Kultura Edukacja
Każdego roku policja odnajduje coraz więcej osób zaginionych
Każdego roku policjanci odnajdują coraz więcej osób zaginionych. Tylko w 2014 r. zgłoszono ponad 20 tys. zaginięć. Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tys. osób. W 364 przypadkach były to zgłoszenia zaginięć sprzed lat.
W Polsce stworzono nie tylko system poszukiwań osób zaginionych, ale zadbano o ustawowe uporządkowanie działań, podejmowanych w przypadku zaginięcia osoby. Stworzono bazę danych DNA osób zaginionych i ich rodzin. Umożliwia to funkcjonariuszom identyfikację osób zaginionych z ujawnionymi osobami o nieustalonej tożsamości i nieznanymi zwłokami.
W Policji wypracowano również procedury postępowania w przypadku otrzymywania zawiadomienia o zaginięciu osoby i prowadzenia czynności poszukiwawczych, zwłaszcza w stosunku do dzieci. W tym celu powstał system Child Alert.
Ponadto w KGP zbudowano komórkę odpowiedzialną za ogólnopolską koordynację poszukiwań – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, która nadzoruje w sposób szczególny poszukiwania osób zaginionych, jak również w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio uczestniczy w prowadzonych działaniach poszukiwawczych na terenie całego kraju. Wykorzystywane w tym celu jest Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań oraz bezzałogowy statek latający.
Równocześnie NIK w swoim raporcie podkreśliła, że policja w sposób precyzyjny określiła właściwość miejscową jednostek organizacyjnych policji do prowadzenia poszukiwań.
W tym roku Komendant Główny Policji zatwierdził program szkolenia kursu specjalistycznego dla policjantów zajmujących się zaginięciami, który wdrożony zostanie w ciągu paru miesięcy. Poprzedzone było to pilotażowymi szkoleniami dla ponad 240 policjantów w kraju.
Oczywiście przy tej skali działań policji mogły pojawić się błędy, które muszą być jak najszybciej identyfikowane i korygowane, poprzez zbudowanie właściwego systemu. Po to zbudowano Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Wnioski końcowe NIK mówiące o zintensyfikowaniu współpracy z innymi podmiotami, zaangażowanymi w poszukiwania, usprawnienie współpracy z prokuraturą, zintensyfikowanie szkoleń, czy też usprawnienie obiegu informacji między jednostkami policji, nie są podstawą do kontestowania kompleksowych działań policji w tym zakresie.
Nie byłoby tak dużej skuteczności działań poszukiwawczych policji, które dziś prowadzone są nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nie byłoby systematycznego zmniejszania liczby osób nieodnalezionych, gdyby system zbudowany w policji nie działał.
Od lat 60-tych, od kiedy prowadzi się statystykę zaginięć, wg stanu na koniec 2014 r. nie odnaleziono przez lata ponad 3700 osób. Zaledwie rok wcześniej liczba ta wynosiła 4061, zaś dwa lata wcześniej 4282. (jkd)
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY |
Zakupy w Bydgoszczy
Tel. (w godz. 7-22) 602 - 740 - 856
do domów, biur, warsztatów itp.
|
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..