Wiele miast (351)

Jobsora.com: wskaźniki poziomu bezrobocia nie są złe, mimo spodziewanych skutków pandemii

 
Szczególnie popularne w dobie pandemii stały
się oferty pracy zdalnej. Ludzie masowo zaczęli
rozwiązywać wszelkie problemy, łącznie ze
znalezieniem pracy za pomocą Internetu. 

Dzięki temu na coraz większą skalę działania rozwija się serwis z ofertami pracy https://jobsora.com, od 2016 roku działający w 37 krajach świata i rozwijający się niemal z każdym dniem.

Reklama
W roku 2019 procent udziału bezrobotnych w ilości ludności w Polsce wynosił 3.7%, zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Eurostat. Poziom bezrobocia w Unii Europejskiej wynosił tego samego roku 6.4%. Najwięcej bezrobotnych zarejestrowano w branżach: usługi i sprzedaż, robotnicy przemysłowi i rzemieślniczych, technicy i inny średni personel.
 
Serwis pośrednictwa zatrudnienia Jobsora.com pomaga znaleźć interesującą pracę w wielu krajach, w których już działa oraz pracodawcy uzyskują dostęp do milionów kandydatów do zatrudnienia. Polska wersja Jobsora.com działa już od kilku lat, a co miesiąc odwiedza ten serwis około 10 milionów użytkowników, z czego ok. jednego miliona to użytkownicy z Polski. 
 
- Stopa bezrobocia w Polsce w 2020 roku zwiększyła o 2.4% w porównaniu do roku poprzedniego (3.7%) i wynosiła 6.1% - informuje  Paulina Kanclerz, manager polskiej części serwisu
    Jobsora.com. - Bezrobocie w Unii Europejskiej również wzrosło. Z poziomu 6.4% w roku poprzednim odsetek bezrobocia urósł do 8.3%.

Na podstawie danych z Eurostatu na tle Europy Polska wygląda jednak bardzo pozytywnie. Dane pokazują, że
Polacy poradzili sobie w trudniejszej sytuacji, co wskazuje drugi najniższy procent bezrobocia w Unii Europejskiej.

W lepszej sytuacji okazały się Czechy (ze wskaźnikiem bezrobocia na poziomie 2,9%). Na trzecim miejscu znalazła się Malta (3,9%).

W najgorszej sytuacji znalazła się Hiszpania, w której wskaźnik bezrobocia sięgnął 16,2%. Drugie miejsce zajmują pod tym względem Cypr (10.5%), a na trzecie, z odsetkiem 10,4%, znalazła się Litwa.
 
Zawody i stanowiska pracy, na które brakowało pracowników w dobie pandemii: pielęgniarki, położne, lekarze, fizjoterapeuci, masażyści, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, spawacze, elektrycy, elektromechanicy, stolarze, ślusarze, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych, piekarze, kucharze.
 

Najpopularniejszymi w serwisie Jobsora.com są oferty pracy z branży IT, a także notowane jest duże zapotrzebowanie na pracowników z sektora handlowo-usługowego, pracowników biurowych oraz pracowników poszukujących pracy fizycznej, szczególnie wysoko opłacanej. Wybierać jest w czym, bo na ogół ofert pracy jest nieco więcej niż użytkowników poszukujących zatrudnienia. Największą zmianą w dobie pandemii na rynku pracy zostało wprowadzenie pracy zdalnej.
 
Po pandemii do pracy w biurze chciałoby wrócić 12% pracowników, aż 88% z nich chciałoby pozostać przy pracy zdalnej.
 
W pierwszej połowie 2021 roku Polska utrzymała status kraju o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja na europejskim rynku pracy jest wyraźnie gorsza niż przed rokiem, szczególnie wśród osób młodych.
 
(ac)






Publikacja promocyjna
stat4u PortalPOLSKA.pl