksowy oraz węgiel przeznaczony do celów energetycznych. Los tego zakładu był jednak zawsze niepewny ze względu na warunki geologiczno-górnicze oraz jakość węgla i kilkakrotnie w jego historii rozważano podjęcie decyzji o jego zamknięciu. Ostatecznie przetrwał, jednak niepewność związana z jego funkcjonowaniem miała niekorzystny wpływ na zakres i wielkość prowadzonych procesów modernizacyjnych, a nawet na proste odtwarzanie potencjału produkcyjnego.

Ubiegły jubileuszowy rok przyniósł jeszcze jedno ważne wydarzenie, a mianowicie kopalnia uzyskała koncesję na wydobycie węgla do 2030 roku, a zarząd Jastrzębskiej Spółki  przyjął „Koncepcję funkcjonowania kopalni Krupiński w oparciu o udostępnienie i zagospodarowanie partii „Centralnej”, „Zgoń” i „E”. Pozwoliło to zająć się realizacją wielokrotnie odkładanych zadań inwestycyjnych, w tym dotyczących zakładu przeróbczego, w którym wytwarzany jest  węgiel  sprzedawany elektrowniom i odbiorcom indywidualnym.

- Dywagowanie na temat zasadności inwestowania w zakłady przeróbcze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie ma sensu. Każda inwestycja związana z poprawą skuteczności wzbogacania bądź modernizacją technologiczną przeróbki jest opłacalna. Wiemy to z doświadczenia popartego wynikami prowadzonych analiz. Teraz zielone światło na przeprowadzenie koniecznych zmian dostosowujących technologię produkcji dobrego jakościowo węgla koksowego do parametrów i charakterystyki eksploatowanego złoża ma Krupiński – podkreśla Andrzej Bajer, zastępca dyrektora biura przeróbki mechanicznej i jakości węgla w JSW.

Równolegle z modernizacją wzbogacania węgla w osadzarkach prowadzona jest modernizacja węzła wzbogacania najdrobniejszych klas ziarnowych, czyli flotacji. W ramach inwestycji odtworzeniowych wymieniane są podstawowe maszyny wzbogacające tj. flotowniki typu IZ-12 na jednostki tego samego typoszeregu, ale w wersji zmodernizowanej ze zmienionymi aeratorami konstrukcji Instytutu Metali Nieżelaznych (IMN) z Gliwic. Modyfikacja wymiarów wirników przekłada się oprócz trwałości także na bezpośrednią poprawę ekonomiki procesu wzbogacania i to w dwóch aspektach. Pierwszym jest wzrost wychodu koncentratu węglowego, czyli substancji użytecznej z procesu wzbogacania, a  drugim ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zamiast silników 30[kW] wystarczą silniki o mocy 22[kW].

Kolejnym ważnym obszarem modernizacji zakładu przeróbczego KWK „Krupiński” jest kontynuacja zadania w zakresie  odwadniania odpadów flotacyjnych.  Pierwszy etap, polegający na zakupie i zabudowie dodatkowej nowoczesnej pras filtracyjnej firmy Diemme GHT 2000 wraz z ciągiem odstawy odwodnionych placów, zrealizowany został pod koniec 2012 roku. Obecnie realizowany jest drugi etap polegający na wymianie wyeksploatowanych i niskowydajnych pras filtracyjnych PF ROW-570 właśnie prasami firmy Diemme. Główną zaletą tych pras, oprócz wysokiej wydajności,  jest praca w trybie automatycznym, minimalizująca ingerencję osób obsługi. Zapewniają one między innymi automatyczny rozładunek placków, eliminujący bardzo ciężką pracę obsługi oraz automatyczne przemywanie przegród filtracyjnych, gwarantujące skuteczność i wydajność odwadniania. Docelowo zabudowanych zostanie 5 sztuk takich pras, co zapewni wymaganą wydajność  tego węzła technologicznego.
 
Prawdziwy przeskok jakościowy w standardzie umaszynowienia zakładu przeróbczego przekłada się wprost na efektywność prowadzenia procesów przeróbczych oraz znacznej poprawy warunków pracy załogi. Skala podejmowanych działań modernizacyjnych jest bez precedensu w całej historii tej kopalni. Dzięki nim zakład zmieni się w nowoczesny kombinat przystosowany do podejmowania wyzwań związanych ze wzbogacaniem trudnego urobku kopalni przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Źródło: JSW
Dodał: RM
stat4u PortalPOLSKA.pl