Wrocław
Komiksem w cyberprzestępczość, czyli warsztaty dla młodzieży o zagrożeniach w wirtualnym świecie

"Wrocławska Bezpieczna Szkoła" to program prewencyjny realizowany przez Zespół Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Reklama
Projekt skierowany jest do uczniów gimnazjów. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie uczniom, w przystępnej formie, wiedzy dotyczącej niebezpiecznych zjawisk nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym.
 
Podczas spotkań w czterech szkołach: gimnazjum nr 4, nr 5, nr 11, nr 13, wszystkie we Wrocławiu, odbyły się zajęcia artystyczne. Podczas zajęć gimnazjaliści mieli za zadanie narysować komiks na temat zagrożenia cyberprzestępczością.
 
Przyjęcie formuły warsztatowej było specjalnym zabiegiem organizatorów akcji. Nie tylko angażuje wszystkich uczestników zajęć, ale zgodnie z założeniem, że zabawa uczy - skuteczniej utrwala zdobytą wiedzę. Jest to o tyle istotne, że niezwykle ciężko skupić uwagę młodzieży przez dłużej niż 20 min. zwykłej prelekcji, bo pamięć uczniów w pewnym momencie przestaje przyswajać informacje. Warsztaty pomagają obudzić drzemiącą w młodzieży kreatywność, a komiks i rysunek satyryczny, czyli formy ekspresji charakteryzujące się prostotą przekazu oraz dużą dawką humoru, są doskonale znane dzieciom i młodzieży. Tym bardziej, że idąc z duchem czasu znalazły własne miejsce w przestrzeni wirtualnej.
 
Młodzi artyści wykazali się dużą świadomością i wiedzą na temat cyberprzestępczości. Dzięki projektowi będą mogli ostrzec swoich rówieśników przed zagrożeniami czyhającymi w świecie on-line. Ponadto uczniowie zdali sobie sprawę z iluzorycznego poczucia anonimowości i bezkarności w sieci oraz konsekwencji, jakie niosą negatywne zachowania w internecie wobec innych osób.
 
Aktywność artystyczna uczniów skupiła się na zjawiskach hejtingu (zjawisko polegające na krytykowaniu, najczęściej w niewybredny sposób niemalże wszystkiego, co pojawia się w internecie) oraz sekstingu (zjawisko polegające na przesyłaniu za pośrednictwem internetu lub telefonów komórkowych nagich zdjęć i filmów). Oba zjawiska, z pozoru młodzieńcze wybryki, niosą bardzo negatywne skutki. Osoby poddawane ciągłemu hejtowi lub ofiary sekstingu bardzo często cierpią z tego powodu na problemy natury psychicznej. Zdarzały się również tragiczne przypadki popełniania samobójstw przez ofiary tych zjawisk.
 
Najlepsze prace zostaną wydane i posłużą jako materiał dydaktyczny dla uczniów wrocławskich szkół. Zajęcia plastyczne poprzedzono prelekcjami przeprowadzonymi przez policjantów. Warsztaty prowadził Szymon Teluk, znany malarz, rysownik i ilustrator, aktywny nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.
 
Program "Wrocławska Bezpieczna Szkoła" jest realizowany przez KMP we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu oraz strażą miejską. (jkd)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl