Wiele miast (31)

Jak zachować się w czasie burzy

Unikaj parkowania auta pod drzewami, usuwaj z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominaj zamknąć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.

Reklama
Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
 
Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem telewizora, lodówki i wszystkich innych urządzeń włączonych do instalacji elektrycznej, łącznie z samą instalacją. Może spowodować również śmierć na miejscu.
 
Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
W domu:
1. Zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
2. Zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
3. Usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
4. Sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
5. Nie wychodź lub nie wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz.
6. Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
7. Unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
W terenie:
O ile to możliwe, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
1. Nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
2. Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, dół).
3. Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj.
4. Wyjdź natychmiast z wody.
5. Unikaj używania telefonu komórkowego, najlepiej go wyłącz.
Gdy jedziesz pojazdem:
1. Pamiętaj o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
2. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
3. Jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz wejść do bezpiecznego budynku, pozostań w samochodzie.
 
Chwilowe uspokojenie się nawałnicy i cisza - nie oznacza bezpieczeństwa.
 
Pomoc porażonemu piorunem
Jeśli zdarzy ci się być świadkiem rażenia piorunem, musisz sprawdzić oddech poszkodowanego i zadzwonić po pomoc. Osobę trzeba ułożyć na boku i w miarę możliwości okryć. Należy osłonić rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem. Jeśli porażony nie oddycha, stosujesz resuscytację. Nie obawiaj się porażenia - ofiary piorunów nie kumulują ładunku elektrycznego. (jkd)

Reklama__________________________________________________________________________________________
Zakupy w Mysłowicach
 
 
Tel. (w godz. 6-22) 530 - 639 - 395
 
 
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
___________________________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl