Wiele miast (351)

Jak zacienić taras?

Taras, na którym można znaleźć wytchnienie w czasie upalnego dnia i na którym można spędzać letnie wieczory to bardzo wartościowa rzecz. Aby w pełni spełniał swoje funkcje, konieczne jest zadbanie o wystarczające zadaszenie całej jego powierzchni.

Sposobów na zacienienie tarasu jest wiele, od tymczasowych i mniej trwałych, ale estetycznych rozwiązań, takich jak markizy i przesłony materiałowe lub baldachimy, po zadaszenia przypominające typowe altany. 

Reklama
Markizy i zasłony

Osoby, którym zależy głównie na tym, aby osłonić tymczasowo taras przed nadmiarem słońca, wybierają zwykle lekkie zasłony. Zasłony te – wykonane z trzciny lub z poliestru -  rozpościera się na stelażach drewnianych lub wykonanych z tworzywa sztucznego. Stelaże tego rodzaju są lekkie, mogą być przytwierdzone do ściany lub stanowić autonomiczną całość, która w innych
momentach może być altaną samodzielną altaną ogrodową. Jeszcze mniej zobowiązujące mogą być płachty materiału w kształcie latawców, rozścielone nad tarasem na sznurkach.

Kolejny pomysł na dość tymczasowe zadaszenie tarasu to drewniana kratka. Nie jest ona mobilna, ale jakże piękna, gdy obsadzi się ją roślinami pnącymi.

Osłona  żywych roślin będzie doskonale ochraniała przed upałem, wiatrem i kurzem z zewnątrz. Dodatkowo, niektóre gatunki roślin skutecznie odstraszają komary i inne szkodniki uprzykrzające nasze wieczorne przebywanie na tarasie.

Kratki mogą być wykonane z drewna. Koniecznie musi być ono zaimpregnowane i zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Mogą to być też kratki z metalu (który, z drugiej strony, musi być ocynkowany).
   
Zabudowanie tarasu drewnianą kratką, którą w dalszej kolejności porosną kwiaty to wciąż popularne rozwiązanie w naszych ogrodach.                                      

Fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli jednak skłaniamy się do nieco bardziej trwałych i niezawodnych rozwiązań, wówczas możemy zbudować się na nieco bardziej solidną zabudowę naszego tarasu: może to być konstrukcja z desek, z bali, z metalu lub z kamienia. 


Roleta rzymska rozpostarta na drewnianym stelażu nie przytłacza bryły budynku, do którego przylega

Fot. Ogrodosfera.pl
    Rozwiązań jest naprawdę sporo, od drewnianych zadaszeń z piękną dachówką, przez transparentne panele poliwęglanowe ustawione na metalowym szkielecie… Jak wybrać najbardziej optymalne do naszych potrzeb i możliwości zadaszenie?

Na początku zdecydujmy, jaki poziom masywności powinno mieć zadaszenie, w kontekście tego jak wygląda budynek, do którego będzie ono przynależało. Masywna bryła betonowego budynku z niewielką, szkieletową wiatką z PCV u boku nie będzie wyglądała efektownie.

Z drugiej strony, niewielka drewniana chałupka świetnie odnajdzie się w towarzystwie bardzo rozbudowanej kamiennej wiaty.
 
Wiaty poliwęglanowe

Następnie, weźmy pod uwagę poziom transparentności, jaką będzie zapewniała nam wiata. Kiedyś popularne wiaty ze szkła obecnie ustępują wiatom z paneli stworzonych z tworzywa sztucznego: poliwęglanu. Wynika to z wyjątkowych właściwości paneli poliwęglanowych: są odporne na zarysowania, siłę nacisku (na przykład śniegu), a także odporne na pękanie pod wpływem mrozów. Nie przepuszczają wilgoci i osłaniają przed przegrzewaniem się przestrzeni znajdującej się pod spodem. Wiaty z poliwęglanowym dachem zapewniają niemal całkowitą przepuszczalność dla światła, ograniczając jednocześnie przepuszczalność długich szkodliwych fal UV, które wnikają głęboko w strukturę materiałów napotykanych na swej drodze.

Dlatego meble znajdujące się na tarasie, dzięki panelom poliwęglanowym, mają zapewnioną lepszą kondycję i dłuższą żywotność.  Panele poliwęglanowe mogą być wypełnieniem dla drewnianej lub aluminiowej konstrukcji.

Drewno zwykle bywa cięższe niż aluminium, ale mimo to znajduje ono wielu zwolenników. Wszystko dzięki naturalnej urodzie i cieple tego znanego nam od tysięcy lat surowca. Jak widać jednak na zdjęciach, nowoczesne wiaty aluminiowe z wypełnieniem poliwęglanowym również mogą stanowić  bardzo udaną estetycznie całość:
   
Aluminiowa wiata tarasowa

Źródło: Ogrodosfera.pl
 
Przeciwwagą dla zadaszeń z paneli poliwęglanowych są wiaty pokryte deskami. Na deskach może być ułożony gont, papa, blacha lub dachówka. Czasami także można spotkać się z wiatami pokrytymi strzechą lub trzciną. Zadaszenia tego typu zmieniają środek ciężkości w bryle 

Drewniane zadaszenie tarasu z wypełnieniem z poliwęglanu.

Fot. Ogrodosfera.pl
    budynku. Zacieniają nie tylko taras, ale także pomieszczenia, których okna ewentualnie 
wychodzą na taras. Wymagają okresowej renowacji i regularnej dbałości – szczególnie, gdy chodzi o ich drewniane elementy.

Okresowo należy zdzierać z nich farbę, za pomocą szlifierki lub papieru ściernego i nakładać nową warstwę. Preparaty używane do tego rodzaju zabiegów powinny impregnować drewno.  

Elementy metalowe używane do wzmacniania newralgicznych miejsc w konstrukcji tego typu wiat muszą być ocynkowane, w celu zabezpieczenia ich przed rdzewieniem.

Taras jest zazwyczaj ostatnim miejscem w domu do dekoracji i istnieje przekonanie, że aby osiągnąć piękną przestrzeń zewnętrzną, konieczne jest wydanie dużej ilości pieniędzy. Mamy jednak dobrą wiadomość: możesz również osiągnąć świetny taras, który pokochasz przy niskim budżecie - o czym przeczytać można w artykule jak urządzić taras niskim kosztem?
Ten artykuł również jest przykładem, że da się urządzić taras bez wydawania dużych środków finansowych.



Czy warto rezygnować z zadaszenia tarasu?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie nasze zadaszenie, stwierdzić z całą pewnością należy, że warto je zbudować. Tarasy wyeksponowane na pustą przestrzeń szybko niszczeją. Są przegrzewane, ze ścian szybciej osypuje się tynk, podłoga szybciej się starzeje. Zimą zalega na nich śnieg, obniżając tym samym temperaturę we wnętrzach pomieszczeń przylegających do tarasu.                            

Film instruktażowy dla osób, które chcą samodzielnie zmontować zadaszenie z poliwęglanu przylegające do ściany

                                  Kliknij ---> WIDEO
   

Na braku tarasu cierpią też meble zlokalizowane na jego powierzchni latem. Nie sposób wnosić ich do domu za każdym razem, kiedy zrywa się deszcz lub wiatr. Pod osłoną mogą na dłużej zachować pierwotny kolor i kondycję.

(ac)


 
stat4u PortalPOLSKA.pl