Wiele miast (380)

Kopaczometr Money.pl za lipiec 2015: Im bliżej wyborów większe zaangażowanie w spełnianie obietnic

Po kolejnym miesiącu Kopaczometr, czyli indeks, w którym portal money.pl pokazuje stan realizacji zapowiedzi szefowej rządu, znacznie się podniósł. Stało się tak za sprawą ustawy, która od 2016 roku zwiększy budżet obronny Polski do co najmniej 2 proc. PKB. Dzięki temu, po dziesięciu miesiącach rządzenia, pani premier spełniła 47 proc. zapowiedzi z expose. A jeśli w ostatnich dniach urzędowania ustępujący prezydent Bronisław Komorowski podpisze kolejne regulacje, Ewa Kopacz zyska następne punkty.

Reklama
Nowa ustawa o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które podnoszą poziom wydatków na armię, była jednym z najważniejszych i głównych punktów expose Ewy Kopacz. Do tej pory państwo na wojsko przeznaczało 1,95 proc. PKB. Ubiegłoroczny budżet obronny wyniósł około 32 mld zł. Ministerstwo obrony szacuje, że dzięki nowym przepisom pieniędzy na obronność będzie w przyszłym roku o około 1 mld zł więcej. Natomiast kwoty na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności mają stanowić co najmniej 2,5 proc. wydatków obronnych (około 0,05 proc. PKB).
 
W lipcu nastąpił także postęp w pracach nad stworzeniem ulg podatkowych dla firm, które zdecydują się na tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. 10 lipca posłowie uchwalili stosowną ustawę, do której senatorowie nie zgłosili żadnych poprawek. Tylko podpisu prezydenta brakuje z kolei pod ustawą, która od 2016 r. pozwoli na korzystanie z urlopów rodzicielskich bezrobotnym, pracującym na umowy o dzieło, studentom i rolnikom. W ostatnich dniach lipca rząd zatwierdził również tzw. "konstytucję dla przedsiębiorców", czyli nowe prawo o działalności gospodarczej.
 
Na razie saldo punktowe szefowej rządu PO-PSL wynosi 47 proc.
 

Tyle zrobił rząd przez 10 miesięcy

Kategoria

Stan realizacji

Do zdobycia

Finanse i bezpieczeństwo publiczne

12 proc.

20 proc.

Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców

5,5 proc.

20 proc.

Opieka zdrowotna

17,5 proc.

20 proc.

Edukacja

5 proc.

20 proc.

Infrastruktura i transport

7 proc.

20 proc.

Razem:

47 proc.

100 proc.

 
Wymienione wyżej projekty to tylko przykłady celów, które jeszcze stoją przed Ewą Kopacz i jej ministrami, a które premier przedstawiła 1 października ubiegłego roku w swoim expose. Są wśród nich projekty o dłuższej perspektywie (np. nowa ordynacja podatkowa) - ich realizacji nie należy się spodziewać przed wyborami, ale niektóre gabinet PO-PSL może jeszcze zrealizować przed końcem kadencji.
 
Obietnice premier Kopacz z expose portal money.pl podzielił na pięć kategorii i wybrał najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli. Za każdy z działów pani premier może otrzymać 20 proc.
 
Finanse i bezpieczeństwo publiczne - 12 proc.
 
W tej kategorii premier odnotowała w lipcu poważny sukces. Prezydent podpisał ustawę zwiększającą od przyszłego roku poziom wydatków na obronność. Do zrealizowania zostały rządowi jeszcze przepisy zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju.
 
Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców - 5,5 proc.
 
W sferze podatków oraz ułatwień dla przedsiębiorców i pracowników konsekwentnie postępują prace nad przepisami, które pozwolą na korzystanie ze świadczenia rodzicielskiego osobom bezrobotnym, pracującym na umowy o dzieło, studentom i rolnikom. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta. Rząd zatwierdził także nowe prawo o działalności gospodarczej, które ma wzmocnić pozycję przedsiębiorców i zapewnić im bardziej partnerskie relacje z administracją.
 
Opieka zdrowotna - 17,5 proc.
 
Ewie Kopacz udało się zrealizować, choć jeszcze nie w pełni, wszystkie najważniejsze obietnice z expose dotyczące służby zdrowia. Ostatnim celem, za który nie uzyskała jeszcze kompletu punktów jest zwiększenie liczby rezydentur dla młodych lekarzy. W marcu skończyła się pierwsza tura naboru, w której minister zdrowia przyznał 1612 miejsc (ponad trzy razy więcej niż w ubiegłym roku). Jesienią będzie organizowany drugi nabór. Wcześniej rząd zrealizował najważniejsze cele, czyli pakiet onkologiczny i kolejkowy (ich wdrożenie poszło szybko, ponieważ od strony legislacyjnej przygotował je rząd Donalda Tuska). Szefowa rządu musiała tylko dopilnować, by nowe systemy zaczęły działać po 1 stycznia tego roku.
 
Edukacja - 5 proc.
 
Rząd ma ambitny plan związany z edukacją i to na wszystkich poziomach. Ostatnim osiągnięciem gabinetu PO-PSL na tym polu jest stworzenie przepisów, dzięki którym najzdolniejsi polscy studenci będą mogli od 2016 roku dokształcać się w renomowanych zagranicznych uczelniach za państwowe pieniądze.
 
W najbliższym czasie lista spełnionych obietnic związanych z edukacją może się powiększyć, bo na ukończeniu są prace nad stworzeniem przepisów pozwalających na tworzenie przyzakładowych przedszkoli i żłobków z ulg w podatku CIT. Premier obiecała też zmniejszyć obciążenia rodziców uczniów podstawówek i gimnazjów, zapewniając ich dzieciom darmowe podręczniki (od września).
 
Infrastruktura i transport - 7 proc.
 
Prezentując swoje plany i zamierzenia w Sejmie, Ewa Kopacz nie zapomniała o rozbudowie sieci dróg i kolei. Udało się jej wypełnić już sporą część inwestycyjnych zapowiedzi, choć zastrzec trzeba, że nie przyszło jej to z trudnością, bo główny wysiłek w ich urzeczywistnienie włożył poprzedni rząd, pod wodzą Donalda Tuska.
 
Money.pl Sp. z o.o.
stat4u PortalPOLSKA.pl