Kalisz
Kalisz i Jingzhou na drodze do zbliżenia

Najstarszym miastem w Chinach jest Jingzhou, położone w południowo-środkowej prowincji Hubei. Jesienią tego roku Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza otrzymała informację, że Jingzhou jest zainteresowane nawiązaniem kontaktów z Kaliszem. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pomocy profesora Zdzisława Góralczyka z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, byłego wieloletniego Ambasadora Polski w Pekinie, doszło do owocnej wymiany korespondencji. I właśnie teraz otrzymaliśmy potwierdzenie, że w pierwszej połowie 2014 r. Kalisz odwiedzi kilkuosobowa delegacja z Chin.

Reklama

Jingzhou to najstarsze miasto w Chinach o historii liczącej ponad 2600 lat, które było miejscem narodzin Kultury Chu porównywalnej do kultury Aten w Starożytnej Grecji oraz centrum Kultury Trzech Królestw w III w. n.e.  W 689 r. p. n. e. król Wen Chu wybrał starożytne miasto Ying (obecnie Ji’nan Ancient City w dzielnicy Jingzhou) na stolicę, która służyła odtąd 20 królom tej dynastii przez 411 lat. W Muzeum Jingzhou znajduje się na wystawie ok. 120 tysięcy eksponatów takich, jak Miecz Króla Yue czy produkty z jedwabiu z Okresu Walczących Królestw. Na terenie miasta zachował się także starożytny mur miejski Jingzhou, który jest uważany za rzadki przykład nienaruszonego muru miejskiego w południowych Chinach. W ten sposób Jingzhou leży na skrzyżowaniu trzech ważnych szlaków turystycznych: Kultury Chu, Kultury Trzech Królestw oraz Trzech Zapór Wodnych Chińskiej Rzeki Jangcy.

Pod względem gospodarczym Jingzhou leży na skrzyżowaniu 4 największych ośrodków rozwoju w Chinach -  znajduje się w odległości ok. 1000 km od Pekinu, Hongkongu, Shanghaju i Chongqingu. Jest ważnym centrum transportu i dystrybucji w regionie oraz jednym z kluczowych portów lądowych na rzece Jangcy położonym niedaleko słynnej Tamy Trzech Przełomów. Posiada nowoczesne krajowe lotnisko Shashi, dwa mosty na rzece Jangcy, sieć kolei, autostrad i dróg ekspresowych łączących miasto z sąsiednimi miastami i prowincjami. Poza tym Jingzhou jest ważnym ośrodkiem produkcji rolnej, przemysłu lekkiego i chemicznego. W Jingzhou studiuje ponad 130 tys. studentów m. in. na Uniwersytecie Yangtze i Jingzhou Vocational College of Technology.

W swojej długiej historii Jingzhou wielokrotnie zmieniało swoją nazwę. Od 1996 r. nazywa się Jingzhou City, a od 2001 r. obejmuje swoim zasięgiem 2 dzielnice - Jingzhou i Shashi, 3 powiaty Gongan, Jianli i Jianling, 3 miasta na poziomie powiatów Songzi, Shishou i Honghu oraz dzielnicę rozwoju ekonomicznego i technologicznego Jingzhou. W Chinach obowiązuje zupełnie odmienny od polskiego podział administracyjny i to dlatego tamtejsze miasta, podlegając władzom państwowym, obejmują swym zasięgiem znacznie większy obszar, włączając w to tereny miejskie, jak i wiejskie. W efekcie Jingzhou City zajmuje imponującą powierzchnię ponad 14 tysięcy km² i liczy ponad 6,3 milionów mieszkańców.

Nawiązanie kontaktów z chińskim miastem wpisuje się w priorytety polityki zagranicznej Polski. W 2011 r. po 14 latach przerwy złożył oficjalną wizytę w Chinach Prezydent RP, a rok później pierwszy raz po 25 latach chiński premier gościł w Polsce. W tym czasie zaszły kolosalne zmiany na arenie międzynarodowej - z jednej strony Chiny stały się drugą potęgą ekonomiczną na świecie po USA, z drugiej strony – wzrosła rola Polski dzięki przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Wiele państw, zwłaszcza w Europie, zabiega o zintensyfikowanie kontaktów gospodarczych i nawiązanie współpracy inwestycyjnej z Chinami. Od niedawna nawet poszczególne regiony w Polsce ustanawiają swoje przedstawicielstwa w Państwie Środka, jak na przykład Pomorze. Także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zachęca poszczególne miasta i gminy z terenu Wielkopolski do wykorzystania ocieplenia w stosunkach dyplomatycznych i nawiązywania kontaktów w Chinach, nie tylko o charakterze gospodarczym, ale przede wszystkim w celu promocji Polski, wzajemnej wymiany kulturalnej i naukowej. Jest to tym bardziej uzasadnione, że Polska stała się siódmym z kolei państwem w Unii Europejskiej uznanym przez Chiny za partnera strategicznego.

Link do anglojęzycznej strony Jingzhou: http://english.jingzhou.gov.cn/

Źródło: UM Kalisz

stat4u PortalPOLSKA.pl