Wiele miast (25)

KGHM o przyszłości z samorządowcami

Władze KGHM zaprosiły samorządowców z Zagłębia Miedziowego, by porozmawiać o strategii rozwoju spółki na najbliższych pięć lat. Tematów do wspólnych rozmów było wiele, zarówno zarząd Polskiej Miedzi, jak i włodarze okolicznych gmin, chcieli omówić kluczowe dla obu stron tematy. Pojawiła się też propozycja wspólnego projektu, do którego burmistrz Ścinawy chce namówić KGHM.
 

Reklama
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych samorządów, m.in. prezydent Lubina Robert Raczyński, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, był też burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Szczegóły nowej strategii spółki przedstawili włodarzom prezes Herbert Wirth oraz Maciej Koński, dyrektor naczelny centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej.
 
Herbert Wirth już na początku zaznaczył, że jego zdaniem tylko dobra współpraca z samorządami daje trwały biznes. Dlatego spółka konsekwentnie realizuje te założenia.
 
Dobra współpraca to budowanie zaufania poprzez wzajemne informowanie i wysłuchiwanie o problemach, które trawią samorządy – mówi Herbert Wirth.
 
Prezes Wirth sporo miejsca poświęcił planom inwestycyjnym, zarówno za granicą, jak i w Polsce. Samorządowcy z Głogowa z zadowoleniem przyjęli informację, że rejon Głogowa będzie teraz ważnym punktem, bo w tym okolicach KGHM prowadzi odwierty i tam jest naturalny kierunek rozwoju spółki. Złoże głogowskie jest szacowane na 4 mln ton rudy.
 
Poruszono także tematy powiększania zbiornika Żelazny Most, uciążliwości związanych z wydzielaniem się siarkowodoru z szybu św. Jakub oraz wykorzystania linii kolejowych Pol-Miedź Transu do publicznego transportu na terenie Zagłębia Miedziowego.
 
Podczas spotkania burmistrz Ścinawy, Krystian Kosztyła złożył na ręce prezesa Wirtha projekt listu intencyjnego w sprawie powołania Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Współpracę w zakresie utworzenia ROEE zadeklarowały już władze Lubina, powiatu lubińskiego oraz Stowarzyszenie LGD Kraina Łęgów Odrzańskich.
 
– Ten projekt idealnie wpisuje się w strategię odpowiedzialnego biznesu, którą realizuje KGHM, dlatego liczymy, że spółka będzie nim zainteresowana – podkreśla burmistrz Kosztyła. – Ośrodek powstałby w Ścinawie, by edukować dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii, nowych technologii wydobycia, które są dziś zrównoważone ze środowiskiem oraz turystyki regionalnej – dodaje.
 
Samorządowcy jednomyślnie wyrazili także przekonanie o konieczności zmian w naliczaniu podatku od wydobycia niektórych kopalin. – Od dawna mówimy o tym głośno – ten podatek zarzyna nasz region, zarzyna też KGHM. Wydobycie na ZG Lubin już teraz jest nieopłacalne. Pora coś z tym zrobić – podkreśla prezydent Lubina Robert Raczyński.
 
Autor: MS, źródło: KGHM / Fot. DS
stat4u PortalPOLSKA.pl