Lublin
Kandydaci na prezydenta 2015.

 10 maja będziemy wybierać spośród 11 kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Prezentujemy sylwetki każdego z kandydatów.
W tegorocznych wyborach prezydenckich startuje wyjątkowo wielu kandydatów, z których większość reprezentuje prawą stronę sceny politycznej. Są to prawie sami panowie. Jedenastu polityków zebrało co najmniej 100 tysięcy podpisów i będzie rywalizować ze sobą w wyborach prezydenckich. Zaskakująco wielu z nich jest bezpartyjnych. Pierwsza runda czeka nas 10 maja, a jeśli żaden z kandydatów nie dostanie ponad 50 proc. poparcia, 24 maja czeka nas druga tura wyborów.

Reklama

Grzegorz Braun (ur. 11 marca 1967 w Toruniu), bezpartyjny - kandydowanie na prezydenta to jego pierwsza polityczna aktywność, wcześniej znany był przede wszystkim jako radykalnie prawicowy publicysta i reżyser. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2005 r. nakręcił film dokumentalny pt. "Plusy dodatnie, plusy ujemne" o kontaktach Lecha Wałęsy z SB. Inne jego znane produkcje to "Towarzysz generał" i "Towarzysz generał idzie na wojnę" o Wojciechu Jaruzelskim oraz "Eugenika – w imię postępu". W wyborach samorządowych w 2010 r. bez powodzenia kandydował do rady miasta Wrocławia z listy komitetu Polski Wrocław. Jest współtwórcą telewizyjnego cyklu "Errata do biografii", ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. Wyznaje poglądy monarchistyczne. Jest bratankiem obecnego prezesa TVP Juliusza Brauna.


Andrzej Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie), kandydat Prawa i Sprawiedliwości - to polski polityk i prawnik, od 2006 do 2007 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 1996 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także członkiem Trybunału Stanu i posłem. Wcześniej działał w Unii Wolności, czym jednak nie chwali się w swoim oficjalnym biogramie. Za czasów rządu PiS współtworzył m.in. ustawę lustracyjną, ostatecznie zablokowaną przez Trybunał Konstytucyjny. Obecnie jest europarlamentarzystą. Żonaty, ma 19-letnią córkę.


Adam Jarubas (ur. 17 grudnia 1974 w Busku-Zdroju), kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego – od 2006 roku jest marszałkiem województwa świętokrzyskiego. W PSL-u pełni funkcję wiceprezesa. Ukończył historię na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent sejmowy posła PSL Tadeusza Madzi. W latach 2002–2004 pracował jako wicedyrektor oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W 2002 został radnym powiatu buskiego. Od 2004 do 2006 r. był wicedyrektorem Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach. W 2011 r. w czasie wyborów parlamentarnych, startując z listy PSL w okręgu kieleckim, został wybrany do sejmu. Po wyborach odmówił przyjęcia mandatu, wobec czego wygasł. Ma żonę i dwóch synów.

 

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________


Magdalena Ogórek (ur. 23 lutego 1977), bezpartyjna, startująca z poparciem Sojuszu Lewicy Demokratycznej - jest historykiem i nauczycielem akademickim. W polityce ogólnopolskiej stawia pierwsze kroki. W 2002 r. ukończyła historię na Uniwersytecie Opolskim, a w 2003 studia podyplomowe na kierunku integracja europejska na Uniwersytecie Warszawskim. W 2005 skończyła studia tematyczne w European Institute of Public Administration w Maastricht. W 2009 r. obroniła doktorat na Uniwersytecie Opolskim. Była też nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Cła i Logistyki w Warszawie. Ma na swoim koncie epizodyczne role w produkcjach telewizyjnych i filmowych, takich jak "Los Chłopacos" (2003), "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście" (2003) i "Lokatorzy" (2002). Od 2002 r. zagrała pielęgniarkę w kilkudziesięciu odcinkach serialu "Na dobre i na złe". Była też autorką programu "Atlas świata" w TVN24 Biznes i Świat. Jest mężatką, ma dziesięcioletnią córkę.


Janusz Palikot (26 października 1964 w Biłgoraju) - kandydat Twojego Ruchu, partii której jest szefem i założycielem. Janusz Palikot studiował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest też absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w 2006 r. figurował na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". W 1990 r. założył produkującą wina musujące firmę "Ambra", której szefował przez 11 lat. Po sprzedaży udziałów w tym przedsiębiorstwie założył następną spółkę Jabłonna, poprzez którą kontrolował Polmos Lublin, produkujący m.in. wódkę Żołądkową Gorzką. Akcje Polmosu sprzedał w 2006 r. po wprowadzeniu spółki na giełdę. W latach 2005–2006 wydawał mocno prawicowy tygodnik "Ozon". W wyborach parlamentarnych w 2005 r. został wybrany na posła z listy PO. Jednak w październiku 2010 r. odszedł z Platformy, zakładając własną partię Ruch Palikota. W wyborach do Sejmu w 2011 r. jego ugrupowanie dostało ponad 10 proc. głosów i zostało trzecią siłą polityczną. Kilka lat później partia zmieniła nazwę na Twój Ruch, a w 2015 roku jej klub parlamentarny się rozpadł. Janusz Palikot jest rozwiedziony, z poprzednią żoną ma dwóch synów: Emila i Aleksandra. Z kolejną żoną ma syna Franciszka i córkę Zofię.


