Kultura Edukacja
Konta firmowe: wygodna opcja czy przykry obowiązek?
Jak przedstawiają się tutaj przepisy? Otóż okazuje się, że nie ma żadnego przepisu prawnego, który mówiłby o konieczności sięgania po konta firmowe. Owszem, jest to spore udogodnienie dla przedsiębiorcy, o czym powiemy sobie później, jednak bank nie ma prawa sugerować klientowi, że posiadane już przez niego konto osobiste jest niewystarczające i że w jego obowiązku jest sięgnąć także po konto firmowe. |
Jedyny zapis w obecnym prawie, który jakkolwiek reguluje tę kwestię, to art. 22 pkt. 1 Ustawy o działalności gospodarczej, który mówi o tym, że transakcje firmowe muszą być wykonywane przy użyciu „rachunku bankowego przedsiębiorcy", jeżeli drugą stroną także jest przedsiębiorca i jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro według kursu na ostatni dzień poprzedniego miesiąca.
Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie przedsiębiorcy, który nie dokonywałby transakcji finansowych z innym przedsiębiorcą, jednak ustawa nic nie mówi o charakterze owego „rachunku bankowego”. W praktyce oznacza to zatem, że równie dobrze mogą być nim konta firmowe, jak i konta osobiste. Bez względu więc na to, czy rozliczamy się z innymi firmami, Urzędem Skarbowym czy też z ZUS, możemy użyć do tego posiadanego już rachunku prywatnego.
Osobne konto oznacza święty spokój
Mimo braku regulacji prawnych, spora część przedsiębiorców i tak decyduje się na otwarcie osobnego konta firmowego. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że mamy pełną kontrolę nad tym, jak radzi sobie nasza firma, a przy okazji zupełną rozdzielność między tym, co dzieje się z jej finansami, a naszymi własnymi. Nie tracimy więc czasu na analizowanie wyciągów bankowych, a wszystkie dane mamy podane jak na tacy.
Kolejna sprawa to kontrole z Urzędu Skarbowego – jeżeli zechce on sprawdzić sytuację naszej firmy, to w przypadku, kiedy posiadamy jeden tylko rachunek, będzie miał on wgląd także do naszych prywatnych transakcji, co nie zawsze jest sytuacją mile widzianą.
Warto mieć na uwadze także najbardziej skrajne przypadki, takie jak np. wejście na konto komornika. Lepiej wówczas, aby miał on dostęp wyłącznie do naszych firmowych pieniędzy, nie zaś wszystkiego, co mamy.
(ac)
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..