Wiele miast (374)
Kiedy lekarz odpowiada za nieudaną operację?

Liczby są zatrważające: według badań TNS OBOP (2011) tylko 19% kobiet jest zadowolonych ze swojego wyglądu. Nic dziwnego zatem, że rośnie zainteresowanie operacjami plastycznymi.

Reklama
Kliniki medycyny estetycznej powstają jak grzyby po deszczu i obiecują swoim klientom świetne rezultaty. Niestety bywa i tak, że zamiast oczekiwanego wyglądu osoba operowana dostaje coś zupełnie innego. Kto odpowie za nieudaną operację plastyczną? Jakiego odszkodowania można się domagać?

Nie ulega wątpliwości, że rynek usług związanych z chirurgią plastyczną jest bardzo perspektywiczny. Raport francuskiego IMCAS wskazuje, że między  2011 a 2012 liczba przeprowadzonych operacji plastycznych wzrosła o 10%. Społeczeństwa państw rozwiniętych przestają traktować zabiegi tego rodzaju jako coś awangardowego. Swoją rolę w oswajaniu chirurgi plastycznej odegrały także gwiazdy, które coraz częściej otwarcie mówią o tym, że to i owo poprawiły sobie w klinice urody.

Z bólem na wokandę
Nic zatem dziwnego, że taką formą poprawienia natury zainteresowali się Polacy, głównie kobiety. Droga do uzyskania wymarzonego wyglądu bywa jednak kręta i zgubna. Operacje plastyczne nie zawsze kończą się powodzeniem. Niektóre z nich są całkiem nieudane, inne powodują mniejsze bądź większe komplikacje. Oprócz żalu, bólu i złości pojawia się wtedy pytanie, co zrobić? Wiele osób kieruje sprawy na drogę sądową. Warto pamiętać, że nie należą one do najłatwiejszych. Dochodzi tu do przecięcia się zagadnień prawniczych i medycznych, co wprowadza dodatkowe komplikacje. Trzeba też rozstrzygnąć czy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej to umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Dlaczego jest to takie ważne?

Zlecenie czy dzieło? Jest różnica
Z prawnego punktu widzenia umowa zlecenie i umowa o dzieło inaczej odnoszą się do odpowiedzialności cywilnej lekarza za efekt końcowy zabiegu. – W przypadku umowy o dzieło nieosiągnięcie efektu oczekiwanego przez pacjenta wiązałoby się z odpowiedzialnością odszkodowawczą, która powstaje w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania – wyjaśnia mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. – Gdyby przyjąć, że umowa o wykonanie takiego zabiegu jest umową o świadczenie usług, czyli umową zleceniem, wówczas odpowiedzialność taka nie powstałby. Chyba że defekt, będący przedmiotem umowy, nie uległ jakiejkolwiek zmianie bądź w wyniku zabiegu jego stan pogorszył się – zauważa mec. Brykczyński.

Zbierz dokumenty i czekaj
Co zrobić w sytuacji, w której uważamy, że lekarz popełnił błąd? Warto zatroszczyć o odpowiednią dokumentację – umowę podpisaną z kliniką, zdjęcia, wyniki badań. Wszystko to, co może pomóc w wygraniu sprawy. W przypadku odszkodowań za nieudane operacje plastyczne wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy prawnika, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Niezależnie od procesu sądowego można również skierować odpowiednią skargę do Okręgowej Izby Lekarskiej. Potem pozostaje mieć tylko nadzieję na korzystny wyrok.

Źródło: http://ZielonyDziennik.pl

stat4u PortalPOLSKA.pl