Bronisław Komorowski - (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich), kandydat Platformy Obywatelskiej, obecny prezydent Polski. W 1977 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie PRL-u działał w opozycji, m.in. w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Przez długi czas był związany z ruchem harcerskim. W 1980 r. został skazany razem z innymi działaczami ROPCiO na miesiąc aresztu za zorganizowanie manifestacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza w stolicy. W tym samym roku wstąpił do Solidarności, w czasie stanu wojennego został internowany i przez pół roku przetrzymywany w ośrodku w Jaworzu. Od 1989 r. pełnił funkcje posła, wiceministra obrony narodowej, ministra obrony narodowej, wicemarszałka sejmu i marszałka sejmu. Po katastrofie smoleńskiej przez trzy miesiące pełnił funkcję głowy państwa. Działał w partiach: Unia Demokratyczna, Unia Wolności, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, Akcja Wyborcza Solidarność i Platforma Obywatelska. Z członkostwa w tej ostatniej zrezygnował po objęciu urzędu prezydenta. Bronisław Komorowski od 1977 jest żonaty, ma pięcioro dzieci.


Janusz Korwin-Mikke - (ur. 27 października 1942 w Warszawie) – polski publicysta i polityk, kandydat partii KORWiN. Prawdziwy wyborczy weteran, startujący w każdych wyborach prezydenckich, począwszy od 1990 r. Studiował m.in. matematykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1962–1982 był członkiem Stronnictwa Demokratycznego, należał również do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Mimo tego działał w opozycji antykomunistycznej. W marcu 1968 r. w związku z udziałem w protestach studenckich został powtórnie aresztowany (przetrzymywany w areszcie do lipca 1968 roku) i relegowany z uczelni. W 1990 r. rozpoczął wydawanie ukazującego się do dziś tygodnika "Najwyższy CZAS!". Założyciel i prezes radykalnie prawicowych ugrupowań politycznych: Unii Polityki Realnej, Wolności i Praworządności, Kongresu Nowej Prawicy i KORWiN. Poseł na Sejm I kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Dawny Mistrz Krajowy w brydżu, opowiada się za monarchizmem. Był dwa razy żonaty, ma ośmioro dzieci (w tym dwoje nieślubnych).


Marian Kowalski - (ur. 15 sierpnia 1964 w Lublinie]) – kandydat Ruchu Narodowego (wiceprezes tej partii), następna nowa postać na polskiej scenie politycznej. Jest felietonistą, ale zajmuje się także kulturystyką. W latach 1982–1984 trzy razy zdobywał 3. miejsce w mistrzostwach województwa lubelskiego w kategorii +90 kg. W latach 1988–1993 był szefem pierwszej lubelskiej siłowni, klubu „Samson”. W 1990 r. organizował otwarte mistrzostwa Lublina w kulturystyce. Założył również Komitet Obrony Kupców i Rzemieślników. Od 2004 do 2007 r. był ławnikiem sądu rejonowego w Lublinie. Od 1992 r. działał w Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej, Unii Polityki Realnej, Platformie Janusza Korwin-Mikkego. W 2006 r. bezskutecznie kandydował z listy UPR do rady oraz na prezydenta Lublina, zajmując 9. miejsce na 10 kandydatów. Z kolei trzy lata później był liderem lubelskiej listy UPR do Parlamentu Europejskiego, ale ostatecznie rozstał się z tą partią. W Ruchu Narodowym działa od 2012 r. Pracował jako trener personalny w klubie fitness i ochroniarz.

Paweł Kukiz (ur. 24 czerwca 1963 w Paczkowie), bezpartyjny – polski wokalista, autor tekstów i piosenek, a także aktor i polityk. Były lider zespołu Piersi (1984–2013). Studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim, a także prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Raczej nie ma w Polsce osoby, która nie słyszała o tym muzyku. W latach 80. założył i udzielał się w wielu zespołach rockowych, takich jak CDN, Aya RL i Hak. W latach 1984–2013 był liderem zespołu Piersi (od 1997 do 2004 roku pod nazwą Kukiz i Piersi), wydali wspólnie dziewięć płyt. Od 1989 do 1993 r. był wokalistą zespołu Emigranci. W 2001 wziął udział w projekcie muzycznym Yugoton, a w 2007 w jego kontynuacji – Yugopolis. W 2012 roku zainicjował wraz z Ruchem Obywatelskim na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych akcję Zmieleni.pl, polegającą na zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem wprowadzenia JOW. W wyborach samorządowych w 2014 roku uzyskał mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego. Swoją działalność publiczną poświęca promowaniu idei jednomandatowych okręgów wyborczych, które uważa za lek na całe zło. Ma żonę i trzy córki.


Paweł Tanajno (ur. 17 grudnia 1975 r.) - kandydat partii Demokracja Bezpośrednia, której jest rzecznikiem. Studiował na wydziale prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł magistra zdobył na kierunku zarządzanie organizacjami. Uczestniczył w ponad 100 sprawach sądowych, obejmujących spory z różnych obszarów prawa. W latach 1995-2004 zbudował największą sieć sklepów komputerowych w Polsce Sferis, którą ostatecznie sprzedał spółce giełdowej. Obecnie zawodowo zajmuje się doradztwem w kwestiach marketingu internetowego. Należał do Platformy Obywatelskiej, współpracował także ze Stowarzyszeniem Ruch Poparcia Palikota.



Jacek Wilk (ur. 17 sierpnia 1974), kandydat Kongresu Nowej Prawicy, poprzedniej partii Janusza Korwin-Mikkego. Od 26 października 2013 roku wiceprezes tejże partii. Ekonomista, prawnik, informatyk, z zawodu adwokat i audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Studiował w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Szkołę Międzynarodowego Prawa Podatkowego w Holandii. W maju 2011 roku wstąpił do Kongresu Nowej Prawicy. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku nie uzyskał mandatu na posła do PE z ramienia KNP.

stat4u PortalPOLSKA.pl