Wiele miast (31)
JSW podpisała umowę przedwstępną kupna kopalni Knurów-Szczygłowice

10 kwietnia 2014 roku doszło do zawarcia umowy przedwstępnej pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a Kompanią Węglową dotyczącej zakupu przez JSW Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice”. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 8 listopada 2013 roku. Umowa powinna zostać sfinalizowana do 31 lipca tego roku. Cena sprzedaży wynosi 1.490.000.000 zł.

Reklama
- Kopalnią Knurów-Szczygłowice interesowaliśmy się od wielu lat, jednak wcześniej Kompania Węglowa nie była zainteresowana jej sprzedażą.  Jastrzębska Spółka Węglowa jest znanym na świecie producentem węgla koksowego i koksu. Specjaliści pracujący w JSW znają rynek zbytu, mają bardzo dobre kontakty handlowe. Mamy doświadczenie w udostępnianiu i eksploatacji złóż tego węgla. Natomiast Kompania Węglowa potrzebuje środków na złagodzenie skutków kryzysu na rynku węgla energetycznego i na realizację programu inwestycyjnego. Dzięki  tej transakcji powiększy się nasza baza zasobowa i będziemy mogli zwiększyć wydobycie. To strategiczny projekt dla JSW. Wszystkie spółki surowcowe na świecie starają się powiększać swoją bazę zasobową, zwłaszcza jeśli chodzi o surowiec strategiczny, jakim jest dla nas węgiel koksowy – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW SA.
 
Zdolności produkcyjne  Kopalni „Knurów-Szczygłowice” szacowane są na 3,8 mln ton węgla rocznie, w tym około 40 % węgla koksowego, w którym specjalizuje się Jastrzębska Spółka Węglowa. Zasoby bilansowe węgla kamiennego wynoszą  1,26 mld ton, a zasoby operatywne 375,1 mln ton, w tym 119,7 mln ton objętych aktualnie obowiązującymi koncesjami. Takie zasoby zapewniają kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat.

Zanim dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy obie strony muszą spełnić szereg warunków, między innymi kupujący musi uzyskać zgodę UOKiK i zapewnić sfinansowanie transakcji. Obie strony muszą też uzyskać wymagane prawem decyzje, zezwolenia, zgody i licencje organów administracji publicznej, sądów i innych podmiotów.

JSW może odstąpić od umowy przedwstępnej, jeżeli przed sfinalizowaniem transakcji  dojdzie w kopalni do katastrofy górniczej, budowlanej  lub innego zdarzenia skutkującego obniżeniem zdolności produkcyjnych kopalni przez okres co najmniej 6 miesięcy o 15% lub więcej w stosunku do ustalonych w planie techniczno-ekonomicznym. 
*   *   *
Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji. Podstawową działalność Grupy JSW stanowi produkcja i sprzedaż węgla koksowego i do celów energetycznych oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych. Węgiel wydobywany przez Grupę JSW, w tym głównie węgiel koksowy, jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, a także w Indiach i Brazylii.

Kopalnie JSW wyprodukowały w 2013 roku  13 626 tysięcy ton węgla.  Sprzedaż była wyższa od produkcji i wyniosła 14 355 tys. ton węgla. Sprzedaż koksu zbliżyła się do 4 mln ton, przekraczając ilości sprzed roku o blisko 200 tys. ton.

Źródło: JSW S.A.
Fot. KW S.A.
stat4u PortalPOLSKA.pl