Wiele miast (374)
Jedi buduje drony. Ciąg dalszy gwiezdnych wojen?

Działa dopiero od trzech miesięcy, a już wygrywa. Koło Naukowe JEDI z Politechniki Wrocławskiej zdobyło pierwszą i drugą nagrodę podczas „Parady Robotów -Droniada" w Krakowie. Jury zachwycił quadrocopter (wielowirnikowiec), który odbiera i wysyła sms-y.

Reklama
Zwycięski projekt JEDI (Just Everybody Drone It) to wielofunkcyjny statek powietrzny, który nigdy nie zaginie. -Można wysłać do niego sms-a, a on odeśle wiadomość zwrotną ze swoją aktualną pozycją. Jest to funkcjonalność chroniąca przed zgubieniem w przypadku, gdy zabraknie zasilania – mówi dr inż. Bogusław Szlachetko, opiekun koła.

Najmocniejszą stroną drona jest jego autonomiczność. Wyposażono go w dwa niezależnie zasilane moduły (odpowiedzialne za sterowanie i przetwarzanie obrazów) oraz systemy rozpoznawania i bezprzewodowego przesyłu obrazów przez wi-fi. Pojazd może samodzielnie wystartować i wylądować.

Paradę dronów zorganizowano w ramach konferencji „Pięć żywiołów. Wolność -informacja -bezpieczeństwo”. Nasi studenci „w uznaniu innowacyjności” otrzymali puchar szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wraz z zaproszeniem do odwiedzenia jego siedziby. Nagrodę specjalną ufundowała amerykańska firma SAP Software & Solutions. Młodzi naukowcy przejdą szkolenia z zakresu „real -time computing” (algorytmy obliczeniowe z czasem rzeczywistym) oraz pojadą na konferencję SAP TechEd 2014 w Berlinie.

JEDI, który powstał trzy miesiące temu na Wydziale Elektroniki, zrzesza pasjonatów bezzałogowych platform latających. Koło ma w planach uzbrojenie dronów w sztuczną inteligencję, która m.in. pozwala rozpoznawać otoczenie i reagować na komendy głosowe.

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Wrocławskiej
stat4u PortalPOLSKA.pl