Kultura Edukacja
Jarmark Jagielloński 2015
Kolorowe pająki z bibułek i słomy, rzeźby z drewna i gliny, malowane szkło, wyroby prosto spod kowalskiego młota, wiklinowe kosze, ozdoby ręcznie wyplatane ze słomy czy z drutu, koronki, hafty i ludowe zabawki – to wszystko i wiele więcej będzie zobaczyć i kupić podczas Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się już 14 sierpnia na Starym Mieście w Lublinie.
Rokrocznie podczas Jarmarku Jagiellońskiego przyjeżdża do Lublina około 300 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością. Z pasją opowiadają o swojej pracy.
W tym roku w Jarmarku Jagiellońskim wezmą udział:
Henryka Lus | Polska (Łowicz) | Wycinanka
Pani Henryka za pomocą nożyc owczarskich wycina w papierze prawdziwe ażurowe dzieła sztuki. Należy do rodziny, w której tradycje wycinankarskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Swoją pasję zawdzięcza cioci, która namówiła ją do wzięcia udziału w pierwszym konkursie. Dziś Pani Henryka ma 40 lat doświadczenia i nie jedną prestiżową nagrodę na koncie.
Eugeniusz Brożek | Polska (Sędziszów) | Malarstwo
Pan Eugeniusz maluje obrazy o tematyce wiejskiej, religijnej i baśniowej. Wieś maluje taką, jaką zapamiętał z dzieciństwa. Opowiada o sprawach codziennych i o świętowaniu. Artystą wyjątkowym czyni go jednak nie treść obrazów, ale forma wypowiedzi artystycznej i własny język plastyczny. Jego prace można znaleć w kolekcjach na trzech kontynentach świata.
Roman Śledź | Polska (Cyców) | Rzeźba
Jego rzeźby tak dalece się różniły od tego co robili inni, że upłynęło wiele lat, nim je zaakceptowano jako twórczość ludową. Trudno zresztą się dziwić, że ekspresyjne rzeźby Śledzia szokowały ludzi, nawykłych do innej estetyki. Pan Roman jest poza wszelką konwencją. Nikogo nie naśladuje, jest sobą. Jego twórczość powstaje z impulsu wewnętrznego, a nie z namowy innych.
Bogusława Drzewiecka | Polska (Lipce Reymontowskie) | Plastyka zdobnicza
Już w dzieciństwie na Wszystkich Świętych ubierała grób rodzinny w korony strojone bibułowymi kwiatami. W adwencie uwielbiała robić zabawki na choinkę ze słomki, waty, drucika i kleju z mąki. Do wyrobów z bibuły Pani Bogumiła wróciła dopiero w 2008 roku. Od tej pory bibułowe kwiaty stały się jej pasją i poświęca na ną każdą wolną chwilę.
Agnieszka Jackowiak | Polska (Poznań) | Filc
W Polsce jest jedną z nielicznych osób zajmujących się ręcznym wyrabianiem przedmiotów z filcu. Od kilku lat zgłębia swoją wiedzę o tym rękodziele, wytwarzając użytkowe wyroby z wełny owczej inspirowane wzornictwem polskim i azjatyckim. W swoich pracach stosuje dawne techniki filcowania.
Maria Kielczawa | Polska (Wrocław) | Pisanka huculska, łemkowska- technika batikowa
Wykonuje wielkanocne pisanki według prastarych wzorów huculskich. Twórczość pani Marii wyrosła z rodzimych tradycji łemkowskich regionu krakowskiego i rzeszowskiego. Jako dziecko pilnie asystowała mamie przy zdobieniu jaj. Sztuka ludowa jest jej tradycją rodzinną od pięciu pokoleń.
Odwiedzą nas też goście z zagranicy:
Kobiety z Hebronu | Palestyna | Różne dziedziny sztuki
W 2005 r. zaczynały od skromnego stoliku na Starym Mieście, gdzie zaczynały sprzedaż swoich produktów. Od tego czasu kooperatywa Women in Hebron stała się jedną z największych spółdzielni rzemieślniczych na terytoriach palestyńskich, z ponad 120 członkiniami z ośmiu wsi i gmin na terenie dystryktu hebrońskiego. W ubiegłym roku z okazji Jarmarku Jagiellońskiego po raz pierwszy odwiedziły Europę. W sierpniu powrócą do Lublina z kolekcją nowych wyrobów.
Reklama________________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY |
Zakupy w Lublinie
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.
|
________________________________________________________________________________________
John Rajtar | Stany Zjednoczone (Minneapolis) - Polonia | Malowanie na szkle, dekorowanie jajek
Pan John zajmuje się wykonywaniem pisanek metodą batikową. Robi także skrobanki, słonianki, nalepianki łowickie czy pisanki ryte przy użyciu kwasu z kapusty kiszonej. Nawet za oceanem kultywuje tradycje rodzinne. Jego prace zostały docenione przez Instytut Sztuki w Minneapolis.
ÚLUV | Słowacja
Jak co roku w Lublinie gościć będziemy przedstawicieli Centrum Sztuki Ludowej ze Słowacji. Ze swoimi wyrobami przyjadą m.in. Stanislav Otruba z blaszanymi dzwoneczkami czy Rabada Matej z przepięknymi błękitnymi materiałami barwionymi metodą tradycyjną. Nie zabraknie także Blaženy Krivákovej z cudeńkami wykonanymi z drucików i Pavla Bielčíka, który przywiezie ze sobą przepiękne zdobione fujarki. Będzie też coś na słodko od Petera Girgoško, który poczęstuje nas piernikami.
Nie zabraknie także twórców z Ukrainy, Białorusi czy Litwy. Łącznie na Jarmarku Jagiellońskim wystawi się w tym roku prawie 300 artystów ludowych i inspirujących się sztuką ludową.
Cały program dostępny jest na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl
Kontakt:
Paulina Skipirzepa
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
e-mail: p.skipirzepa@warsztatykultury.pl
tel: +48 81 466 59 08
fax: +48 81 53 308 18
mobile: + 48 607 755 595
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..