Kultura Edukacja
Kamiennogórska strefa partnerem dualnego kształcenia
O korzyściach dla gospodarki z dualnego kształcenia zawodowego mówiła Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, podczas Polsko-Szwajcarskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. Taki autorski program partnerski z powodzeniem jest realizowany w Kamiennej Górze. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących współpracuje z zakładem Dofama-Thies sp. z o.o. Partnerem wspierającym jest Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze.
- Dobrze rozwinięty system dualnej edukacji zawodowej ma olbrzymi wpływ na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki – mówił podczas forum prezydent RP Bronisław Komorowski.
Teoretycznie system edukacji w Szwajcarii jest podobny do polskiego, ale istotne są różnice. To one bowiem sprawiają, że 2/3 Szwajcarów wybiera szkołę zawodową. Znaczną część godzin uczniowie spędzają nie w szkolnych ławkach lecz na zajęciach praktycznych. Jak zaznaczył wicepremier Janusz Piechociński, Polska ma dobre doświadczenia w rozwoju kształcenia ustawicznego dla dorosłych i osób zmieniających specjalności zawodowe. – Rozwijamy także dualne szkolenie w naszym kraju, a dobrym przykładem jest m.in. Poznańskie Centrum Szkolenia Ustawicznego czy Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze – wymienił.
Jak to wygląda w praktyce? Kamiennogórska strefa ekonomiczna prognozuje zapotrzebowanie na umiejętności i kwalifikacje zawodowe, dobiera partnerów projektu, zwiększa dostępność uczniów do profesjonalnych praktyk zawodowych, zwiększa konkurencyjność na rynku, upowszechnia i promuje realizowane dualne projekty. Prezes strefy Iwona Krawczyk podkreśla, że dzięki takim działaniom pracodawcy kreują realny rynek pracy, tworzą miejsca zatrudnienia dla uczniów wyszkolonych w rzeczywistych warunkach pracy. Nie udałoby się wdrożyć i realizować programu bez szczególnego zaangażowania Marioli Jaciuk, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze oraz Ireneusza Kruczka, prezesa zarządu Dofama-Thies sp. z o.o.
W trwającym roku szkolnym w kamiennogórskim technikum uczy się 513 uczniów, zaś w szkole zawodowej – 808. Programem partnerskim „Klasa pod patronatem” objęci są uczniowie kształcący się w zawodzie ślusarz i operator obrabiarek skrawających, łącznie 85 osób. Od roku szkolnego 2014/2105 do programu dołączą młodociani pracownicy zakładu Autocam Poland sp. z o.o. w Kamiennej Górze, trwają uzgodnienia z sześcioma innymi firmami zlokalizowanymi w kamiennogórskiej strefie.
Moderator panelu dyskusyjnego poświęconego dualnemu kształceniu zawodowemu w Polsce i Szwajcarii, wiceminister MEN Tadeusz Sławecki podkreślił, że ma on służyć wymianie doświadczeń przedsiębiorstw i instytucji szwajcarskich oraz polskich w zakresie poprawy szans zawodowych młodych pracowników na rynku pracy. Takim dobrym polskim przykładem jest właśnie program realizowany przez kamiennogórską strefę, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz zakład Dofama-Thies sp. z o.o. w Kamiennej Górze.
Oprac. „Mo-Ja” Multimedia
Więcej na portalu Biznes Dolnośląski
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi